Gå til innhold
Hundesonen.no

Boston han! vil parre! finner ikke tispa


TinkaNussi

Recommended Posts

Skrevet

Jeg vil starte oppdrett etterhvert, men først vil jeg bygge på litt erfaring.

det er ikke så mange boston i norge så det er vanskelig å finne tispe å parre.

hvordan startet dere oppdrett?

skal prøve å få stilt ut rolex som han heter.

post-2320-1182613841_thumb.jpg

Skrevet

Jeg er ikke oppdretter, men et godt sted å starte er vel raseklubben, om noe sånt finnes? Følge de kravene som gjelder for avlsdyr for den aktuelle rasen er jo alltid smart. Noen har krav om premieringer på utstilling, andre på HD-status, øyelysning, osv osv.

Skrevet

Det er ikke hannhundeier som skal finne tispe. Dette er tispe-eiers valg og avgjøresle. Om du får en henvendelse fra tispeeier, står du selvførgelig fritt til å avslå om du ikke finner tispa god nok.

For å få interessen opp for din hannhund blant tispeeiere (iallefall de seriøse) må du vise til godkjente helsetester, og følge raseklubbens regler for avl.

Jo bedre utstillingsresultater du kan vise til- jo større pleier også interessen å bli.

Skrevet
Det er ikke hannhundeier som skal finne tispe. Dette er tispe-eiers valg og avgjøresle. Om du får en henvendelse fra tispeeier, står du selvførgelig fritt til å avslå om du ikke finner tispa god nok.

For å få interessen opp for din hannhund blant tispeeiere (iallefall de seriøse) må du vise til godkjente helsetester, og følge raseklubbens regler for avl.

Jo bedre utstillingsresultater du kan vise til- jo større pleier også interessen å bli.

skal satse på utstilling

---

glemte å nevne, før man stiller ut, skal ikke hunden til dyr legen å sjekket??? hva da?

*dobbelpost, endret av mod. Charleen*

Skrevet

Hei,

For å kunne stille ut hunden sin må den først og fremst være registrert i Norsk Kennel Klub, og så må den være vaksinert. Hvis vet'en bruker Nobivac vaksine så skal hunden være vaksinert som 3 mndr, 1 års alder og så minst hvert 3. år etter dette.

Du behøver ingen generell veterinærsjekk utenom dette for å gå på utstilling.

Dessuten bør du være medlem av en hundeklubb (da slipper du dobbel avgift på utstillinger også) - og for Boston Terrier er det Norsk Miniatyrhundeklubb som vel er mest aktuell.

Raseklubben har muligens endel helsekrav som skal være oppfylt for å få formidlet valper, så disse bør man jo ha i orden før noen evt. melder sin interesse for å bruke han.

Også er det dette med utstilling igjen, da. Det gjør selvsagt ikke noe for hans avlskvalitet om han er utstilt eller ikke. Men det gjør han synlig for tispeeiere - og dersom han er bra (pen, rasetypisk) og i tillegg har en interessant stamtavle kan det jo hende at han får noen parringer. Men da må jo folk få SE og møte han og, ikke minst, i det hele tatt få vite at han finnes (og hvor i verden han bor).

Lykke til!

Susanne

EDIT: Glemte å si at han må selvsagt også være ID-merket for å kunne stilles ut...

  • 4 weeks later...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • @Carro92 kan kanskje tipse om noen? Jeg kommer ikke på noen akkurat nå, men har jo møtt noen i tiden jeg var aktiv i hundesport, så mulig det dukker opp noen navn etterhvert.
    • Hei!  Noen som har erfaring med oppdrettere av Whippet på Østlandet som avler robuste og stødige valper? Som har mye (eller mest) fokus på mentalitet, gemytt og personlighet? (Som kanskje ikke bare lar deg velge den valpen du selv vil, men som prøver å matche personligheter?) Eller er ikke dette vanlig blant whippet?   Spør fordi vi er et hjem med barn, og ikke planlegger utstilling.    På forhånd takk for svar😊 
    • Det er nok en helt normal valp dere har. Det er mye arbeid og tålmodighet, og faser man må gjennom, rett og slett.
    • Vi har møttes ute å gått sammen på litt avstand før de har fått lov til å være løse og leke sammen. Han er ikke spesielt interessert i andre hunder. kan legge til at han er en hun med litt lite tegn. Går fra null til hundre. Han kan ligge å sove og Bergan våkner er det første han gjør å bite, og da voldsomt og ikke kose biting. Vi har ofte skjønt at dette er et tegn på at han må på do og prøver å ta han ut før dette skjer. Vi prøver også å få lagt han, avledet han før han blir overtrøtt, med noe varierende hell. Som sagt går han fra 0-100 når det først starter. vi har vært hos dyrlege og utelukket at det er noe galt. 
    • Når dere er med andre valper, har dere gått litt tur sammen først uten å hilse, eller bare sluppet de sammen for lek? Det er ofte litt voldsomt for dem, og bedre om de får bli vant til hverandre på trygg avstand og tid til å lese hverandre først, før de leker.  Ellers er det nok bare å være konsekvent og holde ut, siden tannfellingen knapt har startet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...