Gå til innhold
Hundesonen.no

Overbygget


Guest Jonna

Recommended Posts

Guest Jonna
Skrevet

Nå står det helt still for meg (og jeg finner ikke kynologi bøkene mine).

Hvordan ser en overbygget hund ut?? Noen som har ett bilde eller kan beskrive det for meg slik at hjernecellene mine begynner å virke :fear:

Skrevet

.... da er Amigo et meget godt eksempel på dette.

30912_s.jpg

Merk. han er 6 måneder på bildet og han vokser i rykk og napp og ser fryktelig ut! Hunden var jo bare RUMPE :)

30913_s.jpg

I dag ser han helt normal ut.

Guest Jonna
Skrevet

Takk takk :)

Jeg hadde en følese av at det var det ja, men ble litt usikker..

Skrevet

Veldig god illustrasjon på hva overbygget er, jaktlykke. Og veldig typisk for alderen til Amigo - min egen Moses (nå 7 mnd) varierer nærmest fra uke til uke nå, og ja - "mest rumpe"...

Susanne

  • 2 weeks later...
Skrevet

Vil dere si at Josie er overbygget her (bare overse den flotte stilen min :ph34r: )? Eller er det bare noe jeg tror? Kanskje et dårlig bilde å se det på :)

Skrevet

Understilt? :) Jeg er skrekkelig dårlig på å stille henne opp og på utstillingsuttrykk, i tillegg til at hun hater å bli stilt opp... :D Har tatt noen nye, men jeg vet jo ikke om de viser det noe bedre? Beklager den elendige bildekvaliteten, har bare mobilkamera om dagen :)

Skrevet

Understilt vil si at bakbeina ikke er nok strukket ut, altså at de står innunder kroppen :) Da ser ofte hunden mer overbygd ut enn den faktisk er også.

Når hunden står korrekt skal hasene stå 90 grader ned mot bakken, så vinklene kommer til sin rett.

Josie står på bildene dine understilt, som min Saeta gjør her (beste eksemplet jeg fant);

i13042973_81810_2.jpg

De kan også stå overstilt, som her;

i100079890_16600_2.jpg

Der er bakbeina for langt strukket ut, og vinklene "forsvinner"

Her står samme hund korrekt;

Som valp

i13297037_11360_2.jpg

Og som voksen

i197283807_31742_2.jpg

Håper det hjalp litt? :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
    • Jeg har forresten prøvd å ha en kattunge i litt lukka kattebur. Ikke sånt hundebur med gitter. Men så at kattungen da ble stressa når hunden gikk på utsiden. Men skal prøve flere ganger.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...