Gå til innhold
Hundesonen.no

Festeanordningen på Springer, farlig?


Recommended Posts

Skrevet

for det første må jeg få skryte av guttemannen min som jeg veldig forsiktig har startet trening med sykkel. Vi har mange flotte grus-stier i området og sykling kommer derfor til å bli en morsom avveksling til alt det andre han får bli med på.

Vi har kun hatt veldig små økter på gressbanen bak huset vårt til nå, og fra første stund travet han pent ved siden av. Ingen rykking, ingen hopping, han travet som om han aldri hadde gjort noe annet. Så en veldig stolt mamma sitter her.

Men over til tema.

Jeg personlig liker ikke den festeanordningen som er på springeren. Den plastikk-dingsen som skal løsne om hunden rykker hardt til eller setter seg fast. (syns den ser så skjør ut)

Jeg har også hørt fra folk at denne dingsen kan være farlig, uten å ha fått noen forklaring på akkurat det.

Så hva gjør dere? Hvis nå ingen bruker denne hvite plast-dingsen, hva gjør dere i stedet?

Om den er så farlig, hvorfor gjør ikke de som produserer Springer noe med det?

Skrevet

Farlig er den vel ikke i den forstand at den ikke skader noen i seg selv, men den kan være farlig fordi den ryker så lett at bikkja plutselig er løs og kan løpe inn i vegen f eks... eller etter den katta som satt i vegkanten :ahappy:.

Jeg har aldri brukt disse plastdingsene - og jeg skjønner ikke hvorfor de har dem engang. Jeg fester bare et vanlig bånd (kort) i "øyet" på Springeren jeg - og sykler avgårde.

Skrevet
takker for tips. Kommer nok til å gjøre akkurat det da jeg ikke stoler på den plast-dingsen til min 40 kg's hannhund :-)

Jeg stolte ikke veldig på den dingsen jeg heller med to 30 kilos hunder i en og samme Springer - og området fullt av sau *flir*.

God tur :ahappy:.

Guest lijenta
Skrevet

Dette fikk jeg som svar da jeg lurte på hvor mye utløseren (altså den plast dingsen tålte) Utløseren tåler h.h.v. 20, 40 og 60 kg avhengig av hvilket hull du benytter. Og av erfaring med hund som trekker så blir den slitt etter hvert og får en vit stripe der den vil slite. Den har i hvertfall fungert godt på flaten jeg hadde før.

Guest Christine
Skrevet

Den fungerte iallefall ikke hos meg. Var i en veldig bratt nedoverbakke med grøfter på sidene og bikkja så en hund langt der nede. 'Svopp' sa det så lå hunden i grøfta...

Festa et bånd på springeren istedenfor jeg..

Skrevet

Jeg byttet ut den tråden og plastdingsen med kjetting og karabinkrok jeg :) Vill aldri turt å brukt den plastdingsen, selv om den sikkert funker. Bare det at det er Plast liksom ;)

  • 2 weeks later...
Guest Jonna
Skrevet

Funket ikke hos meg heller :icon_cry:

Selv har jeg en klatre krok i selve ringen og fester en hanefot i denne. Sykkler for det meste bare med en hund, men hanefoten er grei om den ene ryker (noe jeg også har opplevd) :rolleyes:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...