Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor lenge venter dere før dere går til dyrelegen?


Recommended Posts

Ja, dette kan jo skyldes at jeg er veldig redd for henne naturlig. Det som er problemet da er at hun har vært lenge dårlig i magen. Hun hadde ortlig rænne bæsj for omtrent 1 uke siden. Hun ble litt bedre. Det var slik at hun hadde myk bæsj men jeg kunne plukke den opp uten at den "falt" fra hverandre. Så har hun vært på kennel nå og da var hun vist nok dårlig i magen. Så ble hun bedre igjen når hun kom hjem igjen men nå er hun dårlig igjen. Hun har bæsjet blod. En masse også. Også kom det skum eller slim/slev ut av munnen hennes. Men ellers ser hun frisk ut. Ser litt sliten ut da.

Mamma og dem mener at det kan være det bare er noe som hun har spist som sitter fast.

I går når vi var på tur så stoppet hun opp men jeg gikk bare videre(hun gikk løs) og hun pleier alltid å løpe etter meg men denne gangen måtte jeg rope på henne før hun kom. Tror kanskje hun kan ha spist noe da. Skal ut og sjekke om det er noe der nå snart.

Hva ville dere ha gjort i en slik situasjon?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min tråd om diarè omhandler nesten det samme. Symptomene du beskriver høres forøvrig ut som Tullas. Jeg gikk ikke til dyrlege, og nå er hun fin igjen i magen, har ikke begynt på vanlig kost enda, går fremdeles på skånekost, men skal begynne å blande i vanlig mat i morgen. Tulla hadde også vært på kennel og fått det, noe som lett skjer når så mange hunder samles på ett sted.

Det som er skremmende som Teddy skriver, er når noe sitter fast i magen, for da må det opereres ut! Hvis dere mistenker det, så bør dere dra til dyrlegen. Personlig høres det ut som vanlig "omgangssyke" blant hunder, sånn som Tulla hadde. Når noe sitter fast, pleier hunden vanligvis ikke å få ut noe avføring, verken løst eller fast. Den kan brekke seg og spy, men tingen kommer ikke opp igjen, og må som sagt opereres ut. Hvis hun har diarè, tyder det jo på at det er gjennomgang i tarmen, og at ting ikke sperrer for veien der. Det er mest sannsynlig en bakterieinfeksjon hun har fått. Det jeg gjorde med Tulla i samme situasjon, var å ta henne bort fra kennelen (sende henne hjem til typen), faste henne, og gi henne Canikur. Følg anvisningen på pakken, den er reseptfri, og koster 100 kr ca. Når kuren var over, startet hun på skånemat; biola, ris, fiskeboller, vann og cottage cheese blandet sammen. Begynn med lite, men litt ofte. I går fikk hun to ss hver 3. time. I dag noe mer litt sjeldnere. Avføringen stabiliserte seg i forrigårs, da var den ikke som vanlig, men den var fast og kunne plukkes opp lett. I morgen skal jeg begynne å blande i vanlig mat som sagt. Du kan også evt gi zoolac, reseptfritt det også, dog strides folk om hva som er mest effektivt av zoolac og biola, folk har jo forskjellige erfaringer. Men uansett skader det ikke.

Men som sagt; mistenker dere at noe sitter fast i magen; ikke gi henne mat! Og ta hunden med til dyrlege for røntgen, og evt operasjon.

(Edit: symptomene til Tulla var rennemage og oppkast. Det var noe blod i diarèen også. Oppkastet varierte i farge, fra skum og gult, til brunt med gress i. Diarèen kunne ha en mer fast klump i seg, men var for det meste helt rennende som tykt vann, noen ganger kom den ut som mer saus/grøt, eller en merkelig klump med gress siden hun spiste gress. Les gjerne min tråd om emnet, som ligger rett under her.)

Edit 2: Du kan også kjøpe elektrolytter hos dyrlegen (hos min koster det 10 kr for en pakke til en liter, kan også kjøpes på apoteket), blande dette ut i vann og gi til hunden (jeg pleier å ha det i matskålen med litt olje i, og vips er det mat!). Elektrolytter gis til hunder som har vært under ekstremt anstrengelse eller har mistet masse væske, som ved langvarig diarè. Da får de raskt i seg de saltene og sukrene de trenger, og henter seg inn igjen raskere. Det er også viktig at hunden får i seg nok væske nå, siden den mister temmelig mye i diarèen og i oppkastet. Mitt triks er altså (vanlig) vann i matskålen med noen dråper olje i, evt kan sikkert fiskebollevann (utblandet) eller pølsevann (vann du har kokt pølser i) brukes for å lure i hunden nok væske. Ikke gi så mye i gangen, gi heller oftere. Husk at hunden da må tisse mer; luft den ofte.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Slike utsagn skremmer meg faktisk litt!

Hva mener du med det?

Det er skremmende at det sies at det "bare" er noe som sitter fast, fordi at det er ikke "bare".. Sitter det fast så må det ha hjelp til å komme ut, og går man i flere dager og tror at det "bare" er noe som sitter fast, så kan bikkja bli så svak at den kan dø..

