Gå til innhold
Hundesonen.no

Erfaringer med Nikon D50?


Renate A

Recommended Posts

Skrevet

Har lyst på speilrefleks kamera og har kikket litt på Nikon D50, noen som har erfaringer med dette?

-Er det et kamera som er vanskelig å skjønne for meg som er nybegynner med speirefleks kameraer?

-Må jo lese bruksanvisninger osv...men generelt hvor vanskelig er speilrefleks kontra de vanlige små?

Noen tips til gode sider hvor jeg kan lese om speilrefleks kameraer?

Hva ville dere anbefalt meg å kjøpe? Har ikke råd til de dyreste kameraene akkurat nå, kan legge ut ca 5000-5500kr.

Skrevet

Pappa har det kameraet, og jeg har tatt MANGE fine bilder med det ! Og ikke minst, det er raskt.

Er noen innstillinger og stæsj som jeg ikke kan å bruke, men det er fordi jeg ikke har satt meg inn i det.

Jeg vil tro det er lett å bruke når man først har lært det seg.

To bilder til deg her, som er tatt med kameraet.

Men du må huske på at bildene er krympet en god del og lastet opp på nettet.

Brukte dette som bakgrunn på pcn, og det var sinnsykt klart og fint! : http://img165.imageshack.us/img165/9651/bilde020ym1.jpg

Og dette: http://i110.photobucket.com/albums/n91/Malla_85/DSC_1309.jpg

Om du vil, kan jeg sende det første bildet i full str. så ser du hvor klart og fint det blir!

Så Ja, jeg er veldig fornøyd med det!

Skrevet

Jeg har hatt mitt Nikon D50 i 1,5 år nå, og har tatt mange bilder jeg er godt fornøyd med. Når du kjøper et speilreflekskamera er det ikke selve kameraet som er så avgjørende, men optikken man har. Ei god linse har langt større betydning enn selve kamerahuset. På mine hjemmesider ligger det en rekke bilder (ligger veldig mye i bloggen min) jeg har tatt med mitt Nikon-kamera.

For oss amatører er Nikon D50 et utmerket kamera som er lett å bruke og lett å bruke avansert :whistle:. Det er forhåndsinnstilte programmer her som man kan benytte i starten, men man har selvsagt også mulighet til full styring av manuelle innstillinger om man ønsker.

Nå selges ikke D50 mer fra butikker og nettsider så vidt jeg vet - kameraet produseres ikke lenger, og er erstattet av D40 som liksom skal være litt lettere å betjene for nybegynnere. Ulempen med dette kameraet er at det ikke har innebygd motor for autofokus, så man er avhengig av at det ligger i optikken. Derfor kan man ikke benytte all optikk på dette kameraet (om man ikke vil fokusere manuelt da, og det er jo som regel ikke så lett når man fotograferer hunder).

Prismessig burde du kanskje sett på et av Canons kameraer dersom det er noe i prisklassen 5000-5500 du er ute etter. Canons 400D skal vel være ganske OK så vidt jeg vet. Eller du kan sjekke ut bruktmarkedet. DER kan du kanskje få gode tilbud på et D50 nå. Da rekker også pengene lenger og du kan være heldig å få kjøpt brukbar optikk i tillegg :).

De fleste digitale speilreflekskameraer på markedet er gode kamera, og det er bare små variasjoner på dem (gjerne litt smak og behag), og som sagt: kvaliteten ligger mest i optikken og den som står bak kameraet :).

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...