Gå til innhold
Hundesonen.no

Welsh Springer Spaniel


ida

Recommended Posts

Skrevet

Har nå på kort tid møtt to utrolig sjarmerende eksemplarer av rasen og vil så gjerne vite mer. Er det noen som kan fortelle meg litt?

welshie1.jpg

Skrevet

Jeg kan dessverre ikke komme med noe svar, men jeg lurer selv litt på hva som skiller welsh'en fra den engelske springeren? Sånn bortsett fra utseendet. Bruksegenskaper? Min beste venninne har i hvert fall et herlig eksemplar som jeg stadig blir sjarmert i senk av :)

Skrevet

En tidligere roommate fra min studietid i nettopp Wales hadde en skjønn WSS tispe. Veldig lettlært og med veldig trivelig gemytt. Desverre ble ikke denne frøkna brukt nok og fikk litt lite mosjon (fikk ikke alltid daglige turer annet enn ute i hagen dersom jeg ikke tok henne med meg).

Såvidt jeg vet er det vel blitt slik på denne rasen også at det er showlinjer og working dogs. De fra showlinjer er litt mer sedate men holder likevel rimelig høyt tempo. Working dogs holder turbotempo. Jeg ser for meg at de med godt resultat kan brukes til både AG, spor, rundering, feltsøk og LP - en skikkelig allrounder mao.

Dette ut i fra min veldig bregrensede kunnskap om rasen :)

Skrevet

Jeg kan ikke mye om rasen selv, men kan i det minste fortelle det jeg vet, i hvert fall kontra den engelske springeren. Den engelske har jeg mye erfaring med, både fra min egen og mange andre jeg kjenner av rasen. Welshen har jeg truffet noen av i forbindelse med spanieltreff osv.

Mitt inntrykk er at welshen ofte er mer livlig og energisk enn den engelske. Engelske springere fra showlinjer er eller blir gjerne litt mer sedate etter unghundperioden (med individuelle forskjeller selvfølgelig), mens welshene jeg har truffet er "bomber" uavhengig av linjer de er avlet på og alder. Det vil si at de gjerne er mer høyt og lavt, litt mer vimsete og uttrykker all gleden de har absolutt hele tiden.

Bruksmessig er de to typene springere veldig like. De er som poteten, og kan i utgangspunktet brukes til alt :) Forøvrig kan det jo nevnes at det veldig ofte er mindre pelsstell på welshen.

Skrevet

Dette høres jo helt perfekt ut! Når tiden kommer, ønsker jeg jo veldig en hund som kan brukes (selvfølgelig) til hva jeg nå får lyst til å bruke henne til, samtidig som at jeg nå har et behov for en snill og glad hund (kan'ke skjønne hvorfor :) ), som ikke må trenes for å bygge selvtillitt og alternativ atferd til tøys og tull, men bare fordi det er gøy. Vil vite mer! :rolleyes:

Skrevet

Kan jo også nevne at de er litt mindre enn den engelske.

Her er noe hentet fra Kennel Raymonas hjemmesider, kan jo hende du finner noe interessant der :) :

Om å ha den i huset:

Vi synes welsh springer spaniels er veldig spesiell. Det er absolutt en hund for hunde-elskere. Han hater å være alene, han vil være rundt deg der du er til enhver tid. Vil du ha en hund som står i hundegård eller ligger ute på trappen og passer huset kan du glemme å ha en welshie. Han vil være hos deg, er du i hagen er han i hagen men går du inn følger han etter. Er du på tur er jo dette en fordel, han vil alltid holde øye med deg uansett hvor interessant luktene er ute i terrenget. Størrelsen er perfekt, stor nok for at far ikke synes det er flaut å ha den med på tur eller jakt og liten nok til at mor kan løfte den opp på et bord eller bære den ut i bilen, ved skade, sykdom f.eks. Trass sin relativt kompakte størrelse er dette dog en sterk hund som krever at familiens barn helst bør være en 13-14 år før de kan gå alene på tur med den. Er en særdeles kjærlig hund og må sine daglige kose-doser. Finner du det unaturlig å holde rundt hunden din og gi ham en klem bør du ikke skaffe deg welsh.

