Gå til innhold
Hundesonen.no

Utdannelse av eksteriørdommere


bardmand

Recommended Posts

Sakset fra NKKs hjemmeside: "Utdannelsen er lang og begynner hjemme hos deg selv via avl og oppdrett over flere år med dokumenterbare gode resultater."

Lurer på hva andre synes: Synes dere det er riktig eller viktig at alle eksteriørdommere selv har vært/er oppdrettere? Hvorfor/hvorfor ikke?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, det synes jeg ikke budre være et krav. Som oppdretter kan det være fort gjort at man da favoriserer hunder som ligner på de man selv oppdretter uten at det nødvendigvis er rett. Hvis jeg nå bruker min rase som eksempel: I de siste årene har det vært en tendens til at dvergschnauzerne har blitt ganske store. En oppdretter som selv favoriserer store hunder vil da fort kunne sette disse foran de mindre hundene selv om disse er minst like korrekte i forhold til rasestandarden.

Mange dømmer vel mer enn en rase også, og det blir vel litt merkelig om en allrounddommer skal ha drevet oppdrett på 15 raser.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

LinKr; har du misforstått nå, eller misforstår jeg det du har skrevet? Man må ikke ha drevet oppdrett på de rasene man utdanner seg på, men på rasehund generellt.

Og personlige preferanser har da alle dommere, enten de har oppdrettet rasen eller ei - de er da bare mennesker. Så lenge hunden er innenfor standarden, stor eller liten, så er det da ikke noe problem? Sånn er det innenfor mine raser også, noen liker dem små som mine og da går det bra, noen liker dem store og da ryker mine rett ut. Sånn er det bare.

Jeg synes det er et helt greit krav at man må ha vært oppdretter (personlig erfaring fra avl/genetikk) i x-antall år med resutater å vise til for å i det hele tatt bli tatt opp som elev selv om det er den eksteriøre biten av avlsarbeid man senere skal bedømme.

Jeg ville heller satt spørsmålstegn ved det dersom det ikke var et krav til slik erfaring overhodet, og at hvemsomhelst kunne ta utdanningen uten noen form for kvalifikasjoner whatsoever...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ehh, nå er det ingen som har sagt at man automatisk dømmer visse/alle raser bare fordi man er oppdretter? Det er en utdannelse inne i bildet her også liksom :rolleyes: Og jeg ser helt klart fordelen med å ha drevet oppdrett selv, da har man en god del generell kunnskap om hund som ikke nødvendigvis hvermansen har.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da skjønner jeg sammenhengen enda mindre: hvordan skal det gjøre en person mer egnet til å bedømme eksteriøret på schnauzer at vedkommende har drevet oppdrett på chi?

Nå må dere jo også huske på at en som er under utdannelse skal fungere som elev og aspirant for allerede autoriserte dommere, hvor denne skal lære, testes, granskes, vurderes og evalueres med utgangspunkt i dialog med dommeren og senere egne kritikker.

Det er altså ingen automatikk at har man blitt dommer for én rase, kan man dømme hva som helst.

Hvis vi tar utgangspunkt i ditt eksempel, at en chihuahuaoppdretter skal bli dommer. Da vil denne altså utdanne seg for fem rasegrupper først - fordi slik er reglene. Det vanligste er at dommerelevene velger raser som er i familie med eller har tilknytning til egen rase. I dette tilfellet ville eleven trolig velge fire andre gruppe 9-raser, i tillegg til chihuahua.

Poenget mitt er altså at det så og si ikke skjer at en dommerelev setter sammen en gruppe av fem udde og uavhengige rasegrupper. Utdannelsen og raserepeortoaret utvides gradvis, og med en viss logikk. Og kvalitetskontrolleres ved at utdannelsen skjer i følge med autoriserte dommere.

Men for å svare på det du spør om, hvorfor en chihuahuaoppdretter er mer egnet til å bedømme schnauzer. Da formoder jeg at det må være mer egnet ENN noe, og at det er mer egnet enn en som ikke har vært oppdretter.