Syns ikke det høres ut som noe sitter fast jeg da, som Huldra skriver, så høres det mer ut som "omgangssjuke". Men om bikkja har hatt diare i en uke, så er det kanskje på tide med litt zoolac og skånefor, evt ringe veterinær? Særlig når hunden "ser sliten ut" - da får den ikke i seg nok mat/drikke/begge deler..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Slike utsagn skremmer meg faktisk litt!

Signerer den.. I går kveld så jeg på "Animal Police Houston" og der var det en hund som døde nettopp fordi noe satt fast... Riktignok var det et ekstremt tilfelle (beinbit som satt fast i munnen og hunden fikk ikke i seg verken tørt eller vått på 1 måned), men alltid lurt å ha i bakhodet at hunder noen ganger setter ting fast på den måten..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mamma mente også atte vi skulle gi henne Canikur og faste henne eller gi henne ris eller eple men hun pleier og kaste opp av ris.

Hun er rask og fin ellers men det så bare veldig skummelt ut med reint blod som kom ut. Hun spise frokost i dag og drikker selv.

Egentlig så så det ikke ut som blod det som lå på plenen men det som var i rumpen hennes så ut som blod. Det på plenen så ut som bringe bær som hadde vært i miksmasteren ( :lol: ). Det var ikke noe som var farlig for henne og spise der som hun stod lenge på turen i går. Bringebær kan hun få fatt i i hagen. Det spiser de av plantene selv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jammen! Er det bringebær eller blod i bajsen hennes da?? Det er jo stor forskjell på om det er masse blod som kommer ut, eller bringebær hun har spist i hagen..

Jeg ville forøvrig uansett ha fastet henne, de dør jo ikke av å gå uten mat en dag, for å sett an formen (på bajsen). Og så begynt med liten mengde vanlig fôr. Det er det minste jeg ville gjort..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

OK - nå skal jeg være slem - glem storiene om at "sånn var min hund og bla bla bla" - bæsjer hunder blod så skal du dra til veterinæren og det umiddelbart - ferdig med det.

En så liten hund som din kan faktisk DØ av å ha diare over lengre tid og når den da bæsjer blod så er det ikke tiden for selvmedisinering (som flere her foreslår), da går man til veterinær og får sjekket hunden grundig - og får adekvat beskjed om hva som bør gjøres. Blod i avføringen er IKKE bra.......

Lenke til kommentar
Del på andre sider

OK - nå skal jeg være slem - glem storiene om at "sånn var min hund og bla bla bla" - bæsjer hunder blod så skal du dra til veterinæren og det umiddelbart - ferdig med det.

En så liten hund som din kan faktisk DØ av å ha diare over lengre tid og når den da bæsjer blod så er det ikke tiden for selvmedisinering (som flere her foreslår), da går man til veterinær og får sjekket hunden grundig - og får adekvat beskjed om hva som bør gjøres. Blod i avføringen er IKKE bra.......

Enig med Belgerpia, dra til dyrlegen pronto, spesiellt dersom det er blod i avføringen

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville dratt til dyrlegen. Når hunden har hatt problemermed fordøyelsen i så mange dager, er det påtide å la dyrlegen få se på hunden. Jeg har lest så mange ganger at hvis hunden ikke har blitt frisk igjen etter diare og oppkast etter 2 døgn, så skal man ta den med til dyrlegen. Og når det i tillegg kommer blod..

Uansett, pass på at hun får i seg vann, hvis ikke kan hun bli dehydrert, noe som er faren(og farlig i grunn)i forbindelse med diare og oppkast.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vis dere vil vite fortsettelsen så er hun blitt bedre av mindre mat og ris. Eller vet ikke om det var det da men hun er bedre. Normal bæsj og frisk som en fisk. Er veldig usikker på hva det var i hagen jeg. Det lignet ekstremt på bringebær og hun spiser det i hagen. Det så ikke ut som blod ihvertfall. Det kan ikke ha vært blod. Men det som hang i rompen hennes så ut som blod.

Men at hun bæsjet bare bringebær var rart :S

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når man er i skogen, kan man se at dyr har spist blåbær, for da ligger det blåfarget bajs på stien. Man kan jo anta at det kan være noe lignende som har skjedd med bringebærene? Jeg har i alle fall ikke hørt om blod som har hengt ut av rompen på en hund, det syns jeg høres veldig ekkelt og skummelt ut.. ;) Kanskje hun bare hadde spist for mye brngebær?

