Jump to content
Hundesonen.no

Sjuk?


Recommended Posts

Jeg syns Lunah kanskje har litt bleike slimhinner og hun drikker litt lite. Hun har ikke feber eller er spesiellt slapp og hu spiser maten sin (med vann i).

Er det noe å gå til veterinæren for? Kan de bleke slimhinnene komme av at hu drikker litt lite? Og hva kan det komme av at hu drikker lite? Det er ikke spesiellt varmt nå, og hu har drukket lite en stund, typ rundt en månde kanskje. Er det noe å bli hysterisk for?

Og noen ganger kommer det "brekke lyder", eller lyder hvor det høres ut som hu har satt noe i halsen, er det alvorlig eller er det helt normalt?

Bør vi ta turen til vetten for å sjekke om hu faktisk har satt noe i halsen?

I vinter gikk vi på tur også plutselig begynte hun å hoste masse blod, vi dro rett til veterinæren der hu fikk vitamin k sprøyte og gikk på pencillin i 10 dager. Vetrinæren kunne ikke se om hu hadde satt noe i halsen, men han trodde sannsynligvis det var en beinsplint som hadde rispa opp i halsen ettersom hu hadde fått en knoke dagen før. Vitamin k sprøyta var i tilfelle det kunne være rottegift.

Kan det være at hu har noe i halsen ennå som veterinæren ikke fant i vinter? Kan det være grunnen til at hu drikker lite og den "brekke/hoste lyden"?

Vi var egentlig på vei til veterinæren i går, men det var så lang kø, og ettersom det ikke virka som noe akkutt ble det til at vi dro hjem og skulle se det an.

Jeg blir så bekymra, tenker automatisk på kreft og greier. :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Hvis du syns slimhinnene er bleke og vet at hun drikker mindre enn vanlig ville jeg gått til vet'en. Det er sikkert ikke noe alvorlig men det er dumt å bekymre seg når en kjapp tur til vet'en kan gi noen svar.

Mest sannsynlig er det kennelhoste. Det går det mye av nå. Begge mine har det, dvs den ene er frisk den andre midt i det. Og symptomene er som hos din hund. Det høres ut som hunden brekker seg - og den vil kanskje t.o.m kaste opp eller hoste opp slim.

Medisinen er, så fremst ikke det er feber eller at hunden din ikke vil spise/drikke, er å ta det med ro i noen uker, bruk sele når du lufter - ikke halsbånd, og hold hunden unna andre hunder. Det er som en influensa hos oss mennesker - det går som regel over av seg selv, men man holder et øye med sykdommen alikevel.

God bedring!

Link to comment
Share on other sites

Hun hoster ikke så ofte, mulig 1 gang pr dag omtrent. Kan det fortsatt være kennelhoste? Det er kanskje forskjellige grader av det?

Bør jeg prøve å få henne til å drikke mer med feks tunfisk i vannet?

Hun har også hatt litt klart puss fra nesa, bittelitt innimellom, men ikke nå.

Er det kanskje en forkjølelse da? Eller kennelhoste som andre her sier.

I går begynte hun også plutselig å sikle, men like plutselig var det over. Hva kan det være?

Godt mulig vi tar turen til dyrlegen!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Nye innlegg

    • Ikke som jeg kan se. Du vil få beskjed hvis en tråd fjernes, med mindre du åpenbart er en spam-bot. Simira med Moderatorhatt
    • Kan hende det bare er jeg som er fullstendig glemsk her altså, men jeg var så sikker på jeg hadde laget en «min hund» tråd til Karma, men isåfall er den borte nå. 🙈  Kan dere se på «bakrommet» om tråder har eksistert og er blitt slettet av en eller annen grunn? Eller er den sporløst borte isåfall?  Vil jo gjerne unngå at det skjer igjen om det er en grunn til at den er borte og det ikke bare er jeg som innbiller meg at jeg laget den tråden. 😂
    • Om du får til å taime vekkerklokke og morgenrutine sånn at valpen sover når dere forlater bilen den første tiden, så får du mer tid til å trene den mer forsiktig og gradvis på å være alene.  Meninger om tyggesaker uten tilsyn er delte mellom teoretikere og praktikere. (Det meste KAN i verste fall drepe hunden ved kvelning eller blokkering av tarm, men barn kan brekke nakken av å falle skeivt ut av en høy seng også, og en bekjent snublet på en skogssti og døde momentant av å lande med hodet på en stein. Det er mye potensielt veldig farlig som veldig sjelden skjer.) Fra flere tiår med skadefri altmuligtyggere våger jeg banne i kirka og trosse de mest forsiktige ved å anbefale en fordøyelig tyggesak, f.eks. okse*****, eller en fryst Kong, så har valpen noe annet å fokusere på enn at den er forlatt alene. Beste er selvsagt om den sover i bilen i starten, så du får mer tid til å venne den til å være i buret alene.   
    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Create New...