Husk at veldig mye anatomi og kynologi er generell og overførbart. Underbitt vil alltid være underbitt, uansett om det er i munnen på en engelsk bulldog eller en saluki. Spørsmålet om hvorfor den kan bli en god schnauzerdommerhandler altså om å lære seg det rasespesifikke - at saluki ikke skal, mens engelsk bulldog skal ha underbitt (og om jeg tok feil nå, er eksempelet fremdeles gyldig).

Ved å ha drevet oppdrett, bør man ha vært i kontakt med flere hunder (egne hunder, avlspartnere, de som ble vurdert og stemt ned, generelle raserepresentanter, også videre), slik at man har lært seg å avsløre fortrinn og feil - seleksjonen i avlsarbeidet. Man har hatt flere kull, sett hunder vokse opp og utvikle seg, og fått en forståelse av utviklingstrinn, hva som er feil og vil rette seg og hva som for alltid vil være dårlig (en løs front kan stabilisere seg på en eldre hund med mer muskler, mens et kort kryss ikke vil forbedres med alderen) - og dermed få kunnskap om å kunne premiere juniorer og unghunder deretter.

Har man drevet oppdrett, har man trolig også drevet med utstilling, og vet en del om bedømming på den måten. Jeg er ikke dommer, men tør påstå at jeg likevel har lært veldig mye på alle utstillingene jeg har vært på.

Jeg tror også det er en fordel å ha vært oppdretter fordi man da mest sannsynlig har vært blant de som har oppnådd noe - og dermed også måttet gjennomgå en del sladder, baksnakkelser, rykter og motgang. Slikt gir ryggrad, og det må man virkelig ha. Dommergjerningen er virkelig en av de mest utsatte, når man tenker på hvor mange som er misfornøyd etter en dag med 80 hunder i ringen. Skal du unngå psykiatrisk innleggelse etter en utstillingssesong må man være herdet på forhånd.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skjønner at det kan være greit, men synes det ekskluderer mye dyktige hundefolk om oppdretter skal være kriteriet. En som har drevet med hund i mange år uten å ha vært oppdretter kan ha et langt bedre utgangspunkt enn andre som har drevet oppdrett f eks.

Du MÅ ikke være oppdretter for å kunne bli dommer? I reglene står det følgende:

1.1.3 Kunnskap i avl og oppdrett:

Det er en forutsetning at person som

ønsker å utdanne seg til dommer har

stor erfaring med hund. Det er derfor

viktig med dokumentert mangeårig

erfaring fra avl og oppdrett, eller

tilsvarende.

Veit ikke hva "tilsvarende" er, men du MÅ uansett ikke ha vært oppdretter for å kunne bli dommer, men det er nok den enkleste måten å dokumentere mangeårig erfaring fra avl og oppdrett på..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vet at noen som har hatt avlshannhunder har fått dommerautorisasjon, uten å ha oppdrettet et eneste kull i eget navn. Men de fulgte også opp avkommene, la mye arbeid i hvilke tisper som fikk brukes på deres hannhunder, lærte seg mye, osv.

Altså ikke en hvilken som helst hannhundeier, som lar alt slippe til.

Kvalitet, ikke kvantitet.

Men jeg har også til gode å møte noen som er genuint interessert i sin rase, i eksteriør og funksjon, i anatomi og sunnhet - men overhode ikke kunne tenke seg å ha kull. Så hvor mange man egentlig mister til dommergjerningen, fordi de ikke er oppdrettere? Tja... Jeg vil gjerne motbevises, men av engasjement følger gjerne handlekraft - eller i det minste gode og bevisste årsaker til ikke å kunne ha kull.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kanskje fordi det er vanskelig å dokumentere dette lignende som nkk etterspør?

