Gå til innhold
Hundesonen.no

Forkalkning i fot.


Recommended Posts

Skrevet

Nå må jeg innrømme at jeg er så grønn som det går ann innen dette emnet, så mulig jeg spør dumt nå :whistle:

Kodalille har skadet foten tidligere i år, først ble det antatt at foten bare var litt hardt forslått+ at en sene(akillessenen?) så pittelitt forstørret ut. Endel tid senere fant de en hoven lårmuskel. Skaden skulle etter det veterinærene mente vært borte for mnd siden, det er den ikke, eller, den har vært bedre, men skaden har blitt værre/slått opp igjen, og kalles nå en kronisk skade tydeligvis.

Og vi fikk beskjed om å røntge for forkalkninger om et par mnd tid.

Spørsmålet er da, kan en hund få forkalkninger i en fot sånn uten videre bare av å skade en sene(antatt seneskade ihvertfall) eller muskel? Eller rett og slett få forkalkninger av å forslå foten kraftig?

Hvordan utarter det seg? Og hva bør man gjøre omså er tilfellet?(Medisiner, behandling o.l.?)

Jeg har alltid innbillt meg at forkalkninger gjelder bein/skjelettet, og det henger da ikke på greip med en forslått fot, muskelskade eller seneskade for min del.

Og, mens jeg er igang innen emnet, er det mulig å røntge for HD samtidig som man røntger for forkalkninger? Koda er jo bare et par mnd unna å være 12mnd, og jeg tenkte da å slå to fluer i en smekk, mest fordi jeg ikke vil drive å bedøve han i hytt og pine.

Skrevet

For å svare på det siste, som jeg vet svaret på:

Hvis du røntenfotograferer hunden din før 12 måneder, vil ikke bildene bli avlest av NKKs veterinær - altså en totalt bortkastet røntgenfotografering, med mindre veterinæren trenger det for sin behandling av hunden.

Eneste tilfellene hvor det blir avlest, som jeg har hørt om, er hvor det er behov for en diagnose for å få tilbake på forsikring etter avlivning på grunn av HD (røntgenfotograferes før avlivning, vel og merke, og avlivning på grunn av hundens ve og vel, og ikke eierens skuffelse...).

Skrevet

Ja, jeg tenkte å røntge han etter at han er 12mnd altså. For røntgen for forkalkningen skal ikke gjøres før om et par mnd, og han er 10mnd nå nesten.. Så da blir røntgen for forkalkningen gjort etter 12mnd alder uansett, og jeg ville da slå det sammen med HD røntginga om det var mulig.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...