Gå til innhold
Hundesonen.no

Slalompinner


Recommended Posts

Skrevet

For å mykgjøre ryggen til Mikey har vi blitt anbefalt å lære han å gå slalom mellom pinner. Første jeg tenkte på da var samme typen som brukes til agility. Men hvor får jeg tak i det? Kan ikke si jeg har funnet det i de nettbutikkene jeg vet om.

Eller eventuelt om jeg vil gå i skogen og finne selv, noe som tross alt er mye billigere, hvor lange bør pinnene være? Hvor mange skal jeg starte med?

Selvsagt kunne jeg trent slalom mellom beina mine, men han er litt for høy (eller så er jeg for lav) så han må krøke seg sammen litt mer enn ønskelig... :)

Skrevet

Du kan kjøpe strømpinner på felleskjøpet, det er billigst.

Men hvorfor skal du gå slalom for å mykgjøre ryggen? Det er jo en av de mest belastende øvelsene som overhodet ikke er naturlig for en hund...

Skrevet

Hmmm... Vi ble anbefalt å prøve litt slalom med han, men det er selvsagt ikke snakk om at det er i "agilitytempo". Det er snakk om bedagelig tempo for å få han til å bøye ryggen rundt "hjørner" fremfor å bevege hele kroppen uten å bøye. (Ble vanskelig å forklare det der)

Det blir som å få en hest til å bøye ordentlig rundt hjørnene på en ridebane. Om det gir et bedre bilde av hva slags slalomtrening det er snakk om...

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Jeg tok med meg øksa opp i skogen, hogg noen stokker som var ca 3-4 cm i diameter og gjorde dem spisse i endene og slo dem ned i jorda. Ikke akkurat enkle å flytte på, men dyret lærte seg nå en bra slalom på dem. Høyden er kanskj 1.40 eller no sånt.

Er det pga skade i ryggen at han skal mykes opp og bruke den eller? Isåfall tror jeg at jeg ville vært litt forsiktig med for mye slalom fordi det er veldig unaturlige statiske bevegelser.

Skrevet
Er det pga skade i ryggen at han skal mykes opp og bruke den eller? Isåfall tror jeg at jeg ville vært litt forsiktig med for mye slalom fordi det er veldig unaturlige statiske bevegelser.

Han sto i bur mesteparten av det første året av sitt liv, i følge de som omplasserte han. Dermed har han blitt litt ekstra stiv i ryggen. Jeg masserer han etter lange turer (noe han tydelig liker ettersom han har en tendens til å sovne av det :wub: ) og passer på at han ikke fryser mye om vinteren eller blir våt og kald om sommeren og dermed stivner mer.

Pga den ekstra stive ryggen hans har vi blant annet blitt anbefalt mildt slalomtrening for at han skal kunne bøye litt på ryggen selv også.

Mikey har vært mye stiv i bakbeina i tillegg. Han er røntget for HD og i følge veterinæren som gjorde det er han fri for det. Neste uke skal vi til veterinæren for noe annet og hun skal da også kjenne litt på han for å se om hun finner noen rare spenninger eller knuter.

Skrevet
Du kan jo bruke skistaver og stikke dem ned i gresset. Det gjør jeg for å trene agility.

Vi eier ikke noe skiutstyr av noe slag... Tror jeg kanskje har en gammel skisko liggende, men det er det.. :wub:

Men takk for tips dere! Hvis vi skal prøve på noe mildt slalomlignende har vi fått et sted å begynne nå hvertfall! :)

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Både blomsterpinner og skistaver er vel og bra, men du skal ikke se bort i fra at det kan være en fordel med noe litt mer solid for en schäfer :)

Skrevet

to gode alternativer er nevnt...

- Fellekskjøpet, kjøpe sånne strømtrådstolper i glassfiber, veldig praktisk å ganske billig...

- Elektriker, kjøpe 16mm PVC rør å kappe opp til passe lengde selv...

Skrevet
Hvor mye koster det ca?

Jeg prøvde å finne det ut på fk.no, men jeg rotet meg bort.

27,- mener jeg de kostet :) Per stykk.

to gode alternativer er nevnt...

- Fellekskjøpet, kjøpe sånne strømtrådstolper i glassfiber, veldig praktisk å ganske billig...

- Elektriker, kjøpe 16mm PVC rør å kappe opp til passe lengde selv...

Hvis du kjøper litt større rør, kan du tre de utenpå strømpinnene og det ser da ut som en vanlig ag-slalom. Dog kan den bare brukes på gress ;)

Skrevet

Var på fellekjooopert i dag å kjøpte slike glassfiberstolper...

inkl. moms er det 27kr stk., så for 6 stk ble jo 162kr...

Men jeg er elektriker så rør får jeg tak i gratis :) hvite, grå eller grønn...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...