Gå til innhold
Hundesonen.no

Spanske jakthunder tortureres til døde.


jaktlykke

Recommended Posts

Jeg blir så forbanna av at mennesker kan finne på å behandle andre levende vesener på den måten! :blink: At ikke folk kan bruke hue og tenke seg litt om, ha litt empati! Arg, irritert nå..... :wallbash:

Noe mer jeg alltid begynner å lure på er, når folk utviser så liten empati for andre levende dyr, hvor går grensen for å gjøre mindre koselige ting mot andre mennesker for disse folka? :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det aller mest besynderlige med dette er ikke AT det skjer - men at det skjer i angivelig sivilserte, vestlige land som mange nordmenn har lyst å bli nærmere knyttet til og være i union med.

DET er hinsides min ringe forstand...

Er rimelig groteskt, og jeg forstår så inderlig godt at du er frustrert over Spania og de som vil være i union med Spania. Tross alt er det ikke så kuult for oss i Bergen å være i union med Norge heller. Nordmenn er jo blodtørstige folk som dreper selunger med hakapikk, vil ha utlendinger til Norge på seljakt så politikere kan sprade i seljakker, dreper de søte men utrolig smarte hvalene, bruker strøm på hundene sine, sender sauer ut i ulveområder uten gjeter, har rever i knøttsmå bur som de flår levende, spiser rudolph the red-nosed reindder, osv. Nei, Bergen ut av Norge. :blink: </sarkasme>

Mer alvorlig talt, er groteske bilder og en bruk og kast mentalitet som jeg ikke tror er så utbredt i Skandinavia lengre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva er poenget?! Ok, hvis de ikke vil ha hundene langer så kan de i det minste skyte de da! De jo jegere, så jeg regner med de har ei rifle elle noeslikt... Henge hunder? Da kan det vel ikke ha så mye med at de er "verdiløse etter jakten", det må jo faktisk være at de VIL at dyrene skal lide!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva er poenget?! Ok, hvis de ikke vil ha hundene langer så kan de i det minste skyte de da! De jo jegere, så jeg regner med de har ei rifle elle noeslikt... Henge hunder? Da kan det vel ikke ha så mye med at de er "verdiløse etter jakten", det må jo faktisk være at de VIL at dyrene skal lide!

Disse jegerne har ikke nødvendigvis våpen - dette er hunder beregnet på hetsjakt...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

:) Var på rideferie i Andalusia for 4 år siden, og reiser aldri tilbake til Spania! Hunder som sto bundet til trær langt ute i ødemarken uten mat og vann i dagesvis (i en meter bånd) for å vokte kyr/okser, hunder som sto i hundegårder på landsteder alene uten mat og vann hele uka og ventet på eierne som kom i helgene, halvdøde hunder som lå i annenhver grøftekant og ventet på å få dø, hunder helt fulle av flått og utøy som ingen brydde seg om.

Og i helgene, disse evindelige fiestaene, med hingster ridd på så skarpe bitt at de trengte hele uka på å gro i munnen og over mulen, så de var klare for neste fiesta. Tivoli med små shetlandsponnier som karuseller, rundt og rundt i timesvis med sinnsyk høy musikk og mas, uten stans for mat eller vann.

Jeg kunne fortsatt i det uendelige! Spania er et møkkaland når det gjelder dyrevelferd!

Heldigvis finnes det også der ildsjeler med empati som prøver å gjøre noe for dyrene som lider der også.

De er bare så alt for få...

Boikott Spania som ferieland, er mitt råd for dere som er oppriktig glad i dyr!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Enig med Pus, Spania er et drittland mht. behandling av dyr. De har bl.a. en religiøs fest der de kaster levende geiter ut fra et kirketårn. De gangene vi har vært der , har vi sett hunder bli sparket og slått, stå i bånd eller hundegård i solsteiken uten vann og skygge,osv. osv. Og dett er et EU-land, man skulle jo tro at de var mer siviliserte? Men når så er sagt - ingen behandler vel dyr verre enn asiatene......

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tok bilder i dag, med tanke på dagboken, og innså at det ikke er noe nytt å melde, utover ny frisyre. Spanielørene måtte vike i varmen. Nyfrisert Edeward i solnedgang   
    • Når du ber om en øvelse eller tar en strafferunde så belønner du bjeffingen med at det skjer noe. Så det beste er at det ikke skjer noe. Hva med å prøve konsekvent time-out i bilen? Eller lær å bjeffe på kommando og stoppe å bjeffe på kommando. Om du ber han om å slutte å bjeffe så husk å tell til tre før du belønner, ellers belønner du for tidlig at han er stille og han kan ta det som belønning for bjeff. 
    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...