Jeg tror faktisk ikke det er så vanskelig å dokumentere, hvis man virkelig vil. Begrunne valg ved innkjøp av hannhunder, hvorfor man tar parringsvalp der men ikke der, hvorfor man tillot de men ikke de parringene, vise at man har hatt noen fingre med i spillet. Det må dokumenteres og redegjøres for på en helt annen måte enn "50 championer i inn- og utland", men det er ikke umulig.

OK, det er noe vanskelig - på samme måte som at det ikke holder bare å HA kull, man må kunne vise til noe for å kunne bli dommer. Det er laget nåløyer, som et ledd i kvalitetssikringen. I andre land har man jo en dommerutdannelse som nesten tar utgangspunkt i gutteklubben grei. Noen steder får man TILDELT en autorisasjon, bare fordi man har hengt rundt med de rette folka en stund. Ingen kurs, ingen utdannelse, bare en oppnevnelse.

Åh? Hvilken norsk dommer da?

Wenche Eikeseth sa dette da hun var foredragsholder på et kynologikurs jeg deltok på.

Antar at dette i så fall også gjelder mannen hennes, Øystein Eikeseth.

(Beklager om jeg bryter regler i forhold til å navngi folk).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Wenche Eikeseth sa dette da hun var foredragsholder på et kynologikurs jeg deltok på.

Antar at dette i så fall også gjelder mannen hennes, Øystein Eikeseth.

(Beklager om jeg bryter regler i forhold til å navngi folk).

Vel - et raskt google-søk viser at Wenche Eikeseth har vært autorisert som dommer i snart 30 år, og allerede den gangen hadde hun vel litt mer å fare med enn å være hannhundeier ...?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vel - et raskt google-søk viser at Wenche Eikeseth har vært autorisert som dommer i snart 30 år - så det er antagelig rimelig å anta at hun startet sin dommerkarriære en stund før dagens utdanningsregler ble iverksatt...

Jeg også vet at hun har vært dommer i mange år, jeg trenger ikke google for å vite det, men når hun formulerte seg på den måten som hun gjorde det, og sa det i den konteksten hun gjorde (som var spørsmål fra salen om krav til potensielle dommere) - så forsto jeg det som at det var praksis fremdeles. Og det er ikke 30 år siden jeg tok kynologikurset!

Går for øvrig ikke noe av diskusjonen her inne også på hva dette "eventuelt andre" i regelverket kan være?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg også vet at hun har vært dommer i mange år, jeg trenger ikke google for å vite det, men når hun formulerte seg på den måten som hun gjorde det, og sa det i den konteksten hun gjorde (som var spørsmål fra salen om krav til potensielle dommere) - så forsto jeg det som at det var praksis fremdeles. Og det er ikke 30 år siden jeg tok kynologikurset!

- øh? Vel - jeg har ikke hørt om andre som har startet dommer-karriæren her til lands uten å ta imot en eneste valp i eget navn, så jeg er oppriktig interessert (uavhengig av når du tok kynologikurset...)

Går for øvrig ikke noe av diskusjonen her inne også på hva dette "eventuelt andre" i regelverket kan være?

Ingen aning...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå vil jeg anta og tro at reglene for utdanning av dommere nok også så relativt annerledes ut på 70'tallet enn nå..

Men bortsett ifra dèt - har vi jo også endel dommere som kalles rasespesialister - disse ER (eller har vært) oppdretter på rasen de dømmer.

Og det sier kanskje seg selv at det er "lettere" å dømme en rase man kjenner hele livsløpet på. Man kan "se" de forskjellige utviklingsstadiene på en helt annen måte enn en dommer som ikke har sett de stygge, de pene og de merkelige utviklingsperiodene i en hunds liv.. (Men det er klart at man kan selvsagt ha eiet haugevis av hunder også - og nok tilegnet seg masse kunnskaper av dèt)

Dog synes jeg vel at man bør være såpass interessert av hundeavl hvis man skal bli dommer, at det ville jo være rart om ønsket om å sette teori inn i praksis ikke har meldt seg for folk som er SÅ ivrig. Men om det finnes? Tja, kankskje det.

