Gå til innhold
Hundesonen.no

Tips ang hunderase


Tina&Ella

Recommended Posts

Skrevet

Har seg sånn at jeg fra før av har en nydelig blandingshund på 16måneder, men som desverre er syk :D . Vet ikke hva som feiler han og hva fremtiden vil bringe :icon_cry: , noe jeg synes er fryktelig trist. Så som en liten "trøst" i hverdagen så har jeg begynt å titte rundt på forskjellige hunderaser i tilfelle det skulle ende galt (høres kanskje litt fælt ut, men valpetitting holder tankene litt unna alt det som kan komme til å skje nå :D ) Satser jo på at vår flinke dyrlege finner ut hva det er og at dette går bra, og gjør det det så blir det til at Theodor får en hundesøster om en tre års tid (han må jo få bli godt voksen først)

Må innrømme at jeg nå er en smule forvirret når det gjelder hunderaser, har ikke så mye erfaring. Hunden jeg har nå er blanding av schæfer, rottwailer og toller, og kan bare si at schæfer ikke er rasen for meg. Neste hund skal være tispe, og ønsker meg en sprek turkamerat som kan være med på det meste. Men er samtidig viktig at hunden er rolig inne, fungerer godt som familiehund, og ikke er sååååa altfor stoooooor (bikkja må ikke være større enn lille meg) Er så redd for å velge "feil" rase, er jo viktig at jeg kan gi hunden et liv den vil trives med. Jeg går to korte og en lang tur hver dag , og i helger/fridager blir det minimum en langtur i skogen. Ønsker også å muligens trene litt lydighet med hunden, men dette er ikke et krav til velg av hunderase, det viktigste er at den er en god familiehund og turkamerat.

Har vokst opp med Amerikansk cocker spaniel, og elsker den rasen, eneste minuset der er alt pels-stellet (grøss)

Er helt forelsket i tolleren, men har hørt de kjeder seg lett, og da har det med å finne på små ting for å underholde seg selv.. stemmer dette ?

Noen som har noen tips/ erfaringer ang raser de mener kunne passe, tar imot alt med stooor takk :o:P

Guest Jonna
Skrevet

Hva med Retriver? Labbe eller Golden??

Så lenge di ikke har planer om å drive med noe aktiv trening så hadde jeg holdt med unna Toller av grunner du skriver selv :icon_cry:

Skrevet

Vel, jeg må vel nesten anbefale Labrador fordi den er en ypperlig turkamerat og en flott familiehund :icon_cry: De er veldig lojale og veldig snille! Lydighet vet jeg egentlig ikke helt, men de er nok ikke de beste. Men de er veldig smarte da. (synes jeg da med min lille) Så kanskje du kan titte litt på dem?

Skrevet

Du har jo eng. cocker da, som krever en del mindre pelsstell, evnt. nedklippet amerikaner? :icon_cry:

Tolleren krever nok en del stimuli i form av hjerneaktivisering for å fungere som en familiehund, så for å velge en slik, er det nok en fordel at du har klare planer om LP, AG, spor eller lignende.

Håper Theodor blir bra.

Skrevet
Må innrømme at jeg nå er en smule forvirret når det gjelder hunderaser, har ikke så mye erfaring. Hunden jeg har nå er blanding av schæfer, rottwailer og toller, og kan bare si at schæfer ikke er rasen for meg. Neste hund skal være tispe, og ønsker meg en sprek turkamerat som kan være med på det meste. Men er samtidig viktig at hunden er rolig inne, fungerer godt som familiehund, og ikke er sååååa altfor stoooooor (bikkja må ikke være større enn lille meg) Er så redd for å velge "feil" rase, er jo viktig at jeg kan gi hunden et liv den vil trives med. Jeg går to korte og en lang tur hver dag , og i helger/fridager blir det minimum en langtur i skogen. Ønsker også å muligens trene litt lydighet med hunden, men dette er ikke et krav til velg av hunderase, det viktigste er at den er en god familiehund og turkamerat.

Har vokst opp med Amerikansk cocker spaniel, og elsker den rasen, eneste minuset der er alt pels-stellet (grøss)

Er helt forelsket i tolleren, men har hørt de kjeder seg lett, og da har det med å finne på små ting for å underholde seg selv.. stemmer dette ?

