Gå til innhold
Hundesonen.no

Når tar dere av flåtthalsbåndet?


Lilleulv

Recommended Posts

Skrevet

jeg skal sette¨på et nytt nå snart. da ungår jeg lus og den slags, så syns det er kjekt når man er ofte på ustillinger og blant mange andre hunder. kjenner fler som bruker flåtthalsbånd hele året.

Skrevet

Hvor får dere kjøpt flått halsbåndet , og hva koster det?

Virker det*?

Har hørt om "oljelignende" kapsler som man skal smørre i nakken. Har ikke prøvd noe på valpen enda, og vi nærmer oss vinter . Men det er jo greit å vite hva som er på markede og om det funker :)

Skrevet
Jeg skaffet meg flåtthalsbånd i sommer, men nå er det høst og jeg lurer på hvor lenge det bør sitte på?

Kan være jeg husker feil, men mener å ha hørt at flåtten lever sålenge det er varmegrader fra 5 og oppover. Under 5 varmegrader blir det for kaldt for flåtten og jeg vet da søren om de dør (neppe så heldig at det skjer) eller går i dvale (jada, jeg har null peiling). Men summasumarum, de skal visstnok ikke være noe "problem" for noen når gradestokken er under 5 plussgrader.

Skrevet

Det stemmer at flåtten ikke er et problem når det er under 5+.

Vi bor i et område der flåtten er et stort problem, så vi kommer til å ha det på hele året. Dessuten så blir det sjelden veldig kaldt her om vinteren, blir helst vått... <_< .

Vi betalte 380 hos dyrlegen for Buster's halsbånd. Han har bare hatt 1 flått, på denne flått befengte plassen, så det virker bra for oss.

Skrevet

Jeg har "slitet" ut 2 flåttbånd pr hund i sommer, men har tatt det av nå, levetiden på et flåttbånd er vel 4-5 mnd, men flåtten har forsvunnet herfra nå så da har jeg tatt de av.

Skrevet

Litt off topic men.. Hva gjør dere som bor i områder hvor det er mengder med flått? Sitter dere fler timer hver kveld å sjekker hundene deres?

Var på ferie på Vestlandet i sommer, og vi hadde med to hunder. Tilsammen bare på min hund plukket vi vel godt over 50 flått, og helt opptill 2 uker etter vi kom hjem fant vi flått.. Hundene gikk bare i bånd hele tia også, så de var ikke å farta rundt i skog og kratt så mye... Vi menneskene fikk ikke en eneste en.. De som eide huset der vi leide hadde 2 hunder gående løs, og jeg kan bare tenke meg hvor fulle de må ha vært med flått..

Det med flått halsbånd.. Hvordan fungerer det? Har de en lukt i seg?

Skrevet
Litt off topic men.. Hva gjør dere som bor i områder hvor det er mengder med flått? Sitter dere fler timer hver kveld å sjekker hundene deres?

Var på ferie på Vestlandet i sommer, og vi hadde med to hunder. Tilsammen bare på min hund plukket vi vel godt over 50 flått, og helt opptill 2 uker etter vi kom hjem fant vi flått.. Hundene gikk bare i bånd hele tia også, så de var ikke å farta rundt i skog og kratt så mye... Vi menneskene fikk ikke en eneste en.. De som eide huset der vi leide hadde 2 hunder gående løs, og jeg kan bare tenke meg hvor fulle de må ha vært med flått..

Det med flått halsbånd.. Hvordan fungerer det? Har de en lukt i seg?

:) Hvor på Vestlandet var du? Jeg bor i Haugesund, og hunden min har bare hatt to flått i sommer. Han har gått mye i skogen og har ikke hatt flåttbeskyttelse i det hele tatt.

Skrevet
:) Hvor på Vestlandet var du? Jeg bor i Haugesund, og hunden min har bare hatt to flått i sommer. Han har gått mye i skogen og har ikke hatt flåttbeskyttelse i det hele tatt.

Var i Sogn og Fjordane, Lifjorden.. Må ha vært i et helt ekstremt flått område.. hm, merkelig altså.. Krydde av dem..

Skrevet

Det virker som om flotten overlever vinteren. Var noen på sonen som fant flott på hunden i februar i fjor. Her i oslo var forrige vinter veldig mild. Flotthalsbåndet Tussie har nå skal vare ut september, men jeg vurderer å sette på nytt etter dette. Har heldigvis ikke funnet noen flott på henne i år.

Skrevet

Vi drypper med Expot (sånne oljete dråper :rolleyes: ) og har funnet 2 flått på Fibi i sommer. Den siste nå i helgen. Det er vel en måned siden jeg ga siste dose og tror ikke jeg kommer til å gi henne noe mer før til sommeren igjen.

Skrevet

det er billigere å kjøpe flåtthalsbånd på apoteket i sverige. trur jeg betalte rundt 150 kr der og her koster det rundt 300-400 kr trur jeg. det funker veldig bra syns jeg! kip har bare hatt 1 flått i år med det på, ifjor hadde han ingen.

Skrevet

Satte på flåttbåndet på Dina i april-mai.

Har ikke tatt det av enda. Men etter som det har vært 4 grader her, kan jeg nok ta det av,

men har bare funnet 2 flåtter på henne.

(bor sør i rogaland)

Skrevet

Jeg hadde flåtthalsbånd på Orry mens vi var på sommerferie på hytta, men tok det av når vi kom hjem i begynnelsen av august. Han har ikke fått flått her hjemme i Oslo, så jeg satser på at det går greit gjennom vinteren.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...