Gå til innhold
Hundesonen.no

Sele til voksen hund ...


Recommended Posts

Er det noen som har noen tips til en god sele ? Er så lite utvalg i butikkene her, så jeg tror jeg må titte litt p ånettet og heller satse på str ... vi har en trixie Y sele, som er veldig fin, godt polstret og solid, ring oppå selen. Men den sklir veldig på henne, dette er en schæfer, med et stort brystbein, det har vel litt å si ?

VIl ha en sele til for å ha noe å bytte på (siden man kommer hjem med sele dryppende av gjørme i tide og utide ...) det er vel ikke såå vesentlig om den er rett over brystet eller y formet, bare den sitter godt, for hun trekker kun når hun ser hunder eller slike ting uansett. Så det blir ingen belastning sånn sett. Andre typer seler jeg ikke har tenkt på ?

Og tilslutt, vi vil gjerne prøve henne litt foran akebrett til vinteren, på snø. Ikke noen stor belastning i første omgang, men hva slags sele bør man ha når hunden skal trekke noe ? hvor bør ringer være plassert, og hvordan bør selen være utformet ??

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vet ikke så veldig mye om hvordan seler, men om dere skal kjøre akebrett så pass på å ha et akebrett med bremser så man har litt kontroll over brettet så det ikke går rett inn i bakbeina til hunden, det kan gi ganske store skader på hunden :|

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hehe, dette fikk du jo noen bra svar på i går før oppdateringene.

jeg er veldig fornøyd med selen jeg bruker nå, en slags "halv nome-sele" (se på profilbildet mitt). Den hemmer ikke forbeinsbevegelsene, og får også rett festepunkt når man snørekjører/sykler/jogger. Nomeselen er best til hardere trekkarbeid.

brystseler og snørekjøringsseler hemmer forbeinsbevegelsene for mye, og vrir seg også en del.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har nettopp gått til anskaffelse av ei webmaster-sele, og jeg er veldig fornøyd hittil! Sela sitter fint på kroppen, den presser ikke noen steder og gir hunden fin bevegelsesfrihet, samtidig som den ikke er stor og henger og slenger. Det er to fester på ryggen, avhengig av hva slags bruk (forskjellig høyde på trekkpunktene). Dessuten et håndtak som man kan bruke om hunden f.eks. trenger hjelp til å komme seg over et myrhull eller noe. Ikke noe problem å løfte min 26-kilos labbis i det håndtaket.

Hunden min er dessuten en Houdini (alt av halsbånd samt noen seler kommer hun seg utav), men denne får hun seg nok ikke utav på et blunk. :|

Webmastersela får du bl.a. kjøpt på canis.no og barehund.no, i tillegg til noen dyrebutikker rundt omkring. På større utstillinger pleier de også å ha en egen stand, regner med de kommer til NKK Bjerke i august om du skal dit.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hehe, dette fikk du jo noen bra svar på i går før oppdateringene

hehe, mulig det, posten var bortevekk før jeg rakk og lese noe.

Takker for tips :| Håndtak hørtes da utrolig kjekt ut ... *løfte opp monsterhunden når hun går amok når det kommer hund hihi*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...