Noen som har noen tips/ erfaringer ang raser de mener kunne passe, tar imot alt med stooor takk :icon_cry::D

Jeg må bare si meg enig i de som anbefaler f.eks. labrador fremfor tolleren. Jeg har en toller selv, og hun kjeder seg fort. I valpeperioden var hun en drøm i fht. hva hun "krevde" av mental og fysisk stimulering, men nå som hun begynner å bli voksen, krever hun mer av meg. Det er helt riktig at tolleren kan finne på ting på egen hånd for å ha noe å gjøre. Josie elsker å hente ting hun kan gnage på, som f.eks. fjernkontroller, ledninger, votter/sokker, tomme tørkeruller osv. Selvfølgelig er det individforskjeller innen en rase (som du også vil se om du leser andre diskusjoner i forumene her :P), men generelt er tolleren veldig aktiv.

Labradoren er litt mer bedagelig, og kan godt gjøre det bra i lydighet, avhengig av hvilket individ du har av rasen og hvor mye du legger i det selv. De kan du trene mye forskjellig med, de er (som regel) kjempefine familiehunder og egner seg godt som turkamerat.

Det beste rådet jeg kan gi deg, er å ringe og snakke med forskjellige oppdrettere av forskjellige raser, og si hva du er ute etter og høre hva oppdretterne sier om rasen(e) de har. Les gjerne litt om rasene før du ringer, så du vet sånn ca hva oppdretteren bør fortelle deg om rasen - særlig når det gjelder negative trekk. F.eks. ville jeg blitt litt mistenksom om jeg ringte en tolleroppdretter som ikke fortalte meg noe som helst om at tolleren kjeder seg lett og da kan finne på ting for ikke å kjede seg lenger :D Eller f.eks. om jeg ringte en oppdretter av labrador, og h*n ikke fortalte meg at de kan ha lett for å legge på seg.

Send meg gjerne en PM hvis du lurer på noe om tolleren, eller lurer på noe annet :o

Mvh Miriam

Skrevet

Takk for masse gode tips :icon_fun: :ahappy

Josie høres ut som en liten røver Miriam :icon_cry: så mye av denne adferden i Theodor også, før han ble syk (han er 25%toller) Fikk han ikke nok oppmerksomhet en dag så var det ikke måte på hva han fant på av rampestreker... så tror jeg legger tolleren på hylla for øyeblikket, men kommer til å sende deg en PM for å forhøre meg litt mer om hvordan hverdagen er med en toller i huset Miriam, for er fortsatt hodestups forelsket i rasen + at det er en fin størrelse på dem.

Sitter og leter frem oppdrettere av labrador retriver og kooiker nå da. Labradoren er jo en kjent rase for meg, mens kooikern har jeg aldri sett annet enn på bildet. Har fått inntrykk av at kooikern er en fin, stabil familiehund, og en sprek turkamerat, og liker at den ikke er så altfor stor. Men samtidig så er jo labradoren så utrolig nydelig, og det er litt mer størrelse på den.

Så nå leser jeg side opp og side ned om disse to rasene, i håp om å bli litt klokere. Er viktig at jeg finner en rase som passer sammen med samboeren min også. Han er verdens snilleste, men ikke så vandt til hunder, og ikke den mest tålmodige i verden til tider. Men det er jo jeg som skal ha ansvaret for hunden, fore den, stelle og lufte og koooose MAASSSE med den.

(En kosete hund hadde jeg ikke takket nei til, Theodor er ikke akkurat den typen som krøller seg sammen i armkroken din) . Hunden må tåle å være alene hjemme da, men den kommer nok til å få være med en del på jobb også (må ligge i bilen da, men får lufteturer i løpet av arbeidsdagen osv)

*sukk* vanskelig.

Skrevet
(En kosete hund hadde jeg ikke takket nei til, Theodor er ikke akkurat den typen som krøller seg sammen i armkroken din) . Hunden må tåle å være alene hjemme da, men den kommer nok til å få være med en del på jobb også (må ligge i bilen da, men får lufteturer i løpet av arbeidsdagen osv)

*sukk* vanskelig.

Måtte bare legge til dette. Har nå selv en Labrador/Golden tispe og en Labrador hannhund. Og begge to er veldig kosete. Særlig hannhunden som kommer bort å legger seg i fanget mitt og vil bli klødd på magen. Han ligger også hjemme en del på dagen og har det helt fint med det! Men noe jeg har merket med mine hunder er at de synes det er mye bedre hvis de får være med i bilen, selvom de må ligge der en god stund. For de elsker å få lov til å være med eieren sin og ha litt kontroll på en måte. :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...