Gå til innhold
Hundesonen.no

Finnes det bare "udugelige" hundekjøpere?


dorab01

Recommended Posts

Skrevet

jeg blir bare så opgitt jeg er jo opdretter med mit første kull. Valpene ser veldig lovende ut og jeg ønsker selvsagt noen som skall stille de /eller ihvertfall instillt på å gjøre det om de blir fine. Heldigvis har jeg funnet to fantastiske eirere til begge tispene. De var "solgt" med en gang disse o eierne tok kontakt. Den ene er en opdretter den andre en meget engasjert og flink jente som har hatt rasen fra før og har en nå. Disse er jo "kjent folk". Så la jeg ut de resterende gutte valpene til salg hos valpeformidlingen i vår klubb. Der blir de guidet til meg om noen ønsker valper.

Men jeg har aldri opplevd "værre" folk som ringer. Det første de spør om er om jeg har noen jenter igjen så sier jeg nei. Og at det er vedig vanskelig å få tak i jenter i denne rasen. Og så spørr dem med en gang om pris. jeg tar samme anbefalt valpepris vi har i klubben. Men det synes de er for "mye".

Og så har jeg ett annet tilfelle hvor en person som ønsker til utstilling. Så spørr jeg litt om denne personen har erfaring et hvor mye det kreves av denne pelsen osv. ja da det går så bra så og så neste spørsmål er hvilken farge er den????(vår rase har kun en farge variant det vet alle som har hørt om rasen eller sett den ikke med mindre en overveier å kjøpe denne rasen). Jeg blir så oppgitt..

Hadde aldri tenkt at det finnes så mange ukompatible mennesker som ønsker seg vår rase...kanskje litt naivt tenkt men jeg trodde den vanskelige delen i å være opdretter skulle være i oppfostre valpene og ikke det å finne nye eiere.

Leser aldri folk om de rasene de vill ha lenger? Ønsker de ikke noe iinformasjon om annet en pris? Ingen har spurt meg noe om hverken mor eller far? OM meg eller mitt opdrett.. Hva er det som skjer med nye hundeeiere?

Skrevet

*sukk* Det var trist å lese. Skjønner godt du blir oppgitt. Håper du finner en super valpekjøper til gutten din som veit hva det vil si å ha en yorkie i hus :) Er du på yorkshire terrier forumet? Det er york du driver med ja?

Skrevet
*sukk* Det var trist å lese. Skjønner godt du blir oppgitt. Håper du finner en super valpekjøper til gutten din som veit hva det vil si å ha en yorkie i hus :) Er du på yorkshire terrier forumet? Det er york du driver med ja?

Jepp det er jeg. Men det er snakk om to valper.

Skrevet

som en udugelig hundekjøper så får jeg svare jeg da :)

Som hundekjøper er jeg relativt ny i gamet. Men jeg lærer. Vi bestemte oss for å skaffe hund for 3 år siden. Til min store forfjamselse oppdaget jeg samtidig at man ga bort hunder på FINN. For meg er en hund ett dyrbart vesen som kommer på rangstigen rett under mann og barn. Og gi bort en hund er helt utenkelig. I tillegg er jeg en smule naiv og stoler på det folk sier. Og hva jeg burde spørre etter visste jeg ikke egentlig.

Så er den snill, er den vant til barn. Jeg tror det var det eneste jeg spurte om(satt litt på spissen) Og plutselig var vi eiere av en blanding av Rottweiler og gordon setter.

Huff og huff. En skikkelig hormonbombe som hadde som hobby å bite. Desverre måtte Brutus flytte videre da han satt oppå min sønn på 6 år og beit han i nakken. Riktig nok lek, men han blei litt mye. Og dessuten var jeg redd for han. Brutus fikk ett godt hjem, ett hjem uten små barn og har det bra i dag.

Så nesten ett år etter fant vi det vi lette etter. En blanding mellom Beagle/basenji en vakker skapning. Tarzan ble valgt ut i fra navnet sitt han. Så enkelt og så amatørmessig. Så mor når vi var på besøk for å hilse på tarzan første gang.Far har visste jeg ikke hvem var før nå nylig. og den gangen betydde det heller ikke noe.

Nå er vi på leit etter en rase hund. Og kravene våres har blitt noe større. Og foreldre dyrene betyr mer. Og jeg har lest og lært mye. Ikke minst om fallgruver og useriøse oppdrettere.

Så jeg er nok en av de udugelige valpekjøperne som har lært på den harde måten. Som mulig vil drive utsilling om jeg får ett prakteksemplar, men veit ikke hva utstilling går ut på enda. Ønsker å ha en hund å drive agility med om jeg får en jeg kan dressere til å ikke stikke av for ett godt ord(Tarzan egna seg dårlig der) Men først og fremt vil jeg ha en hund som blir ett fullverdig familie medlem på godt og vondt.

