Gå til innhold
Hundesonen.no

Temme undulat jente


Iago

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en undulat jente på et år. Hun sitter på fingeren men thats it!

Jeg vet ikke helt hvordan jeg skal klare å få henne til å bli med ut av buret uten å klemme tommelen over bena hennes.

Også hvordan skal hun sitte på skulderen min ogsån. Litt fugle tips her?

  • 4 weeks later...
Skrevet

Det eneste svaret man kan gi når det gjelder temming av fugler er tålmodighet. Masser av tålmodighet.

Temmingen vil være vanskeligere å gjennomføre jo eldre fuglen er, men ingenting er umulig, det gjelder bare å holde tålmodigheten oppe :P

Noen foretrekker å få fuglen tam inne i buret før de slipper den ut, og det kan sikkert være lurt i ditt tilfelle også - selv om fuglen allerede er ett år gammel. Det er viktig at man ikke tvinger fuglen til å gjøre noe den ikke vil, da vil temmingen bare gå motsatt vei. Du skal derimot prøve å få fuglen til å komme mer eller mindre frivillig til deg. Med å si mer eller mindre mener jeg at du bruker en form for lokkemiddel :icon_redface:

Du kan forsøke med hirse, favorittleke (bjeller og blanke overflater er ofte likt) eller andre ting du vet undulaten din liker - da er sannsynligheten større for at fuglen din vil komme til deg. Speil er ikke til å anbefale, da fuglene (spesielt hannene) kan bli sykelig forelsket i sitt eget speilbilde.

Du plasserer hånden din fremfor fuglen - ikke jag den rundt omkring - og så er det bare å vente til den hopper på hånda di :)

Husk å bruke stemmen. Snakk med rolig og vennlig stemme. Prat også når du går forbi buret, for da vil fuglen kjenne deg bedre, og dermed også bli tryggere på deg.

Treningsøktene bør være korte, og avsluttes på en bra måte - med andre ord, gi deg når du er på topp i treningsøkten :D Husk rosende stemme.

Videre kan du slippe ut fuglen. Her må du også ha tålmodigheten oppe, og gjerne ha godbiter/leker i nærheten for å lokke fuglen til deg.

Lykke til! :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Når dere er med andre valper, har dere gått litt tur sammen først uten å hilse, eller bare sluppet de sammen for lek? Det er ofte litt voldsomt for dem, og bedre om de får bli vant til hverandre på trygg avstand og tid til å lese hverandre først, før de leker.  Ellers er det nok bare å være konsekvent og holde ut, siden tannfellingen knapt har startet.
    • Takk for svar. han har to trygge eldre hunder som han har lekt med noen ganger. vi har prøvd oss med andre valper, men han er ikke intendert i å leke med de, legger seg kun ned og ruller seg sammen som en ball. Virker utrygg, redd, så det har vi sluttet med.han er at typen som blir mer giret av å hyle, så det fungerer ikke.  han har ikke begynt å miste tenner enda, men har begynt å få noen. Får både tyggebein, fryser klut fra fryseren og fryste gullerøtter/ men når de intense periodene kommer så fungerer ingen ting. Time out er det eneste som fungerer, men det er jo et mareritt å få han i valpebingen fordi han bokstaveligtalt  sitter fast i deg.    vi krysser jo fingrene for at dette er en fase, for ellers er han lydig. Kan både sitt, ligg og bli. Men ikke når dette kikker inn
    • Sosialiserer dere noe med andre hunder? Bitehemming er noe de lærer veldig mye bedre i lek med andre hunder enn fra mennesker. Prøv å finne noen trygge hunder i nærområder eller bland kjente og gå en kort tur i bånd uten hilsing, før de får leke litt. Prøv å klynke til når han biter, og snu dere bort. For noen funker det, andre blir med gira av det. Vri opp filler og tauknuter i vann og frys dem. Isen demper smerte og klør i tennene. Nå er det vel litt tidligste laget med tannfelling, men kan være starten på en periode med MYE biting. 
    • Du kan anmelde eier/fører med beskrivelse og tidspunkt/sted til politiet, men det er lite sannsynlig at de vil ha kapasitet til å gjøre noe med det. Hvis du har mulighet til å finne ut hvem det er kan du sende en bekymringsmelding til Mattilsynet, men så lenge hunden får mat, vann og tak over hodet er det lite de kan gjøre også, så lenge de ikke ser faktisk alvorlig mishandling. Det er lovpålagt å ha kontroll på hunden enten den er i bånd eller ikke, men i realiteten veldig vanskelig å håndheve.
    • Hei! valpen vår på 14 uker har egentlig vært eksemplarisk, bortsett fra litt utfordringer på natt og med bur. Men nå har det virkelig blitt ekstremt mye biting. Vi fører dagbok og ser at det sammenheng mellom overstimulering og lite søvn som gjør at han får disse bite periodene. Det går ikke an å avlede han med gobiter, bein eller ignorering og vi må sette han i timeout for å roe han.    noen som har noen tips til å håndtere dette? Han biter oss til blods og sikter fast når han skal følges i timeout eller ut for å gå på do. Vi vet vi skal prøve å unngå overstimulering og at han må få mer søvn. Men enn så lenge har vi slitt litt med å få han til å roe seg alene på dag og kveldstid 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...