Gå til innhold
Hundesonen.no

Skeptisk til andre hunder


starlight

Recommended Posts

Skrevet

HUnden min har alltid vært av den forsiktige typen, det vil si til mennesker og hunder hun ikke kjenner. Jeg tror nok hun aldri vil gå i forsvar, er ikke redd på den måten, hun bare vil ikke.

Fra hun var liten var hun visstnok ikke den som ville leke mest i valpekassen , selv om hun var med på det hun også. Noen hunder liker hun godt, og har et godt forhold til. Disse kan hun leke voldsomt med og ha det gøy med. Mens andre er hun rett og slett livredd. Hvis de vil hilse på henne, så vil hun helst slippe. Da hun va lita var det spesielt to hunder i vårt bortettslag som alltid går løs, og som ikke er spesielt lydig.. Disse to har begge blitt mer og mer voldsom og har ved flere anledninger lagt henne i bakken og vært ganske hard. Dette har gjort sitt til at hun er livredd begge to! Og det er jo veldig gøy når eier ikke bryr seg nevneverdig.. Menmen.

Med mennesker er det likedan. Noen liker hun med en gang (her har kroppsspråk alt og si). Hun går bort til folk selv, og vil lukte på, men tvert de begynner å gripe etter henne og maser om at hun skal komme så går hun bare unna. Sitter de derimot i ro og lar det skje på hennes premisser går det helt greit. Det er ikke et problem for meg at hun er slik, jeg synes det er verst for hennes egen del. Nå skal det også sies at hun har blitt bedre. For eksempel i stallen (hvor det gjerne er 30 folk hver dag), er hun helt laidback og kul, og tror at alle er der til ære for henne (hopper opp i fanget deres og krever og bli kost med osv). Det virker liksom bare som om hun må bli kjent med alt og alle før hun kan stole på noe.

Er det noen som har noen tips til hvordan jeg kan prøve å "trene" henne tryggere i hilsesituasjoner med folk og hunder? Evt. synspunkt på om dette kan trenes? Hun er nå ti måneder, kan alderen og en løpetid jeg tror snart er på vei virke inn?Hun kan nemlig variere fra periode til periode hvordan hun er..

Skrevet

Har omtrent AKKURAT samme "problem" med min tispe på 6 måneder. Jeg synes det er helt greit at hun holder seg unna folk/hunder hun ikke synes noe om, så lenge redselen ikke forstyrrer arbeidsviljen hennes. Det har den heller ikke gjort, men når vi begynte på grunnkurs gjør den det! Der er det masse hunder som bjeffer og hopper og styrer og hun synes det er såpass ubehagelig at hun ikke klarer å konsentrere seg på de oppgavene jeg gir henne. Jeg er veldig usikker på hva jeg skal gjøre med det.

Tror nok ikke hunden din har vondt av å være litt skeptisk, men da er det desto viktigere å passe på at hun ikke får ubehagelige møter med løse hunder etc, slik at hun ikke plutselig velger å gå i forsvarsposisjon. Det kan være skummelt, men du må sørge for at hun aldri føler seg tvunget eller innestengt.

Det er hvertfall sånn jeg prøver å trene for at min ikke skal bli såpass usikker at hun tror hun må "skremme" dem vekk.

Skrevet

Veldig enig. Det er greit å være litt tilbakeholden og alle hunder liker ikke alle andre hunder. Det du må passe på er at du tar ansvar for situasjonen når det oppstår noe. Stell deg i mellom din og de andre hundene, gå et annet sted hvis du ser hunder komme som du er redd vil skremme din, les hundens signaler om når noe er ok og når det er nok. Sosialiser med hunder som din hund syns er ok og utvid derfra.

Noen hunder, som er litt usikre, blir livredde når de herjes med og da må det unngås. Noen er så selvsikre at de bare rister det av seg, men selv de skal få et minimum av herjing så de slipper å stresse seg opp. Det er ikke verdens undergang for en selvsikker hund å bli lekt litt røft med hvis man stopper det raskt og passer på å stresse ned etterpå (husk at stress sitter i kroppen i 3 dager etter hendelsen), men en hund som opplever noe traumatisk flere ganger og som kanskje er litt tilbakeholden i første omgang kan slite mer.

Så prøv å unngå de løse urokråkene, du, og fortsett som du gjør ellers :wub: Som du skriver er det jo bare godfølelse i stallen. :icon_fun:

Skrevet

Takk for svar :D

Jeg er helt enig i at det er helt greit å være litt tilbakeholden. Det virker kanskje som om jeg har framstilt henne som en nervebunt, noe hun ikke er altså ;)

Og de siste tre dagene, har hun plutselig vært såå tøff. Var ute og trente en dag, da det plutselig kom en bichon havanaise springende løs mot henne. Eieren var helt sjokker, da denne hunden aldri stormet bort til andre hunder (de hadde lik personlighet). Tessa ble redd først, og sprang litt unna. Men siden hunden var liten og ikke kunne gjøre henne stort lot jeg de bare holde på. Det gikk ikke lang tid før Tessa syntes det var supergøy å springe som en gal, for så å la den lille komme innpå, for deretter å rase avgårde igjen. Både jeg og den andre eieren var så fornøyd, nå kan vi møtes mere og la de holde på :D Og i stallen i går var hun virkelig i siget! Først skulle hun slå og daske på en silky terrier, deretter skulle hun banke en dvergpincher! Han ble dritlei til slutt, men hun ga seg ikke. Han skulle bankes :wub:

Jeg ser ikke for meg at hun noen gang vil gå i forsvar mot andre, men man vet jo aldri. Prøvde å ha henne løs med whippeten til venninna mi en dag, men hun forstår jo ikke hva hun gjør! Hun bjeffa nemlig og sprang og herja rundt han, før han kom løs, og da han endelig fikk være løs var jo han kjempegira på å leke. Det ville imidlertid ikke Tessa, nei! Så han bekka henne jo rundt et par gangen, mens hun skreik til. Han var ikke hardhendt på noen måte, men han er jo tross alt litt større og ganske mye raskere. Da tok jeg ikke sjangsen på annet enn å stoppe lekingen.

Det virker heldigvis ikke som om hun blir "ødelagt" hvis noen er litt brutale. Hun prøver å unngå den hunden i ettertid, men hun virker ikke til å bli mer skeptisk mot nye hunder.

Hun har forresten ikke hatt problemer med å konsentrere seg f.eks på utstilling selv om det er mange hunder og bråk. Da er hun nesten tøffere enn til vanlig.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...