Gå til innhold
Hundesonen.no

Håravfall


LeneC

Recommended Posts

Skrevet

Håper noen kan ha en formening om hva dette kan være..

Mine to hunder har i det siste mistet så mye hår at begge er så godt som nakne på brystet.

Hannen har i tillegg nesten ikke hår igjen på halsen fremme, og tispen er blitt svært bar på baken..

Er dette kun snakk om fôr eller kan det være andre årsaker?

Har nå gått over til hills c/d som er normal fôret fra veterinær.

Skrevet

Vet du, jeg tror jeg rett og slett ville tatt dem med til veterinæren og fått dem sjekket begge to. Så mye håravfall på begge samtidig høres ikke ut som om noe som kommer fra fôret.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Jeg ville nok også tatt en tur til veterinær. Men, er det bare at håret har falt av, eller er de røde, har utslett el. i huden også?

Skrevet

Joda, det var bare foret de hadde reagert på.

De har nå fått vitamin sprøyte og skal fortsette på foret de nå får pluss litt fiskeolje :)

Ingen fare ;)

Skrevet

Så bra at du fant ut av det... Men jeg finner det fremdeles besynderlig at to hunder får identisk reaksjon på et fôr... Og når dette viser seg, så ville jeg strengt tatt fjernet fôret jeg da :) Men hva sa veterinæren var grunnen til reaksjon da? Bortsett fra at det var fôret? Blir jo nysgjerrig siden du har fått beskjed om å fortsette med det.

Skrevet

Det var ett tilsetningsstoff i det andre foret som hadde gitt ømtålelige hunder hudproblemer og pelstap.

Ikke veterinærforet.

Da jeg så at det falt såpass mye hår av mine stoppet jeg bruken av det andre foret umiddelbart og gikk over til c/d som jeg tidligere har brukt med suksess på hunder med ømfintlige mager og diverse.

Navn på det andre foret ønsker jeg ikke å oppgi, ettersom det selvfølgelig er mange andre som tåler det svært godt.

Men det var ikke ett butikk fôr, slik at det er sagt. Jeg gidder ikke ha på meg at jeg skal ha fôret på dårlig kvalitet.

Så nå får jeg se om ikke det retter seg etter fôrskifte, og dersom det ikke gjør det selvfølgelig høre med vetten igjen.

Satt bare inn ett lite spørsmål her, for å høre om det var noen som hadde hatt liknende problem med sine hunder for å være litt forberedt på hva jeg kunne få høre fra vetten.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for informasjonen!
    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...