Gå til innhold
Hundesonen.no

Antibiotika


Wanderlust

Recommended Posts

Jada, jeg føler meg skikkelig heldig her jeg sitter. Har ikke gjort noe spesielt i ferien, så vi (jeg og typen) bestilte oss et romantisk cruise til danmark ( :rolleyes: ). Og til søndag skal vi da egentlig reise. Men forri dagen så begynte jeg å bli litt tufs, og begynte med samme symptomer som det jeg fikk før jul (veldig høy senkning eller hva det heter, og kraftig halsbetennelse). Så i går dro jeg hjem og til legevakte (er hos typen nå). Turte jo ikke vente lenger. Men joda, jeg begynner å få halsbetennelse. Kom meg til legen ganske tidlig, og siden jeg skulle bort på søndag ville han at jeg skulle begynne på en antibiotikakur. Så begynte på denne i går kveld.

Så, hvor lang tid vil det ta før jeg begynner å bli bra? (er ganske så slapp, så er det noe håp for meg når det gjelder denne dansketuren?).

Også skal man jo egentlig (bør hvertfall) ta noe melkesyrebakterier for å unngå diarè. (dette tok jeg ikke sist, og magen var ikke stabil på flere uker etter jeg var ferdig med kuren). Men så lurer jeg da på, holder det å drikke biola? Er litt redd magen begynner å bli urolig igjen.

Skikkelig typisk at dette skulle komme akkurat nå da. Da jeg skal bort.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna

Hvis du får riktig type antibiotika skal du føle deg bedre iløpet av ca 2 dager. Men du bør unngår alkohol og alt for store annstrengelser inntil kuren er ferdig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis du får riktig type antibiotika skal du føle deg bedre iløpet av ca 2 dager. Men du bør unngår alkohol og alt for store annstrengelser inntil kuren er ferdig.

Huff, hørtes ikke bra ut. Jeg som tenkte å kose meg med en drink, shoppe og virkelig kose meg. Kanskje like greit å avbestille?!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna
Huff, hørtes ikke bra ut. Jeg som tenkte å kose meg med en drink, shoppe og virkelig kose meg. Kanskje like greit å avbestille?!

Ring legen du :D Da får du beskjed om hva du kan gjøre/ikke gjøre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna
Men kan ikke f.eks iola ha lik effekt?

Jepp, Biola med blåbær er bra. Biolaen regulerer magen og blåbær har en bindene effekt. Bruker det endel på sykehjemmet jeg jobber.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jepp, Biola med blåbær er bra. Biolaen regulerer magen og blåbær har en bindene effekt. Bruker det endel på sykehjemmet jeg jobber.

Kjøpte inn Biola med blåbær. Så vi får nå bare se. Og håper jeg blir frisk snart.

Hvor typisk er ikke det når man endelig skal reise bort og finne på noe.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Obs: Enkelte typer antibiotika ikke er forenelig med sol, dvs du må ikke sole deg/ta solarium før etter 14 dager etter avsluttet kur. Dette gjelder spesielt tetracyklider som er en bredspektret antibiotika. Slik antibiotika gir lysømfintlig hud som kan bli svært brent og blemmete i solen. Så det kan være lurt å sjekke pakningsvedlegget eller sjekke med legen nå om sommeren hvertfall.

En annet alternativ til Biola er Bio-dophiluskapsler, kjøpes på helsekosten. Da slipper du å bøtte inn på med Biola og de er greie å ta med på reise.

God bedring :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er ikke bare magen som kommer i ulage av antibiotikakuren... bakteriefloraen din også i skjeden vil endre seg og du kan komme til å få sopp. Det får du nesten uten unntak etter en slik 10-dagers kur. Kjøp canesten krem og vagitorie 500 mg med det samme - så kan du behandle deg med en gang dersom du får symptomer.

Det er også lurt å unngå for mye søtsaker nettopp pga soppen. Du må tilstrebe et surt miljø (biola og appelsinjuice er fint).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg som ikke har gått på sånt på mange mange år, skal begynne å få det hvert halvår nå ?! Skikkelig frustrerende. Men men.

