Gå til innhold
Hundesonen.no

Hunder med MYE hår


siljestokka

Recommended Posts

Skrevet

Off . I dag passet jeg en Lhasa apso, som er nedklippet. Men den har tydeligvis litt for mye hår rundt øyene, Stakkar. Han gikk jo på alt mulig. Dere med slike old english sheepdog og sånne hunder. Hvordan klarer de seg. Vil ikke de gå på alt mulig? Eller tar dere håret i strikk?. Dette er jo litt dumt for hunden, som ikke får " sett omverdenen".

Hva synes dere om for langt hår i fjeset.?

Kjenner selv hvor irritert jeg blir, når jeg får hår i fjeset. <_<

Skrevet

Jeg klipper luggen på havanaisene mine. Det kan man ikke hvis man skal stille ut, så da må man bruke strikk eller spenne. Jeg syns ikke det er riktig å la hunder gå rundt med masse hår foran øynene til hverdags, selv om de skal ha det i følge rasestandarden. Grunnen til at min rase skal ha litt hår foran øynene er at håret skal beskytte øynene mot den sterke karibiske solen (dårlig med det her i Norge...). Men det er jo ikke meningen at de skal miste gangsynet helt heller :whistle:

Skrevet

Øyevippene fungerer ofte bra for å holde pelsen borte fra øynene, og da ser de gjerne selv om man ikke tror det;)

Det får pelsen til å stå ganske så ut før det faller, har aldri hatt noen problemer med hunder som går på ting fordi de har lugg foran øynene.

Skrevet

Symra sprang rett på noe for en uke siden og slo seg på beinet. Jeg har tenkt på at det kanskje var pga hår foran øynene. Jeg har prøvd å sette på strikk, men det korteste håret blir likevel hengende foran øynene, og dessuten klarer hun å fjerne strikket ganske raskt. Håper det går bedre når håret blir litt lengre. Har ikke turt å prøve med spenne, er redd hun kan spise den.

Skrevet

Kan ikke noe for det, men synes så synd på den :devil: . Hunden jeg passet sprang på meg, en stein og en skistav i dag. stakkar :P .

Håper det går bedre når håret blir litt lengre. Har ikke turt å prøve med spenne, er redd hun kan spise den.

Så da er det vell kanskje bedre med langt hår, enn å klippe det bort(slik at det er litt igjen) ?? :whistle: . Jaja :P

Bare jeg sok lurer på alt slags tull :P:rolleyes:

Skrevet
Kan ikke noe for det, men synes så synd på den :devil: . Hunden jeg passet sprang på meg, en stein og en skistav i dag. stakkar :P .

Så da er det vell kanskje bedre med langt hår, enn å klippe det bort(slik at det er litt igjen) ?? :whistle: . Jaja :P

Bare jeg sok lurer på alt slags tull :P:rolleyes:

Kan ikke klippe en beardis som skal stilles! Men wheatenMali har et poeng når hun sier at de lange øyevippene løfter på håret og gjør at de ser mer enn vi tror. Men de fleste beardiser blir utstyrt med et strikk i tillegg, sånn til hverdags. Til utstilling blir luggen greidd oppover panna.

Skrevet
Hm... Jeg bare spør, hvorfor skal hundene ha lang lugg ifølge rasestandarden hvis de må ha strikk eller klippes for å ikke gå på ting?

Det er vel ikke noen rasestandars som SIER at hunden skal ha lang lugg egentlig, men det er jo en naturlig følge av at pelsen i seg selv er lang... vanskelig å få lang pels på kroppen og kort på hodet visstnok.

Jeg har aldri hatt problemer med at hundene mine ikke ser selv om luggen henger ned, men jeg setter den likevel opp i topp på hodet for å ha blikk-kontakten (for min egen del).

Forøvrig er det nok en stoooor myte at pelsen foran øynene til disse langhåra rasene skulle ha noen som helst beskyttende funksjon, for hva med alle de andre rasene med tilsvarende bruksområder og leveområder som IKKE har slik beskyttende pels ? De har tydeligvis ikke noe problem med øyne og sånt...

Skrevet

Finnes det egne hårspenner for hunder? (Man må jo spørre om det man ikke vet!). Ønsker meg noe som sitter skikkelig uten å slite for mye på pelsen.

Skrevet
Hm... Jeg bare spør, hvorfor skal hundene ha lang lugg ifølge rasestandarden hvis de må ha strikk eller klippes for å ikke gå på ting?

Når går som sagt ikke mye hunder på veggen, men for å svare på spørsmålet, mange terriere har lugg fordi de er gravende hunder og luggen skal beskytte øynene mot for mye sand og jord.

Skrevet

Selv på storpelsede hunder er det ganske variabelt hvor mye de ser, sikkert avhengig av teknikk og ikke minst mengde hår på hodet.

Av mine 4 hjemme som er fullpelsede, så er det to som MÅ gå med strikk (går rett inn i dørkarmer, ramler ned trappen og sånne dustete ting uten) - men to av dem river av seg strikken sin med en gang og klarer seg utmerket uten. Og de to er slett ikke noen kløner fordet! De har null problemer med å se alt de vil, og bommer aldri på avstander, eller slikt.

Så det er nok en vanesak, i tillegg til at de som IKKE går med strikk faktisk ikke får så mye hår på hodet heller (slites vekk, tygges på, kløes istykker, gnages av gjentatte strikk-prosjekter, etc).

Susanne

Skrevet
Finnes det egne hårspenner for hunder? (Man må jo spørre om det man ikke vet!). Ønsker meg noe som sitter skikkelig uten å slite for mye på pelsen.

Ja, det finnes. Tror du bl.a kan få kjøpt det på utstillinger og det går vel også an å bestille det på nettet, uten at jeg kan komme opp med noen gode linker akkurat nå. (Du har jo disse http://home.online.no/~franksf/bestillehundeklemmer.cfm , men de er kanskje for små og du vil kanskje ikke ha sløyfe på?)

Jeg har bare brukt vanlige strikker og hårspenner beregnet på mennesker. Har holdt meg til myke strikker eller spenner som ikke har for skarpe kanter, så har det gått greit både med pels og hund.

Skrevet

Jeg har ingen erfaring med det.

Men jeg hadde tatt det i strikk eller gått til hundefrisøren.

Frisøren kan sikker ordne opp ^^,<3

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...