Gå til innhold
Hundesonen.no

Veterinærstands på stevner o.l.


Nirm

Recommended Posts

Skrevet

Enkelte veterinærkontorer har jo stands på lik linje med andre butikker på hundearangementer nå for tiden. Ofte kan man da får en gratis helsesjekk av hunden, eller man betaler en veldig liten sum for det. Men hvor ofte finner de noe galt ved slike sjekker slik at man må kommer inn for en mer omfattende sjekk senere?

Leste i en blogg nå nettopp et tilfelle, og veit om fler som har fortalt det samme. At friske hunder får beskjed om at de finner noe rart noe på denne helsesjekken, for så å måtte inn til en ganske omfattende helseundersøkelse. Noe som koster fort ganske mye, om man tar en del blodprøver. Den omfattende helsesjekken viser at hunden er frisk, men veterninæren har jo tjent sine kroner.

Er dette en ny måte for veterniærene å griske til seg penger på? Eller er det bare tilfeldige saker jeg har hørt/lest om? Fler som har vært borti dette?

Skrevet

Jeg har aldri engang sett en veterinærstand på et hundearrangement, jeg - men mulig det er jeg som bare har misset det.. Hvor er disse - på hva slags hundearrangementer?

Men når det er sagt, så synes jeg det høres merkelig ut om de skulle "bløffe" på sykdommer på hunden for at troligvis en annen veterinær skal tjene penger... (Man er jo neppe forpliktet til å måtte komme tilbake til akkurat DEN veterinæren).

Tror derimot at det ikke er stort en veterinær kan finne ut av en hunds almenntilstand på noen minutter - hvis det ikke er noe graverende feil, selvsagt.

En normalt frisk og oppegående hund uten hjertefeil eller noen infeksjoner i øyne/ører/tannkjøtt eller fylte analkjertler vil det jo være nærmest umulig å finne "feil" på ved en sånn type undersøkelse uansett. Så hele poenget med en slik undersøkelse kan jo være heller tvilsomt, antar jeg.

Men, men - info til hundeeiere om hundens fysikk, ting man må passe på, ormekurer, vaksiner, etc er jo aldri feil! Så forhåpentligvis er det dette slike stands er ment for å brukes til. Ikke kapre kunder...

Susanne

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...