I går begynte det ene øret også. Så nå går det i nesespray, paracet, antibiotika, biola og alt som måtte være. Og i morra skal jeg vel egentlig til danmark. Men vi får nå se. Spørs om det hjelper å si at man har fått halsbetennelse for å kunen avbestille?! (noen som vet?) har kjøpt med avbestillingsbeskyttelse.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da er han jo ung, på godt og vondt, og kan formes mye. Kurs er uansett gøy og lærerikt.
    • Har litt erfaring med Japansk spisshund. Pelsstell: De 2 første jeg hadde slapp pels 2 ganger i året, hvor mesteparten av pelsen kom ut på veldig kort tid. Endel børsting da, men lite pelsstell ellers. Han jeg har nå gjør ikke det, men har de vanlige røytepriodene vår og høst.  Han krever ikke veldig mye pelsstell utenom røyteperiodene, pleier å børste ham når den blir badet. Anbefaler en hundeblåser for å lette pelsstellet og greit å få tørket dem når de har blitt dusjet.   Aktivitetsnivå: De er med på det meste men mine har egentlig ikke krevd mye. Stort sett fornøyd bare de får en god tur hver dag. Mine har også drevet med alt fra ID-spor til agility og kost seg med det. Lydnivå: Veldig induvidielt, men spisshunder er jo kjent for å ha litt lyd. Mine 2 siste har varslet når det kommer noen, noen ganger men ikke så ofte når noen har gått forbi, men jeg har flere hunder, bla en sheltie som bjeffer for alt så hvor mye lyd det ville vært uten ham vet jeg ikke. Første min bjeffet bare når noen ringte på. Min er stort sett rolig på hotell, når det bare er ham eller med den andre roligere sheltien min. Sjelden de bjeffer hele tiden, har bodd på motell med mange andre japanske spisshunder og ingen av de står å bjeffer hele døgnet. Vet det er flere i JS miljøet som har med sine på båt uten problemer.  
    • Han er snart tre år, men har mye ungdom i seg enda merker jeg. Takk for godt svar! Jeg har tenkt at vi burde gå på et kurs sammen ja. Som du nevner så er det noe med å bli kjent med treningen sammen.
    • @BusannKan kanskje si litt om det. De krever jo litt børsting og pelsstell, men er ganske selvrensende. Det blir fort litt støvsuging også.
    • Hvor gammel er han? At en hund "kan" en ting betyr ikke at den kan det i alle situasjoner. Alt må læres inn og vedlikeholdes, og generaliseres, det vil si, lære at det kan/skal gjøres under ulike forhold og på ulike steder. Jeg vil anbefale å finne et grunnkurs dere kan gå for å bli enda bedre kjent, og lære om hundetrening sammen. Start med å repetere kommandoene inne, hjemme, og belønn med godbit eller lek når han gjør det riktig. Prøv igjen utenfor huset, i hagen, innkjørselen e.l. Det er fortsatt kjente omgivelser, og kanskje mindre forstyrrelser? Når dere er på tur i kjente områder kan du gjerne stoppe på et rolig, uforstyrret sted og gå gjennom kommandoene igjen, alltid med belønning. Slik kan han gradvis lære at "kommandoene gjelder og lønner seg her også".  Gradvis, over flere dager og uker, kan du repetere kommandoene på ulike steder, med økt vanskelighetsgrad. Men husk også å gå tilbake å repetere på steder hvor det er enkelt for ham å følge kommandoene. Jo mer ukjent stedet er, jo mer lukter, lyder, folk og andre dyr det er, jo vanskeligere er det for ham å fokusere på deg og følge med. Dette må læres inn gradvis, og tar tid.  Det er selvfølgelig også superviktig at han ikke går løs når du ikke er helt sikker på at han kommer på innkalling. Bruk langline, og la ham eventuelt løpe løs på inngjerdede områder. I langline kan du jobbe likedan som med de andre kommandoene, men jeg vil anbefale å bruke enda bedre belønning, gjerne en "eksklusiv" belønning som han får kun på innkalling. Og ja, han vil merke at han har lina på og høre bedre etter da, men treningen vil like vel sitte i når du etterhvert tar av lina.  Lykke til!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...