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

- øh? Vel - jeg har ikke hørt om andre som har startet dommer-karriæren her til lands uten å ta imot en eneste valp i eget navn, så jeg er oppriktig interessert (uavhengig av når du tok kynologikurset...)

Igjen: Damen framstilte det som at det var praksis fremdeles. Praksis som i mulig, hun utdypet ikke om det faktisk skjer. Som både jeg og SusanneL sier, så er det jo rart om interessen for hund er så stor at man vil bli dommer - men ikke ha egne kull i mellomtiden. Selv om det sikkert også finnes gode grunner for det. Men det er altså åpent for at det kan skje, gjennom denne "eventuelt annet"-setningen - som andre i denne diskusjonen har stilt spørsmål ved hva kan være, og som jeg forsøkte å gi et bidrag til av et svar.

Jeg vet ikke alt om dommerutdannelsen, men formoder at opplysninger som gies på kurs i regi av NKK stemmer nogenlunde med virkeligheten.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
    • Eurasier er en selvstendig rase, og den krever en del aktivisering, på sine premisser. De har også hatt en del svakheter mentalt. Dette med usikkerhet er i høy grad genetisk, så det er viktig å gjøre god research på oppdrettere og linjer. God sosialisering er selvfølgelig også viktig, men eurasier er ikke en utpreget sosial rase. Når det gjelder "gneldring" så er det svært få hunder som gneldrer uten mål og mening så lenge de får den aktiviteten de trenger. Men noen raser er avlet for å vokte eller varsle, og de vil naturlig nok bjeffe når de opplever forstyrrelser, og terskelen der kan variere. Mange små hunder er avlet for å varsle, mens jeg kommer ikke på så mange store hunder (type str eurasier) som er kjent for å "gneldre". Noen spisshunder, som lapphundene, islandsk fårehund mm. kan bjeffe en del i arbeid og når de blir ivrige. Eurasier er forøvrig også en spisshund og ikke nødvendigvis helt stille. Om det er en rase som passer deg eller ikke er vanskelig å si, siden du ikke sier noe annet enn at du bor i leilighet. Skal du ha hund til tur og kos? Vil du gå kurs, og evt. drive med hundesport? Er det viktig at den går overens med andre hunder? Lett å trene/ha løs?  Hvor mye tid vil du bruke på pelsstell og støvsuging? Anbefaler å lese litt her, andre innlegg fra samme bruker på forumet, som har hatt en eurasier med sine utfordringer, men også kommet veldig langt med ham:   
    • Vurderer eurasier som neste hund, og ønsker å høre fra alle som har om både positive sider og utfordringer, anbefaling/fraråding av rasen. Hannhund eller tispe? Tisper er jo mindre, men da må en ta med løpetid og humørsvingninger med det etc. Hannhunder er kanskje mer stabil i humøret? Men samtidig større og mer 'territorielle? Er jo pluss og minus på begge sider. Bur idag I leilighet, liker og gå turer, men har ikke behov for en høyaktiv rase, ønsker heller ikke ha så liten da de har en tendens til og være gneldrete. Og lest og hørt at Eurasier er ganske stille på det punktet. Selv om de lager lyd selfølgelig, det er naturlig, men ønsker ikke sånn typisk gneldring.  Men blir jo litt usikker når en leser at de kan bli veldig skeptisk/nervøs til andre, en vil jo ikke 'feile' med hunden en skal få, ønsker jo velge riktig da det skal fungere i  mange år fremover. Kommer alltid tilbake til Eurasier da, falt litt for de, men har aldri hatt den type rase før. Har hatt labrador blanding, og spaniel før og de er jo litt mer førerorienterte.  Er det sånn at en må trene sosialisering i typ '3 til 4' timer hver dag eller holder det med 'minutter' noen dager,  det vil jo variere dager da man må jobbe etc sef. Blir jo sef mer enn noen minutter, men håper dere skjønner hva eg mener🙈 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...