Gå til innhold
Hundesonen.no

Øyegørr og kløende øre..


Recommended Posts

Skrevet

Heisann!

For litt under en uke siden var vi hos veten med Bono, pga det høyre øret som var fullt av sort ørevoks og han klødde sånn i øret. De trodde først det var øremidd, men det var det ikke og det var heller ikke sopp, men antagelig en begynnende ørebetennelse. VI fikk en ørerens vi skulle se om hjalp, og det synes jeg det har. Men vi fikk i tillegg en antibiotikaresept som vi kunne bruke om han ble værre i øret (noe jeg synes han ikke har blitt).

Men så, for to- tre dager siden begynte han å få så mye søvn/verk/øyebuser eller hva man kaller det.. i øynene sine. Særlig sår han har sovet. Men vi tar det bort med litt våt bomull, men det kommer tilbake i løpet av dagen, i mindre grad, men det er der fortsatt. Han er også litt rød i øynene sine, når man titter nedi og under øyeeplet.

Han har ikke feber, for den har vi mål, og han er ikke slapp eller noe slikt.

Er det noen som har noen erfaringer med dette, bør vi ta en tur til til veten? Eller tror dere det har noen sammenheng med ørebetennelsen han kanskje hadde/har? Bør vi bare begynne med antibiotikaen i øret, og håpe det tar knekken på øyegørra?

Legger ved to bilder av ham, på det ene ser det ut som om han ikke klarer å åpne øyet, men det er bare blitsen som får han til å lukke det..

2307.07027Small.jpg

2307.07026Small.jpg

Skrevet

Ikke at jeg veit om det er noen sammenheng da. Men det med øynene ville jeg behandlet nå med å skylle øynene to ganger om dagen.

Du får sånne små pipetter med øyeskyllevann på apoteket. Skyll hver morgen og hver kveld og se om det bedrer seg iløpet av noen dager. Det virket her (men nå har det kommet tilbake igjen, så skulle fortsatt med skyllingen)

Skrevet

Dette ser veldig ut som øyebetennelse. Prøv å skylle med saltvann som du får kjøpt på apoteket. Ta en telefon til veterinær og hør om hunden også trenger antibiotika øyedråper/salve.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...