Ang det å gå til dyrlegen når hunden har diarè, så går jeg uansett aldri før det har gått minst tre dager. Og i de dagene har jeg selvsagt prøvd å gjort noe med det selv; mindre mat, og gjerne skånemat og litt zoolac/biola. Det er helt normalt for hunder å ha diarè innimellom, men jeg har hørt at hvis den varer i mer enn en liten uke, da er det på tide å kontakte dyrlegen. Og selv om det er blod i diarèen, så er det slett ikke alltid dyrlegen gjør så mye mer enn om det ikke var blod. Jeg henviser igjen til tråden jeg laget om akkurat samme emnet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Uansett om hun virker bedre ville jeg tatt henne på skjekk hos vetrinær. Så kanskje de tar en avføringsprøve. Det skal ikke mange timene til før små hunder blir rimelig dårlig pga diaré pga væskemangel. Pass iallefall på at hun får i seg RIKELIG med væske. Så anbefaler jeg canikur.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
    • Hva får hun for stress? Min Odin var også en lettstresset type og fungerte bedre med Eldepryl på sine eldre dager. Jeg tenker det er ganske naturlig at hun foretrekker det vante og trenger kontroll på omgivelsene med alderen. Det trenger ikke å være slutt enda, så lenge hun ikke har mye smerter og virker glad og fornøyd.  Blir det bjeffing om du har dem sammen, men begrenser området, altså ikke hele huset? Yngste begynner jo også å nærme seg voksen, og herjingen vil nok gi seg. Hvor lenge holder de på når de er alene sammen? Jeg tenker kanskje det er like greit for begge, og så får de legge seg og slappe av etterhvert?
    • Junior ligger og sover når hun er alene. Uten lyd. Den eldste har generelt mer og mer lyd med alderen. Gamlemor vil ha tilgang på hele huset slik hun er vant til. Hun finner seg ikke i å bli stengt inne på et rom,som for eksempel soverom/kjellerstue,der hun uansett pleier å legge seg. Døra må være åpen,så hun kan gå opp og ned trappa. De få gangene det har fungert på et slags vis, har junior lagt seg i gangen oppe, og gamlemor har lagt seg frivillig nede. Men,døra kan ikke være igjen mellom dem, for da blir det altså et voldsomt bråk som høres helt inn i huset til naboen.  Merker jo at hun begynner å bli litt gammel, men klarer ikke helt å tolke om hun glemmer litt noen ganger,kanskje. Syn og hørsel er det ingenting galt med,og alle undersøkelser hos veterinær er helt topp.  Har ingen forklaring på hvorfor hun bjeffer hele tiden når de er alene,  for hun er så glad i den lille frøkna. Det kan bli for voldsom leking når lillemor får overtenning, og derfor tenkte vi det var lurt å ha dem adskilt,men det vil gamlemor heller ikke. Spesielt dette prosjektet hun hadde med å meget bestemt jobbe intenst med å skyve bort kompostgrinda mellom dem for å komme seg inn til junior var litt spesielt å se på video.  Hun passer alltid på at junior har det bra, og helt siden valpen var bitteliten,har hun passet på henne som om det var hennes egen. Skal legge til at det er MYE bjeffing fra henne ellers også, ikke når vi er alene i familien, men på det meste annet. Det har blitt betraktelig verre med alder, og vi prøver å skjerme henne så godt vi kan. Vi har på radio så hun ikke skal høre så mye lyder, vi drar for gardinene så hun ikke skal få med seg alt som skjer utenfor osv. Jeg tror kanskje vi har litt skylapper på fordi vi ikke ønsker å se hvor ille lydnivået har blitt med alderen, men vi føler at hvis vi tilrettelegger nok for henne,så er hun fornøyd og har det bra. Og vi ønsker å strekke oss langt for at hun skal ha det bra. Det er mulig at alt handler om at hun er stressa,  kanskje er litt forvirret til tider,og at det er en grunn til at hun ikke klarer å roe seg.  Hun løper opp og ned trappa, bort til vinduene og bjeffer hele tiden. Så kan det bli stille litt,så er det på igjen. Når hun er hos hundepasser,så fungerer det bra, de bryr seg ikke om lyden, og hos veterinæren er hun helt rolig,og sitter med et stort smil på bordet.  På tur er hun helt rolig, ikke en lyd hvis det ikke kommer noen,da. Og inne og ute er hun stille hvis ingen kjører forbi,eller dukker opp på døra. I sommer har hun elsket å ligge hele dagen i skyggen, og sove.  Hun får metacam hver dag fordi vi mistenker artrose i et bein. Og hun får antidepressiva for stress. Beklager,dette ble nok litt rotete,  men vi har altså litt utfordringer med å forstå hva dette handler om. Er det kanskje vi som ikke skjønner at dette egentlig handler om en gammel hund som kanskje bør få slippe snart. Usikker. Faren min og svigerfar mener det.  Jeg har dratt det for langt med en syk hund før, så vi prøver å være veldig åpne for innspill. Hun virker altså som om hun har det bra når alt er kjent og slik det pleide å være. Når hun er alene hjemme slik hun var før når hun var eneste hund i heimen. Det er sjelden hun må være alene hjemme, det er ingen som er på jobb hele dagen lenger. Men,når vi tar med oss mini og drar,ser hun veldig blid ut,og går ned og legger seg med en gang.        
    • Hvordan er unghunden alene hjemme uten gamlemor? Jeg tenker at det kanskje er den yngste som rett og slett trenger mer alenetrening for å finne roen alene først. Jeg regner med dere har gjort de vanlige tingene med begge, som å gå tur eller aktivisering før dere går fra dem, har på radio, ikke for mye eller for lite plass, osv.  Hvis de er alene sammen med tilgang på kun ett rom og senger lett tilgjengelig, hvordan går det da? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...