Pels-stell:

Alle welsher må trimmes på ørene og labbene ca. 1 gang i måneden uavhengig om den skal på utstilling eller ikke. Dette må gjøres av helsemessige grunner. Renklippte poter bringer dessuten mye mindre skitt med seg inn enn pelsgrodde. I tillegg bør halsen klippes kort og fanen på halen holdes relativt kort.

Mosjon:

Det ideelle er å løpe løs 30-45 minutter i skog/fjell hver dag. På grunn av tidvis båndtvang er dette ikke alltid mulig å få til. Da blir det å lufte den i bånd - fremdeles helst på fjellet eller skogs-stier - det var jo en turkamerat du ville ha var det ikke ????? I tillegg til dette må den naturligvis bli luftet flere ganger om dagen for å gjøre fra seg. Vi synes ikke noe om mosjonering pr. sykkel, det er unaturlig for en jakthund å holde oppe løpe-tempo uten å få stoppe og snuse. Se en hund i terrenget - den holder ikke jevnt tempo, den løper litt for så å stoppe opp og undersøke. Våre hunder er svært glad i å svømme - ypperlig mosjon. Ellers trenger hunden stimulering, tren spor, agility, lydighet.

Ellers:

Som sagt liker hundene å få være med deg der du er. Vi forsøker å ta hundene med der vi kan - se bildene under for en ide om hva vi driver på med - hundene og vi.

Skrevet

Bortsett fra at den ikke fikser å være alene hjemme (men er det egentlig en rasetypisk egenskap, eller mangel på trening?), var det mye hyggelig lesing her. Takk skal du ha. Mer noen??

Guest Just me!!
Skrevet

Er de bare brune og hvite? Sagt på en dum måte, men jeg er ikke helt oppi fargekoder. :)

Skrevet
Er de bare brune og hvite? Sagt på en dum måte, men jeg er ikke helt oppi fargekoder. :)

Det stemmer, ja. Finnes kun i den fargevarianten.

Oppdretteren til min ESS driver nå i hovedsak med WSS, og mitt inntrykk fra de hundene, er at de ofte er ganske mye livligere enn ESS. De er ikke fult så sosiale som ESS, og trenger dermed noe mer miljøtrening for ikke å bli skeptiske, men for all del - de er helt herlige hunder når de er trygge på folk og omgivelsene.

Det er glupe og lettlærte hunder, så at de kan brukes til det meste, er jeg helt sikker på. Vurderte selv welsh en periode, og en skal ikke se bort i fra at det kommer et eksemplar i mitt hus om noen år.

http://www.vettin.no/images/hunder/max_4_years_head_2.jpg

Bildet er lånt fra Kennel av Vettin

Skrevet

En venninne av meg i Trondheim, er den lykkelige eier av et eksemplar av rasen, og hun har ingen problemer med å ha den alene hjemme. HUnden trives også godt alene utenfor huset i bånd.

Vet fint lite om rasen ellers, men synes de er vidunderlig vakre og glade vesner.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Min første hund var en Welsh springer spaniel. Var glad, aktiv og "vimsete". En utrolig sjarmerende hunderase... Fargen er rød og hvit, men hvor mye de har av hver farge kommer an på kombinasjonen av foreldre. Ser det er skrevet en del om dem så du har vel fått den meste infoen. Jeg hadde 3 problemer med min kunne ikke være hjemme alene(som en del eiere av denne rasen sliter med), ble utrolig bilsyk og fikk en del sykdommer. Har snakket med andre eiere og det varierer veldig. Kommer an på hvor heldig du er. Vet at det er blitt utbredt med allergier på denne rasen.

Til tross for alle problemer så ville jeg ikke vært foruten å ha vært eier av en welsh! Har vurdert mange ganger å anskaffe meg en ny Welsh, men det tidliger "problemer" stopper meg. Men aldri si aldri....

Uansett hva du bestemmer deg for så får du evt en veldig fin hunderase!

Skrevet

Åh Welsher er bare sååå fine. Var i Sverige i helgen hos en venninne og hun har akkurat fått seg en sånn fra Kennel Don's i Sverige. Verdens søteste. Jeg kan bare sammenligne den med flatten, men Daniel var mye roligere. Full fres ute og rolig og bedagelig inne. Kjempe kul!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...