Gå til innhold
Hundesonen.no

Temme undulat jente


Iago

Recommended Posts

Jeg har en undulat jente på et år. Hun sitter på fingeren men thats it!

Jeg vet ikke helt hvordan jeg skal klare å få henne til å bli med ut av buret uten å klemme tommelen over bena hennes.

Også hvordan skal hun sitte på skulderen min ogsån. Litt fugle tips her?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...

Det eneste svaret man kan gi når det gjelder temming av fugler er tålmodighet. Masser av tålmodighet.

Temmingen vil være vanskeligere å gjennomføre jo eldre fuglen er, men ingenting er umulig, det gjelder bare å holde tålmodigheten oppe :P

Noen foretrekker å få fuglen tam inne i buret før de slipper den ut, og det kan sikkert være lurt i ditt tilfelle også - selv om fuglen allerede er ett år gammel. Det er viktig at man ikke tvinger fuglen til å gjøre noe den ikke vil, da vil temmingen bare gå motsatt vei. Du skal derimot prøve å få fuglen til å komme mer eller mindre frivillig til deg. Med å si mer eller mindre mener jeg at du bruker en form for lokkemiddel :icon_redface:

Du kan forsøke med hirse, favorittleke (bjeller og blanke overflater er ofte likt) eller andre ting du vet undulaten din liker - da er sannsynligheten større for at fuglen din vil komme til deg. Speil er ikke til å anbefale, da fuglene (spesielt hannene) kan bli sykelig forelsket i sitt eget speilbilde.

Du plasserer hånden din fremfor fuglen - ikke jag den rundt omkring - og så er det bare å vente til den hopper på hånda di :)

Husk å bruke stemmen. Snakk med rolig og vennlig stemme. Prat også når du går forbi buret, for da vil fuglen kjenne deg bedre, og dermed også bli tryggere på deg.

Treningsøktene bør være korte, og avsluttes på en bra måte - med andre ord, gi deg når du er på topp i treningsøkten :D Husk rosende stemme.

Videre kan du slippe ut fuglen. Her må du også ha tålmodigheten oppe, og gjerne ha godbiter/leker i nærheten for å lokke fuglen til deg.

Lykke til! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvor lenge varer et Back on Track dekken? Når blir det slitt? Hvor mye vask tåler det? Mitt er vel 10 år gammelt, så vurdere å kjøpe nytt.  Men noen som har noen info om dette? Har sjekket BOT sin side, men finner ikke noe om akkurat dette.   
    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...