Gå til innhold
Hundesonen.no

Feilfarget?


borderen

Recommended Posts

Skrevet

Hei! Når jeg kjøpte Yippie fikk jeg høre at henne i tillegg til arbeidshund (som hun egentlig er) kunne egne seg meget godt i utstillig. I går snakket jeg med en oppdretter i norge. Hun sa det at jeg ville få mye trekk på grunn av fargen.

Er dette sant? I så fall - vil det trekke så mye at det ikke blir 1. premiering hvis alt annet er bra? Hvis det KUN er fargen å si noe på, vil hun da ha mulighet til å ta noen cert?

Hun er en blue merle der svart dominerer veldig. Jeg har fått høre fra flere at hun vil få normale blue merle valper.

Her er noen bilder (hun er jo ikke mer enn 8,5 uker, så det er ingen ekte oppstilligsbilder:

19.jpg

12.jpg

22.jpg

23.jpg

Skrevet

jeg tipper det er den hvite flekken på bakbenet hennes oppdretteren mener?

Jeg vet ikke hvor mye det vil trekke i utstillingsringen, men hun får lenger pels etterhvert og det kan hende du greier å skjule den med pelsen, samt at du kan stille henne med den andre siden mot dommeren. Det skal stå i rasestandaren om hvor mye hvitt den kan ha.

Skrevet

Dommere som kan rasen vil ikke trekke for dette, men det er dessverre mange dommere som ikke har helt oversikt og der vil du ofte få trekk for overflod av svart. Særs collie-dommere(collien skal jo ha så lite svart som mulig i merlen sin) burde du holde deg unna. Senest forrige helg var det en aussie som det ble holdt tilbake certet på, fordi han hadde for mye svart.

Så ikke bekymre deg, aussien på utstilling er noe av den verste 'lottoen' jeg har sett i ringen.

Skrevet
jeg tipper det er den hvite flekken på bakbenet hennes oppdretteren mener?

Jeg vet ikke hvor mye det vil trekke i utstillingsringen, men hun får lenger pels etterhvert og det kan hende du greier å skjule den med pelsen, samt at du kan stille henne med den andre siden mot dommeren. Det skal stå i rasestandaren om hvor mye hvitt den kan ha.

Men den er blue merle, så jo mer som blir borte, jo værre er det :lol:

Dommere som kan rasen vil ikke trekke for dette, men det er dessverre mange dommere som ikke har helt oversikt og der vil du ofte få trekk for overflod av svart. Særs collie-dommere(collien skal jo ha så lite svart som mulig i merlen sin) burde du holde deg unna. Senest forrige helg var det en aussie som det ble holdt tilbake certet på, fordi han hadde for mye svart.

Så ikke bekymre deg, aussien på utstilling er noe av den verste 'lottoen' jeg har sett i ringen.

Ok, takk :lol:

Skrevet
Men den er blue merle, så jo mer som blir borte, jo værre er det :lol:

Ok, takk :lol:

Men er ikke den flekken hvit? Eller er den merlet?

Men om du tenkte på at hun har lite merle så står det vel ingenting i standaren om hvor mye eller lite flekker de skal ha så det bør du ikke trenge å bekymre deg for.

Skrevet
Men er ikke den flekken hvit? Eller er den merlet?

Men om du tenkte på at hun har lite merle så står det vel ingenting i standaren om hvor mye eller lite flekker de skal ha så det bør du ikke trenge å bekymre deg for.

Den er normal merle :lol: Litt dårlige bilder...

merle.jpg

Nei, det står jo ikke noe om hvordan merle fargen skal være, så da burde det vel gå greit egentlig. Men forstår jo på en måte at det ikke er ønskelig med så dominerende stort da... Ikke det at jeg kan noe om eller interesserer meg noe særlig for utstillig, men det er jo moro å gjøre det braq hvis man har mulighet :lol:

Skrevet

Vet hvordan vanlige merle-fargen ser ut, men jeg ble litt i tvil i den flekken for det er vanskelig å se på et bilde om det er hvitt eller merle, derfor jeg lurer;)

Skrevet

Jeg tror nok det er slik som Martine sier at mye avhenger av dommeren. Det er jo alltid noen som ikke har satt seg heeeelt inn i rasestandarden. Oppdretteren min fortalte meg om noen som var blitt sendt ut av ringen med beskjed om at de var blitt lurt, for det de hadde var iallefall ikke en aussie. Nå husker jeg ikke hvilken farge den hunden hadde, men det VAR iallefall en aussie.

Edit: Den var korrekt farget også altså... :lol:

Skrevet

I følge standarden skal du ikke få trekk pga at hunden har lite merle( i forhold til mange andre merler) Om dommeren trekker for fargen er det fordi han han/hun foretrekker andre farger/ mer merle, og da bør det gå på plasseringen i klassen og ikke på kvaliteten på hunden. Eller fordi dommeren ikke kan nok genetik, da hunden din er like mye merle som hvilken som helst annen merle.

Hva som skjer i praksis er nok som Martine sier:Lotto!

På mudien er det det samme, de fleste fødes med gjevne merletegninger og, men det fødes noen nesten sorte innimellom. Også her kommer det ann på dommeren hvilken plassering hunden får.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...