Gå til innhold
Hundesonen.no

Oisann - øynene er forskjellig


siljestokka

Recommended Posts

Skrevet

Ehm.. Jeg har da bodd med hunden min i ca 5 år, og kjenner hunden min på alle områder(Trodde jeg). Vet at han har en hvit stripe på øret osv.

Men så var det noe jeg la merke til i går da vi prøvde litt sånn kontakt greie. Han har nemlig to forskjellige øyne. Fra vår synsvinkel, så er nemlig høyre øyne større og litt mørkere i nederste del av øyet*Mystisk*. Mens venstre er ganske lyst og oransjbrun...Kan det være noe feil.? Han ser jo normal ut da :unsure:

:P

Han er jo blanding, så tenk viss han hadde ett border collie øye og et øye fra den andre rasen/de andre rasene. :ahappy: . :ahappy: .

Jeg skal se om jeg finner bilder ... :P *

Skrevet

Hva mener du med feil? Hvis han er en blanding, spiller det vel ingen rolle om øynene har ulik farge, gjør det?

Skrevet

Det viktige er jo ikke om de er forskjellige eller ikke - men om de endrer seg. Hvis de alltid har vært ulike så er det jo harmløst (det finnes hunder med forskjellige øyefarger).

Men dersom ett plutselig begynner å "myse" (bli mindre), endre fasong eller farge - så ville jeg nok vært mere bekymret. Og definitivt vurdert en tur til en veterinær som er dyktig på dette med øyne (f.eks. en som er autorisert øyelyser).

Tenk dog på at øynene ser veldig ulike ut i forskjellige lys - så hvis man er i tvil må man "prøve seg fram" i forskjellige vinkler i forhold til forskjellige lyskilder.

Susanne

Skrevet

jeg har nå studert litt bilder og øyene på hunden min :P . Og har kommet fem til at øyet faktisk var litt mørkere enn det andre allerede som "Valp". Du ser det ikke så bra på bildene. Så jeg tror at han bare er slik. Dermed så gidder jeg ikke søke veten, men følger heller litt med på det.

Var nå akkuratt borte o sjekket han :P . Øynene ser akkuratt like store ut nå. Men tidliere så var det ene øyet litt mer åpent(større). Har sett bilder av aussier som har halve øyet blått og resten brunt. Så min har ett oransjbrunt øye og ett halvt oransjbrunt der resten er brunt :ahappy:.

Edit: Virker som det ene øyet blir større i lyset. Altså at det er mer åpent. :ahappy: . Men tror ikke det er så veldig farlig.

Skrevet

Da er det sikkert ikke noe å uroe seg for - fint!

Ja, pupillene utvider seg når det blir mørkere (og omvendt) - så ikke så rart om det ser "annerledes" ut av og til.

Ha en fin dag!

Susanne

Skrevet

Jeg kjenner en hund som ble "mørkere" på den ene delen av øyet, men når du ser den i sollys, så ser du at det er et mørkere "felt" som ligger "foran" det andre. Husker ikke hva eier kalte det, men det er muligens dette:

http://www.oejendyrlaegen.dk/iris_cyster.shtml

Selv om bildene ikke stemmer helt overens slik jeg husker det.

Det var bare noe jeg kom på, sånt er jo helt umulig å gjette på ut fra en beskrivelse. Men du kan jo spørre veterinæren om det neste gang du er der, det er mye rart som kan dukke opp - og mye som bare "er sånn" og ikke farlig.

Skrevet

Takk Akela - nå fant jeg ut hva eldstebikkja mi har fått på øyet sitt :rolleyes: Iriscyster! Hun er en gammel dame på snart 12 år og en dag oppdaget jeg at det var "noe der" under pupillen. Trodde jeg så syner for det flytta liksom på seg!

Men hun har ingen symptomer og smerter så da gjør vi heller ingenting med det.

Skrevet

Jeg tror ikke det er noe alvorlig. Det såg bare så rart ut den dagen :P . Det er så vanskelig å forklare på nett. Men Nå ser han normal ut :P . det ene øyet er bare litt mørkere :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Helt enig! Savner mer aktivitet, ironisk nok, siden jeg ikke har vært aktiv her på snart 20 år. Hadde vært moro å hørt hvordan det gik nå med alle «gamle». For min del handler det nok litt om at småbarnsliv og jobb har tatt mye tid, og det at jeg har vært hundeløs i en del år. Å når jeg skriver n innser jeg også at det handler om at jeg ikke sitter å surfer på pcen lenger, forum fra mobil er ikke helt det samme. 
    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...