Gå til innhold
Hundesonen.no

Katt som markerer


Marthe

Recommended Posts

Skrevet

Nå er jeg dritt lei den katten <_< For noen dager siden så tisset han på kjøkkenbenken på brødfjølen. Veldig deilig... Han har tisset inne noen ganger før også, men nå i en periode så har han vært ekstrem. Han er 4 år og kastrert. Han har hele tiden tilgang på å gå ut (åpent vindu), så det irriterer meg at han ikke gjør det. Nå er ikke jeg noen katteekspert, så jeg vet ikke om det har noe å si hvor han tisser :o

Til nå så har det vært på kjøkkenbenken, i hundeteppene som er rene, midt på stuegulvet og i sofaen. Så det er ingen faste plasser.

Hva gjør man når en katt markerer? Vi får aldri tatt han på fersken, så det blir gjerne noen timer etterpå.

Skrevet

Jeg glemte å skrive det, selvfølgelig har han vært hos veterinæren. Han er helt frisk :innocent: Så det er derfor jeg må spørre her. Så lenge han har mulighet til å gå ut, så bør han vel gjøre det?

Skrevet
Jeg glemte å skrive det, selvfølgelig har han vært hos veterinæren. Han er helt frisk :innocent: Så det er derfor jeg må spørre her. Så lenge han har mulighet til å gå ut, så bør han vel gjøre det?

har ikke vært borti katt som tisser inne uten at den er syk.. du fikk tatt urinprøve hos vet også?

Skrevet
har ikke vært borti katt som tisser inne uten at den er syk.. du fikk tatt urinprøve hos vet også?

Ja, alt det er gjort. Han mente at det kun var ren markering fra katten sin side :innocent:

Skrevet

Hm, kjipt at han fremdeles markerer til tross for at han er kastrert.. Høres ut som om han ble kastrert for sent rett og slett. Men altså, tilbake til en evt. løsning. Har du førsøkt kattenes versjon av D.A.P? Denne skal visstnok roe dem slik at de ikke får trangen til å markere...

  • 4 weeks later...
Skrevet

Har selv en kastrert hannkatt som gjør dette i perioder. Veterinæren mente det var psykisk og skrev ut resept på antidepressiva. Dette har vi gitt i noen år nå, og det funker supert.

Så fort han starter med markerin inne får han 1/4 tbl. om dagen i ca. en uke, og da kan han være helt fin i flere mnd. etterpå.

Vi har tre katter og to hunder, og for ham medfører det mer stress enn han kan tåle, mente veterinæren. De to andre er ikke sånn, men katter er jo forskjellige, akkurat som oss:-))

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med ausse, mener du da australsk gjeterhund? I Norge finner vi australsk kelpie, working kelpie, australsk gjeterhund og australsk cattledog. I tillegg er australsk gjeterhund delt i show- og arbeidslinjer. Alle er gjeterhunder med litt forskjellig opprinnelse og bruksområder. Den beste måten å finne informasjon om en rase på er å sjekke raseklubben i hjemlandet dens.  Begge kelpierasene vil jeg si er en del mer energisk og både fysisk og mentalt mer krevende enn australsk gjeterhund. Working kelpie mer enn australsk kelpie. Australsk gjeterhund er mildere og mer brukt som familiehund, men krever fortsatt en del aktivisering.
    • Ja og nei. De har medfødte instinkter, men de lærer masse kommunikasjon de første 8-10 ukene i valpekassa med mor og søsken. Etter det er det også viktig med sosialisering med voksne, trygge hunder som viser dem hva som er normal oppførsel.
    • Er de ganske like i gemytt og væremåte?
    • Kan en hund fødes uten hint til hvordan den oppfører seg til andre hunder? Spør for en jeg kjenner.
    • Skye terrier skiller seg jo en del ut fra de andre her, både i utseende og type. Jeg kjenner de ikke veldig godt, så anbefaler å sjekke raseklubben i hjemlandet. De andre har jeg møtt en del av. De er jevnt over ganske egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Hvis du er vant til gjeterhund så tror jeg det kan bli en ganske brutal overgang. Det er ikke bare å "jobbe mer og hardere", det er rett og slett en helt annen type hund og mye som ikke vil kunne fungere på samme måte. En utfordring er for eksempel å ha de løse. Pinscher er vagt mildere enn terrierene. Dansk-svensk gårdshund er også en pinscherhund, som er veldig lik brasiliansk terrier og parson russel, men mildere i gemyttet. Jeg har kjent folk som har kunnet kalle inn sine pinschere og dsg fra jakt på vilt. Pinscherene er også større enn manchesterterrier. Det er nok i stor grad trenbarhet, jaktinstinktet og selvstendigheten som skiller terrierene fra gjeterhundene, og i litt ulik grad. De er ikke interessert i å gjøre deg til lags eller høre på hva du sier, de er avlet for å jobbe selvstendig og jakte på og drepe smådyr. Du kan ikke regne med å kunne ha dem løs utenfor inngjerdede områder eller under tett kontroll. Jeg har f.eks. sett mange i konkurranse- og treningssammenheng, men veldig sjelden løse i skogen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...