Gå til innhold
Hundesonen.no

Temme undulat jente


Iago

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en undulat jente på et år. Hun sitter på fingeren men thats it!

Jeg vet ikke helt hvordan jeg skal klare å få henne til å bli med ut av buret uten å klemme tommelen over bena hennes.

Også hvordan skal hun sitte på skulderen min ogsån. Litt fugle tips her?

  • 4 weeks later...
Skrevet

Det eneste svaret man kan gi når det gjelder temming av fugler er tålmodighet. Masser av tålmodighet.

Temmingen vil være vanskeligere å gjennomføre jo eldre fuglen er, men ingenting er umulig, det gjelder bare å holde tålmodigheten oppe :P

Noen foretrekker å få fuglen tam inne i buret før de slipper den ut, og det kan sikkert være lurt i ditt tilfelle også - selv om fuglen allerede er ett år gammel. Det er viktig at man ikke tvinger fuglen til å gjøre noe den ikke vil, da vil temmingen bare gå motsatt vei. Du skal derimot prøve å få fuglen til å komme mer eller mindre frivillig til deg. Med å si mer eller mindre mener jeg at du bruker en form for lokkemiddel :icon_redface:

Du kan forsøke med hirse, favorittleke (bjeller og blanke overflater er ofte likt) eller andre ting du vet undulaten din liker - da er sannsynligheten større for at fuglen din vil komme til deg. Speil er ikke til å anbefale, da fuglene (spesielt hannene) kan bli sykelig forelsket i sitt eget speilbilde.

Du plasserer hånden din fremfor fuglen - ikke jag den rundt omkring - og så er det bare å vente til den hopper på hånda di :)

Husk å bruke stemmen. Snakk med rolig og vennlig stemme. Prat også når du går forbi buret, for da vil fuglen kjenne deg bedre, og dermed også bli tryggere på deg.

Treningsøktene bør være korte, og avsluttes på en bra måte - med andre ord, gi deg når du er på topp i treningsøkten :D Husk rosende stemme.

Videre kan du slippe ut fuglen. Her må du også ha tålmodigheten oppe, og gjerne ha godbiter/leker i nærheten for å lokke fuglen til deg.

Lykke til! :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kontakt raseklubben eller NKK for veiledning om dette. Det er ikke veldig vanlig, men det skjer at en oppdretter "leier" en tispe for et kull. De betaler da selvfølgelig alle utgifter i forbindelse med kullet,  men jeg er usikker på om de betaler noe mer enn det til eier, jeg mistenker det er tilsvarende prisen av en valp, evt. en av valpene. 
    • Spør for en jeg kjenner. Oppdretter ønsker at kjøper står som eier. Men vil ha ett kull på tispa. For vil ha genene videre. Hvordan foregår dette vs. forvert? Er ikke forvertavtale. Enten at kjøper har ett kull eller at oppdretter har kull der?
    • Ja, jeg «liker» jo å tro alderen har en stor rolle. Det sies jo at en bc trenger ett år på hvert bein, og ett for hode for å bli voksen. Vi gir oss ikke, men rimelig frustrende å se hvordan oppførselen hans har blitt, når jeg vet at han i bunn og grunn er helt super på alt annet.  Vi var blant annet på ferie ett par dager i sommer. Mye hunder å møte her og der, men ingen hilsing. Og det var ikke noe problem. Han lå fint ved siden av meg å så hunder og folk på 10-20 meters avstand, ingen reaksjon. Det er jo sånn sosialisering bør være. Bare se og observere, uten noe mer. Samme når han er med på jobb. Men det er vel som du sier at mye av det vil vel skinne igjennom da han får landet litt. 
    • Det høres ut som et bra hundeliv. For å svare direkte på spørsmålet så tenker jeg nok at alderen spiller en rolle for at det oppleves verre, men det kan gå begge veier avhengig av hva man gjør med det. Generelt er det greit å tanke at all adferd som hunden får erfaring med blir den bedre på. Hvis hovedregelen blir å utagere på andre hunder som passerer så vil det henge igjen når hunden modner og blir voksen. Hvis dere trener på å ha kontakt og slappe av rundt andre hunder så vil det etterhvert bryte gjennom hormontåka. Lykke til!
    • Mulig jeg formulerte meg litt feil. Men nei, han har nok ikke øvd på det i 18 mnd. Det har gått fint frem til 16-17 mnd alderen. Vi har også gått tur å kommet rett i ett hundestevne, da var det veldig mye hunder, men han brøy seg ikke merkeverdig da heller. Da gikk han bare å snuste. Mulig fordi det ikke var en enkelt hund å henge seg oppi. Han er ganske aktiv i form av søk, og vi trekker og sykler. Verken overstimulert eller understimulert vil jeg tro. Rolig og fin rundt baby på 4 mnd også.    Jeg er klar over at vi må trene passeringer med større avstand for å ha kontakt. Har lest en hel haug om det. Bare nysgjerrig på mer med tanke på alderen hans osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...