Skrevet

jeg har og vært en uduglig hunde kjøper og har mang en gang falt i den store fall gruven å valgt hunder etter utsende og pris,men nå har jeg lært og på den harde måten...men har funne min rase så nå er det ikke lenger noe problem,for nå hvet jeg å jeg vil ha:)

Skrevet

Jeg har tenkt motsatt av deg jeg ... med tanke på hva som er det vanskeligste arbeidet. Om jeg noen gang skulle avle, hvordan finne gode eiere :)

Det er ALLTID useriøse folk som svarer på annonser. uansett hva slags dyr det er. jeg hadde foreksempel en forannonse på hesten min i våres, med spesifisert at hesten aldri har vært hoppet med. Også får man mailer som : Hvor høyt kan den hoppe? og: *HAr du flere bilder?

Det er ALT som står. Ikke navn en gang.

je gtror man bare må annonsere , og sile ut de svarene man får. så finner man de rette eierne etterhvert :D folk har kort og godt for mye penger, og mange som ringer deg kan godt være noen som bare syntes bildene var søte foreksempel. Jeg tror mange ringer uten egentlig å være så veldig intr.

Skrevet
Jeg har tenkt motsatt av deg jeg ... med tanke på hva som er det vanskeligste arbeidet. Om jeg noen gang skulle avle, hvordan finne gode eiere :)

Det er ALLTID useriøse folk som svarer på annonser. uansett hva slags dyr det er. jeg hadde foreksempel en forannonse på hesten min i våres, med spesifisert at hesten aldri har vært hoppet med. Også får man mailer som : Hvor høyt kan den hoppe? og: *HAr du flere bilder?

Det er ALT som står. Ikke navn en gang.

je gtror man bare må annonsere , og sile ut de svarene man får. så finner man de rette eierne etterhvert :D folk har kort og godt for mye penger, og mange som ringer deg kan godt være noen som bare syntes bildene var søte foreksempel. Jeg tror mange ringer uten egentlig å være så veldig intr.

Men det egentlig poenget mitt var at jeg aldri la ut en annonse men går via valpeformidler i vår klubb. det vil si de må ta sa seg bryet med å ringevalpeformidler da vi ikke har noe form for annonser ute Og så ringe meg/andre opdrettere som har kull. Jeg trodde helt ærlig at det tok bort lit av det veldig useriøse og impulsive. Men det gjorde det desverre det ser nesten ut til at det blir verre. Det verste var jo den personen som ringte for så å si at den ikke ønsket valper fra meg fordi den personen ville ha valper fra gode linjer! Uten at den personen i det hele tatt hadde spurt om hvordan forledrene til valpene var :shocked: Jeg var så sjokkert at jeg ikke viste hva jeg skulle si en gang.

Jeg bare takker at begge tispene mine er solgt til helt fantastiske hjem hvor jeg vet de for det kjempe bra.

Skrevet

jo, men jeg tror at man alltid finner masse useriøse folk uansett. Hva er en yorkshire forresten ? er det disse bedårende små tofargede (svart og brun ?Eller er det flere farger i dem kanskje ) med litt sånn *hår alle veier * (Vær så snill ikke bli fornærmet :D ) Det er en liten rase jeg synes er så utrolig vakker men som jeg ikke vet hva heter, og jeg lurer på om det er en sånn en :)

Skrevet
jo, men jeg tror at man alltid finner masse useriøse folk uansett. Hva er en yorkshire forresten ? er det disse bedårende små tofargede (svart og brun ?Eller er det flere farger i dem kanskje ) med litt sånn *hår alle veier * (Vær så snill ikke bli fornærmet :D ) Det er en liten rase jeg synes er så utrolig vakker men som jeg ikke vet hva heter, og jeg lurer på om det er en sånn en :)

rase_127_3.jpg

Skrevet

Desverre er det mye rart der ute,men du får ha tålmodighet så dukker sikkert de rette opp:)

Jeg kjenner en oppdretter som fikk en tlf ifra ei dame som ønsket seg hund. Hun var ganske dårlig til beins,men hadde da en fin hveranda hunden kunne lufte seg på.

Hun fikk beskjed om å ta seg en tur på Leketøysbutikken å kjøpe tøyhund :)

Skrevet

Alle har vært nybeynnere :) Jeg synes ikke noen av de hendvendelsene var så ille. Ja, det er uerfarne mennesker, men de lærer. Selg f.eks valp med valpekurs (finn kurs i nærheten av valpekjøperne)

Skrevet

Kjedelig med sånne valpekjøpere... Greit å selge valp med valpekurs, men jeg synes faktisk man skal ha lært seg en god del føøør man overhode tenker over å finne seg hund. Ellers risikerer man jo å bli lei, eller at hunden ikke lever opp til forventningene eller viser seg å være for mye arbeid.

Hvis jeg skal ha valper selv en gang kommer jeg til å ha samme problem selv... Tror det er mange hunder som bare "er der".

Når jeg skulle ha valp valgte jeg å sende ut en mail i første omgang med litt informasjon om meg selv og min familie og hvorfor jeg ville ha hund/papillon. Det tror jeg ble satt pris på.

Skrevet

Det er ikke lett å finne gode hjem til valpene sine. Men når jeg har kull så siler jeg ut så mye jeg kan. Vi har alltid det i bakhodet at vi kan komme til å sitte igjen med en eller flere av valpene en god stund før man finner et nytt hjem.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...