Gå til innhold
Hundesonen.no

Australsk kelpie vs. working kelpie


kelpie

Recommended Posts

Hei,

jeg vurderer kelpie som min neste rase, men er usikker på hva forskjellene i egenskaper egentlig ligger i mellom australsk/"show" kelpie og working kelpie.

Slik jeg har forstått det avles WK utelukkende til gjeting, mens AK er ment til bruks etc. Men har denne delte avlen pågått så lenge at ulike egenskaper (mtp hva de egnes til) merkes godt?

Jeg kommer til å bruke hunden til lydighet, og kanskje noe bruks (eventuelt redningshund). Vil det ha mye å si om jeg velger en WK eller en AK?

Hører også gjerne mer om andre ulikheter mellom de to typene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis du vil starte bruks kan du ikke bruke WK, da den fremdeles er regnet som "blanding" i norge (såvidt jeg vet). Hvis du ikke vil drive med gjeting bør du styre unna den og satse på AK, som er arbeidshund til tusen, men uten det veldig kraftige gjeterinstinktet. AK'en kan også stilles ut, om du plutselig får lyst til det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna

Litt historik hentet fra denne siden:

I starten var alle Kelpier en rase, men fra 1967 registreres Working Kelpie i Australia av Working Kelpie Council og Australsk Kelpie i Kennelklubben. I 1976 ble delingen gjort offisielt da den Australske Kennelklubben bestemte seg for å ikke annerkjenne Working Kelpie. Noe som har påvirket rasene i hele verden.

Det drøyde helt til 2002 før NKK gjor endringer i raseforvaltningen og registreringen av dem to rasene. Den dag i dag er rasene registret som Australsk Kelpie og Working Kelpie i NKK sin registreringsbase.

Working Kelpie avles for sine gjeteregenskaper og kan ikke stilles ut. Rasen er ikke godkjent av FCI. Ønsker du å vite mer om Working Kelpie så kan du kontakte Norsk Working Kelpie Klubb.

Navnet â€Show Kelpieâ€, som Australsk Kelpie ofte blir kalt, føles litt missvisende da det absolut ikke er en show hund. Det er en vellfungerende brukshund som har oppnådd meget høy plassering innenfor brukshund arbeide. Rasen deltar i NM-brukshund, SM-brukshund, NoM og også plassert seg mer en en gang i toppsjikte. Det fins også godkjente redningshunder, tjenestehunder og mange har oppnådd lydighets, bruks og agility championat med rasen.

Australsk Kelpie er en meget kapabel brukshund og allrounder.

Om du er ute etter en Kelpie som gjeterhund så er det ikke tvil om at du kjøper en WK.

Om du vil ha en brukshund så er AK ett sikkrere kort nettopp pga dem blir systematisk MH testet og flere av forfedrene kan bevise sin bruksegenskap. WK er det desverre, i Norge liten oversikt over. Helsemessig er det mye dårligere oversikt over WK, og til min store forargelse så avles det på HD..... Om du velger AK eller WK så må du jobbe systematisk og med Argus øyne for å finne dem som avler på egenskaper til bruk. Iblandt WK fins det mange parringer gjort av "bønder" som bare parrer med nabohunden uten tanke på egenskaper, helse o.l. På AK fins det oppdrettere som er, syns jeg, alt for opptatt av eksteriøre og ikke tenker egenskaper..

Ett tips med WK er å titte litt i Sverige, dem er litt flinkere til å teste WK. Og ser du etter AK så må du nok titte til Sverige også ettersom det blir lenge til neste kull i Norge (men du finner WK på Finn reklamert og "selges" som Australsk Kelpie)

Om du ønsker hjelp med den ene eller andre rasen så ta gjerne kontakt. jeg har noe kjennskap til WK evt. kan jeg sende deg videre til dem som har en god oversikt.

Med AK har jeg god oversikt selv over hva som kommer, helse, mentalt o.l.

Lykke til med valget :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for svar, begge to!

Jeg skal ikke bruke den til gjeting, og vil gjerne ha muligheten til å starte i bruks, så da må det bli en AK.

Kan dere fortelle litt mer om AK'ens lynne og "egenart"? Jeg har lest litt, og det står at den er "sosial, intelligent og aktiv". De minner meg litt om mallen når jeg leser om den og utseendemessig, ligner de av type? Er de like aktive og "hypre"? Jeg er veldig glad i malle, men kunne kanskje tenke meg en hund som har litt mer ro i hodet enn den. Kan de sammenlignes? Hvilket aktivitetsnivå ligger de på?

Jeg kommer nok ikke til å skaffe meg ny hund før om max et eller to år, litt avhengig av bosituasjon o.l., men jeg vil helst være tidlig ute, så jeg er godt forberedt (for ikke å snakke om at jeg gleder meg vanvittig, så det er gøy å undersøke!).

Tar veldig gjerne imot hjelp mtp oppdrettere og valper når det blir aktuelt, Jeanette!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna
Tusen takk for svar, begge to!

Jeg skal ikke bruke den til gjeting, og vil gjerne ha muligheten til å starte i bruks, så da må det bli en AK.

Kan dere fortelle litt mer om AK'ens lynne og "egenart"? Jeg har lest litt, og det står at den er "sosial, intelligent og aktiv". De minner meg litt om mallen når jeg leser om den og utseendemessig, ligner de av type? Er de like aktive og "hypre"? Jeg er veldig glad i malle, men kunne kanskje tenke meg en hund som har litt mer ro i hodet enn den. Kan de sammenlignes? Hvilket aktivitetsnivå ligger de på?

Jeg kommer nok ikke til å skaffe meg ny hund før om max et eller to år, litt avhengig av bosituasjon o.l., men jeg vil helst være tidlig ute, så jeg er godt forberedt (for ikke å snakke om at jeg gleder meg vanvittig, så det er gøy å undersøke!).

Tar veldig gjerne imot hjelp mtp oppdrettere og valper når det blir aktuelt, Jeanette!

Tja dem er vell litt "Malle", men jeg vil nå heller si dem er en mellom ting mellom Schäfer og BC. Ak er en livlig hund og meget sosiale. Det er vell mer eller mindre ett "rasepreg" at dem hopper og slikker når dem hilser :rolleyes:

Det første året med en AK er ett lite "*******" AK har selvstendighet og nysjerrighet.. så dem vandrer gjerne avgårde og kommer ikke tilbake før dem har sjekket ut ting. Heldigvis vokser dem fleste det av seg (ikke komme altså) Men første året krever ekstremt mye av deg...

Du kan lese mer om rasen her også fins det masse linker og informasjon her. Det fins også litt informasjon på min hjemmeside.

Når det gjelder oppdretter så er det greit å vite hva du forventer av rasen, hvilken erfaring du har, hva du forventer osv osv. Linjene på rasen har noen varriasjoner og for noen er ikke alltid det mest "ekstreme" nødvendig for å oppnå sine mål eller etter erfaring. Send meg gjerne en PM:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...