Gå til innhold
Hundesonen.no

Løpetid igjen?


Raksha

Recommended Posts

Er det "normalt" at tisper kan få løpetid så tett oppi hverandre de første gangene? Første løpetiden kom 21. juli, i dag er det 22. september, i dag tidlig så jeg blodflekker på lakenet i senga og fikk tynt tynt blod på papir da jeg testa. Hun er fryktelig hoven bak og slikker seg mye.

Er det grunn til panikk og hyle opp om mulig livmorbetennelse eller er det bare rusk i systemet i starten? Tenker jeg ringer vet. på mandag uansett, men må bare høre om noen har vært borti så tett før. Hun er virker helt normal i formen, litt ekstra sutrete og klengete men det var hun da hun fikk første løpetiden og. Hopper og løper som normalt ute.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er vel noe som hører med til sjeldenhetene - men det forekommer jo i ny og ne at noen tisper har litt rusk i systemet i starten, som du sier. Kjenner til et annet tilfelle på griffon hvor tispen fikk tre tette løpetider, akkurat som om det kom en ekstra løpetid inn i mellom de to normale. Denne tispen har gått inn i normal syklus i ettertid (hun er forøvrig av helt andre linjer enn din, så vi snakker ikke arvelighet her).

Jeg tror ikke du har noen grunn til å bekymre deg så lenge allmentilstanden virker normal, hun er feberfri osv. Personlig hadde jeg nok ikke kontaktet veternær på nåværende tidspunkt.

*jentene hilser til Abby; løpetid er noe herk!*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei,

Synes ikke det er sjeldent at unge tisper får litt sånne av-og-på løpetider i forbindelse med den første... Kanskje brått avslutter den første gangen, for så å starte opp igjen kort-kort tid etterpå, både en og to og tre ganger. PÅ samme måte som at mensen til oss kvinner ikke alltid er klokkeklar fra aller første gang.

Så hvis hunden er i god form ellers, alt ser normalt ut (og blodet/utfloden ikke lukter!) så er det helt sikkert bare "rusk i systemet" som nevnt ovenfor.

Dessuten er det visstnok utrolig sjeldent (troligvis nærmest unikt) å få livmorbetennelse på første løpetid... Dette iflg. reproduksjonsvet. på Vet.Høgskolen. I tillegg oppfører IKKE livmorbetennelse seg som en løpetid.

Så det er ganske sikkert helt normalt.

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar. Da slapper jeg av og måler feberen om en liten stund. Er så forkjøla så jeg har ikke mulighet til å kjenne om noe lukter, men tror som dere sier at det bare er startvansker i systemet. Håper inderlig det.

Har opplevd livmorbetennelse på ei tispe som så ut som løpetid med lysebrunt tynt utflod, omtrent like lenge etter løpetiden som dette. Men det var ei tispe på 11 år, så det blir jo noe helt annet. Men er man hønemor så er man hønemor. :unsure:

Edit: Må bare legge til at første løpetiden var av normal varighet.

Abby hilser tilbake og sier at hun er helt enig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som foreldre er det ikke alltid lett å se forskjellen mellom vanlig utmattelse og alvorlig stress hos barn. Symptomer som søvnvansker, irritabilitet, eller plutselig skolevegring kan være tegn. Hos barnesakkyndig.no tilbyr vi spesialiserte utredninger for å kartlegge stress hos barn, samt terapi tilpasset deres behov. Våre psykologer hjelper både barn og foreldre med strategier for å redusere angst og gjenopprette trivsel. Har du opplevd dette? Del dine erfaringer eller spørsmål nedenfor!
    • Jeg prøvde Trikem max relax på nyttårsaften og det virket veldig bra på min hund.    Spennende med hund på prøve med endel utfordringer masse lykke til🤗
    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...