Gå til innhold
Hundesonen.no

Kontakt


Guest Maritus

Recommended Posts

Godt spørsmål! Det er sikkert mange som lurer på dette, og mange forskjellige meninger. ;)

Selv synes jeg ikke min beagle skal gå og se på meg hele tiden. Hun kan tusle bak, foran og ved siden av meg, men skal ikke dra i båndet. Hvis hun drar eller jeg strammer, skal hun gi etter med en gang, enten hun drar fram, stopper og lukter bak eller drar ned i grøfta for å lukte på noe interessant der.

Samtidig vil jeg ha en kommando for at nå skal hun gå og se på meg med kontakt, slik at vi kan passere andre hunder og mennesker. (Så langt er jeg ikke kommet ennå, hun er bare 8 mnd, men jeg har det som mål!) Jeg vil også at hun skal ta kontakt med meg innimellom, enten det kommer folk eller ikke, for det er så koselig. Jeg belønner derfor alltid blikk på meg, og vi trener litt fot innimellom på turen slik at hun ikke skal tro at det bare er når det kommer folk og hunder vi skal gå pent.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, jeg mener man ikke kan forvente kontakt heletiden. Men det er selvfølgelig en fordel at hunden frivillig tar kontakt med deg innimellom, selv om man er på kosetur. Ihvertfall hvis man har hunden løs. Sånn som med zeta. Jeg har ofte belønnet når hun har tatt frivillig kontakt, samtidig som jeg innimelom har skyndet meg å gjemme meg eller løpe i motsatt retning når hunden ikke følger med i det heletatt,derfor har jeg en hund som aldri løper langt unna meg og som stopper opp og tar kontakt regelmessig når hun er løs, men dette gjør hun av fri vilje fordi hun har lært at det lønner seg. Nå belønner jeg henne svært sjelden, men alikevel sitter det, hun tar kontakt ofte. Men om jeg derimot ber om kontakt,så skal jeg ha kontakt der og da.. Men det hele kommer jo ann på om man har trent nok og gjort det til å lønne seg for hunden, man kan jo ikke kreve kontakt egentlig, man får det man fortjener mener da jeg..

Dette ble litt rotete, men det jeg mener kortfattet: man kan ikke kreve at hunden skal ha frivillig kontakt med seg, men det er greit å belønne frivillige kontakter slik at hunden alikevel alltid har deg i øyekroken, man skal også kunne kreve kontakt innimellom så lenge man har trent nok på det. Man kan jo ikke kreve at hunden skal sitte om den ikke har lært hva det betyr, eller kreve at han skal gjøre det ialle situasjoner når det eneste stedet man har trent er på stuegulvet;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Henger meg på pinewood! Jeg har hatt herre/unisex vest og den passet meg godt i bredde. Ble dessverre litt for lang eneste så var uheldig å ødela glidelåsen og sømmen på en lomme i ett fall. Foreløpig eneste minuset med den er at den blir litt tung om man er ute i heftig regn.  Fikk sommerversjonen til pinewood i erstatning fra widforss og den bruker jeg hele tiden. Store gode lommer som rommer masse! ikke opplevd å miste noe utav, og i konkurranse setting så skal det ganske mye til for at leker ligger synlig for dommer også. Så sånn teknisk disk som det skal det godt gjøres at skjer også.    Har også en IQ Dogsport multifunctional jakke jeg bruker på vinteren og jeg elsker den!! Liker spesielt godt at det er linere til lommene så man kan vaske dem ofte om man bruker litt grisete godbiter. Ikke fult så dyp lomme bak som pinewood, men ok nok. 😊    Har også en eldre CRW vest fra hooks og den er jeg ikke så fan av. For små lommer og for lett å miste ting utav. Fordelen er stofftypen som ikke tar til seg så mye vann i regnvær. 
    • Kan være. Føler allikevel for å høre musikken sammen mens vi går. Han blir glad av musikk han liker, og den trafikkstøyen er ganske ubehagelig når en legger merke til den. Den er ujevn, uforutsigbar, og det er ikke behagelige lyder. Veldig til susing pga hastigheten. Kjent for å ha ugunstige effekter på helse. Å fokusere hørselssansen på Bob Marley istedenfor er antakelig sunnere for såkalt mental helse. Alternativt, så kan vi selvsagt busse de tre holdeplassene for å bare ha fuglekvitter og klukkende elv på øret siste delen av veien. Også en mulighet. Det er bare så mye mer lettvint å gå enn å styre på med buss som går 1-2 ganger i timen for de tre holdeplassene. 
    • Trenger han faktisk lyden? Jeg vil tippe han får pulsen godt nok fra et headset på deg.
    • Har tenkt på det, spille synkront i to headphones, og prøvde på hunden et rundt halsen, men det blir for dårlig lyd til ham. For mye av høyfrekvente lyder og ingen bass. Må ha fyldigere lyd for å kunne nyte den.  Ingen fare for å forstyrre omgivelsene, en møter svært sjelden andre mennesker langs den veien der, og de har i 100% av tilfellene så langt vært på sykkel, som farer fort forbi.  Med mindre det finnes headphones lagt spesielt for hunder (tror ikke han vil like det mens vi er i bevegelse i dynamiske omgivelser) er jeg derfor ute etter en så nett og praktisk og rimelig ghettoblaster som mulig, til å bære på kroppen med stropp. Det er 20 min langs et sånt grusomt kjedelig strekke hver vei, til hver eneste trening hele sommerhalvåret. Trenger sprite opp den turen littegrann
    • Hvorfor ikke bare bruke et headset? Det blir fort irriterende for omgivelsene hvis du skal prøve å overdøve trafikken med musikk...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...