Gå til innhold
Hundesonen.no

Høyt stoffskifte og tynn..


tuppetroll

Recommended Posts

Skrevet

Har nylig avdekket at Ace har et stoffskifte på høygir, og lurer derfor på å legge om til et annet for for å få henne til å legge på seg litt. Nå får alle 3 hills med kylling, og det går forsåvidt ned, men synes hun er altfor tynn og at hun røyter for mye. Har søkt rundt på forskjellige forprodusenters hjemmeside, men synes det er vanskelig å finne noen oversikt over hva innholdet i de forskjellige forene er. Hvilket for ville dere anbefalt?

Skrevet

Jeg ville prøvd Vom&hundemat jeg. Har nettopp satt lille flisa ( :) ) mi på det, og håper at hun blir litt mer enn skinn og bein av det. Gjorde det samme med Zarten, som fikk nesten 2 liter tøffor i døgnet og allikevel var undervektig :D Han ble forholdsvis normal etter en periode på vom og hundemat, selv om han spiste abnorme mengder av det og (syns å huske det var nesten 2 kg jeg?)

Skrevet

Jeg har også brukt Vom og Hundemat til å feite opp fuglisen min etter ei ukes jakt. Det gikk temmelig kjapt det, bare noen dager og man så merkbart forskjell. Men han behøvde en del fôr da, han fikk en kopp tørrfôr og 1 kg VoH om dagen.

Guest Belgerpia
Skrevet
Har nylig avdekket at Ace har et stoffskifte på høygir, og lurer derfor på å legge om til et annet for for å få henne til å legge på seg litt. Nå får alle 3 hills med kylling, og det går forsåvidt ned, men synes hun er altfor tynn og at hun røyter for mye. Har søkt rundt på forskjellige forprodusenters hjemmeside, men synes det er vanskelig å finne noen oversikt over hva innholdet i de forskjellige forene er. Hvilket for ville dere anbefalt?

Jeg heller utvilsomt til Royal Canine - medium adult - ikke noe fiksfakseri med høyenergi for osv. - bare vanlig mat i kombinasjon med kjøttfor som Vom og hundmat eller Norwegian Polar om hun er veldig tynn. Etter at vi konverterte til RC for seks-syv år siden så har pelsene vært helt fantastiske og vi har hatt ekstremt lite røyting. Tispene røyter selvsagt som vanlig helt ned etter hvert løp, men ikke noe utenom og de setter pels fort igjen.

Det er imidlertid ikke unormalt at belgere i alderen Ace er nå er tynne, noen er veldig tynne og ofte er de litt sånn til de har passert to.

Vi har hatt unghunder her som har spist to liter om dagen i 15 måneders alder og lenge fremover - men etterhvert så har de alltid vært nede på normalt nivå.

Skrevet

Vet det ikke er unormalt at hun er tynn, men jeg tror vel at det samtidig er en viktig fase å få i henne mest mulig mat på, så hun får nok substans som voksen. Planla aldri høyenergifor, men noe mer enn hillsen tror jeg er lurt..

Guest Belgerpia
Skrevet
Vet det ikke er unormalt at hun er tynn, men jeg tror vel at det samtidig er en viktig fase å få i henne mest mulig mat på, så hun får nok substans som voksen. Planla aldri høyenergifor, men noe mer enn hillsen tror jeg er lurt..

Ja, en kombinasjon av tørrfor og kjøtt for tror jeg kan være lurt - Norwegian Polar produseres jo i nærheten av der du bor, i alle fall ikke for langt unna - så det er kanskje greiere å få fatt i enn VH.

Igjen - jeg heller til RC som tørrfor, har forsøkt flere typer på våre oppgjennom og alltid havnet tilbake på RC fordi det har vært det enkleste foret å holde vekt og pels i topp stand med.

Aner ikke hvorfor, men det har vært stor forskjell.......

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...