Gå til innhold
Hundesonen.no

Bronsemerket uten kurs?


Havana

Recommended Posts

Jeg leker med tanken på å ta bronsemerket med Isak, men er det mulig å gjøre dette uten kurs? Hvor får man i såfall gjort dette? Er det noen øvre aldersgrense for hunden?

Vi har grunnkurs bak oss fra noen år tilbake, og Isak kan mer eller mindre alle øvelsene. Vi må friske opp og finpusse litt på ting og tang, men det burde absolutt ikke være uoverkommelig. (Egentlig kunne han nok også ha klart klasseI uten at vi måtte jobbe oss ihjel, men pga en skade kan han ikke trene hopp over hinder.)

Pga sykdom er det vanskelig for meg å drive med organisert trening, og det er så dumt å betale masse for kurs jeg ikke får gjennomført uten stort fravær. Grunnen til at jeg har begynt å tenke på det igjen nå etter flere år, er at han ikke kan drive med så mye "hopp og sprett og tjo og hei" som før, og da er det ok å ha litt roligere ting å holde på med. Og det er jo morsommere om man har et mål :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...
Jeg leker med tanken på å ta bronsemerket med Isak, men er det mulig å gjøre dette uten kurs? Hvor får man i såfall gjort dette? Er det noen øvre aldersgrense for hunden?

Vi har grunnkurs bak oss fra noen år tilbake, og Isak kan mer eller mindre alle øvelsene. Vi må friske opp og finpusse litt på ting og tang, men det burde absolutt ikke være uoverkommelig. (Egentlig kunne han nok også ha klart klasseI uten at vi måtte jobbe oss ihjel, men pga en skade kan han ikke trene hopp over hinder.)

Pga sykdom er det vanskelig for meg å drive med organisert trening, og det er så dumt å betale masse for kurs jeg ikke får gjennomført uten stort fravær. Grunnen til at jeg har begynt å tenke på det igjen nå etter flere år, er at han ikke kan drive med så mye "hopp og sprett og tjo og hei" som før, og da er det ok å ha litt roligere ting å holde på med. Og det er jo morsommere om man har et mål ;)

Eller du kan melde deg på arendal og omegn hundeklubb sitt lp stevne 13 oktober og starte rekrutt ;) Det er nesten det samme som bronse merket, og er en uoffisiell klasse som noen få klubber har. (Vet jo ikke hvor i landet du bor da, men hvis du ikke bor så langt unna ;) )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
    • Er hun trygg i bur? Hvis ikke ville jeg startet der, med å jobbe med burleker generelt og trygghet i bur, inne hjemme. Så gradvis flyttet buret ut i bilen (hvis det er tid, mulighet. Hvis ikke må du såklart bare jobbe med burlekene og tryggheten i bilen parallellt). Medisinering har definitivt noe for seg med det nivået av stress. Blir hun bilsyk så kan jo det også påvirke. Jeg ville prøvd noen av de klassiske beroligene feromonene, Adaptil, Chlomicalm etc.  Spennende, lykke til!
    • Ja, jeg har vært inne på tanken om medisinering kunne vært noe, for som du sier er det ikke noe poeng i å trene en hund som er så stresset at den ikke er mottakelig for læring. Min forrige hund var så lydsensitiv som det var mulig å bli, så hun gikk på angstdempende en periode for å få henne såpass ned at det var mulig å trene på (ikke at vi noen gang kom i mål med det da, hun ble døv før den tid...) Men det er heldigvis ikke angst med denne hunden, hun er bare skyhøyt i stress og tipper over bare av å se en fugl liksom...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...