Gå til innhold
Hundesonen.no

Shiba


Lilli

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Eg har lenge hatt lyst til å ha en hund, å no som samboeren min og eg har kjøpt oss leilighet har eg berre blitt meir gira! Problemet akkurat no er at eg ikkje har tid(jobber og tar opp igjen 6 eksamener) og at typen kanskje er allergisk(dette skal eg finne ut av når eg tar han med på besøk til tante og onkel og deres grønlandshund;))

Takket være dette forumet oppdaga eg rasa Shiba, og er fullstendig forelsket! Er det nokon her som har erfaring med denne rasen som vil dele litt med meg? :):P Gjerne også hvilken prisklasse dei gjerne ligg på òg.

Skrevet

Hvis du ikke har tid og samboer er allergisk, så ikke gjør det! Ta en skikkelig allergitest hvis dere mistenker allergi!

Ellers vil jo info avhenge av hva du har av erfaring og hva du har tenkt å bruke hunden til. Og så må du kunne svare på "Hvorfor akkurat en shiba?"

Prisen ligger vel fra 12-15 000 og oppover ut fra det jeg hører i miljøet.

Skrevet

Takk for svar!

Det blir definitivt ikkje ett "haste-kjøp" av hund, men en gang i nær fremtid:) Det er berre dette halvåret eg har tatt på meg altfor masse arbeid så eg ikkje har tid til annet, eg veit kva eg går til om vi en gang skal forsørge en hund!;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...