Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Fineste gutten i verden

DSC00098.jpg

Sol's Amazing Mr. Philosophus

08.06.02 - 18.09.07

Jeg savner deg så fryktelig.

Du var drømmen min.

Jeg hadde mast om en sort storpuddel så lenge jeg kunne huske, og endelig fikk vi deg. Du var tullete, energisk, rampete, rar, morsom, glad, pratsom, klok, kreativ, litt lydig, men mest ulydig. - Lykkelig ulydig

DSC01354.jpg

Dessverre var du også veldig syk, og til slutt måtte vi gi opp.

Du hadde så mye personlighet, og gjorde så mange rare ting.

Jeg kommer alltid til å huske hvordan du rapte meg i ansiktet hver morgen etter at frokosten var spist. At du la hodet på tastaturet når jeg hadde sittet for lenge ved Pc'n. At du sto utenfor baderomsdøra og kjeftet på meg når jeg pusset tennene før vi gikk tur - "kom igjen'a". At du dro meg opp alle motbakkene som var for tunge for meg - min franske husky. At du fikk meg til å smile og le da jeg ble syk. At du jagde vekk alle småfuglene fra fuglebrettet hver gang jeg skulle matet fuglene, så kry du var. Og når du fikk bære posten var du stoltheten selv.

Jeg kommer aldri til å glemme hvordan du sukket og stønnet som en gammel mann når du la deg til å sove. Hver gang jeg hadde feber og var syk satt du vakt ved senga, med ryggen i mot meg og "passet" på.

Du skremte mange gjester ved å åpne stuedøra med et brak og så verdig spasere inn i, mens du ignorerte besøket. Eller når du trengte litt oppmerksomhet da sto du utenfor stuedøra og "pratet" helt til noen åpnet opp, som om du ikke klarte det selv. Du ble høst yr hver høst, og når snøen kom ble du enda lykkeligere, du elsket snø. Du jaget alt av dyr, enten det var mus eller elg, linerler eller katter, du diskriminerte ikke. Favorittrikset ditt var "er du lei deg?", med poten på snuten. Du var alltid kjeeempe lei deg hele tiden når det var tørrfiskgodbiter i nærheten.

Du hylte av glede hver gang vi skulle møte Rusken i parken, din bestekompis. Og hver gang vi skulle på hytta hoppet du rundt og kjeftet for å komme oss av gårde. På hytta lekte du med Lady, dere hadde et spesielt elsk- hat forhold, du elsket henne og hun var til tider drittlei deg, men du elsket henne.

Du var også veldig syk. Og du ble ikke bedre.

Men nå har du fred gutten min.

Sov godt, vi sees igjen.

DSC01374.jpg

Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...