Gå til innhold
Hundesonen.no

lus


comit

Recommended Posts

Skrevet

naboen har fått lus på sine 3 hunder, og forteller meg at det må behandles med expot, til 600 kr. pr. hund ! min hund har heldigvis ikke fått det men er dette virkelig mulig at det er så kostbart å fjerne lus ?

I så fall stakkars de som har mange hunder som må behandles.

Og til slutt, hvor lenge må hundene holdes adskillt fra andre hunder?

Skrevet

Kan ikke huske at expot koster 600 per hund.. er vel nærmere 200 kroner..

Finnes noe som heter Frontline (som virket bedre da min frøken hadde lus) (det er reseptfritt i sverige, om du allikevel har tenkt deg en tur dit)

Skrevet

Det kommer også ann på hvor stor hunden er, hvor mye den må ha.

Til Molly betalte jeg 230kr tror jeg. (Bruker det mot flått)

Og personlig så syns jeg ikke det er dyrt for å bli kvitt den dritten, lus er virkelig usj... :glare:

Skrevet

Det er dessuten ikke gitt av expot dreper lusa.. Jeg hadde et tilfelle i fjor vinter hvor jeg måtte bruke stronghold for å ta knekken på dem! Det var en del dyrere, husker ikke hvor mye, men i og med at jeg hadde prøvd med expot først så ble det mer enn nok :)

  • 2 weeks later...
Skrevet

Frontline har længere tids effekt på hunden og koster det samme som expot, og så det kommer jo an på hundens størrelse. Men dosering til hund på 40 kg koster næsten ikke mere end til en på 15-20 kg hvis man bruger frontline, hvorimod at expot kun findes i en doserings størrelse, og vil blive 3 gange så dyrt til en hund på 45 kg end til en på 15 kg.

Men det er altid en god idé at forebygge om sommeren mod flåter, lus og lopper. Mine hunde får frontline behandling hele sommer halvåret for at undgå utøj.

Det er helt normalt i Danmark at man hellere forebygger det, end at skulle til at behandle mod det efter de har fået det.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...