Gå til innhold
Hundesonen.no

Katt som markerer


Marthe

Recommended Posts

Skrevet

Nå er jeg dritt lei den katten <_< For noen dager siden så tisset han på kjøkkenbenken på brødfjølen. Veldig deilig... Han har tisset inne noen ganger før også, men nå i en periode så har han vært ekstrem. Han er 4 år og kastrert. Han har hele tiden tilgang på å gå ut (åpent vindu), så det irriterer meg at han ikke gjør det. Nå er ikke jeg noen katteekspert, så jeg vet ikke om det har noe å si hvor han tisser :o

Til nå så har det vært på kjøkkenbenken, i hundeteppene som er rene, midt på stuegulvet og i sofaen. Så det er ingen faste plasser.

Hva gjør man når en katt markerer? Vi får aldri tatt han på fersken, så det blir gjerne noen timer etterpå.

Skrevet

Jeg glemte å skrive det, selvfølgelig har han vært hos veterinæren. Han er helt frisk :innocent: Så det er derfor jeg må spørre her. Så lenge han har mulighet til å gå ut, så bør han vel gjøre det?

Skrevet
Jeg glemte å skrive det, selvfølgelig har han vært hos veterinæren. Han er helt frisk :innocent: Så det er derfor jeg må spørre her. Så lenge han har mulighet til å gå ut, så bør han vel gjøre det?

har ikke vært borti katt som tisser inne uten at den er syk.. du fikk tatt urinprøve hos vet også?

Skrevet
har ikke vært borti katt som tisser inne uten at den er syk.. du fikk tatt urinprøve hos vet også?

Ja, alt det er gjort. Han mente at det kun var ren markering fra katten sin side :innocent:

Skrevet

Hm, kjipt at han fremdeles markerer til tross for at han er kastrert.. Høres ut som om han ble kastrert for sent rett og slett. Men altså, tilbake til en evt. løsning. Har du førsøkt kattenes versjon av D.A.P? Denne skal visstnok roe dem slik at de ikke får trangen til å markere...

  • 4 weeks later...
Skrevet

Har selv en kastrert hannkatt som gjør dette i perioder. Veterinæren mente det var psykisk og skrev ut resept på antidepressiva. Dette har vi gitt i noen år nå, og det funker supert.

Så fort han starter med markerin inne får han 1/4 tbl. om dagen i ca. en uke, og da kan han være helt fin i flere mnd. etterpå.

Vi har tre katter og to hunder, og for ham medfører det mer stress enn han kan tåle, mente veterinæren. De to andre er ikke sånn, men katter er jo forskjellige, akkurat som oss:-))

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vurderer å kun holde meg til hund. Selv om jeg også har lyst på andre typer dyr. Kjekt med litt forskjellig synes jeg men hvis det er en ulempe og til hinder for hundene går jo ikke det. De er viktigst.
    • Hvis han faktisk er blanding av havanais og malteser så er han ikke en maltipoo i det hele tatt. Maltipoo er blanding av malteser og puddel (poodle, derav -poo-delen av navnet).  For det første bør han sjekkes for alle arvelige helseproblemer som forekommer både hos havanais og malteser. Det er vel noe allergi, øyeproblemer og kneledd/albueledd ihvertfall. Så bør du ha oversikt over gemytt og helse hos begge foreldrene og helst søskenene og gjerne halvsøsken eller andre nære slektninger til hunden. Det hjelper ikke at din hund er snill og frisk, hvis han er unntaket i kullet. Da risikerer du å avle videre på problematiske gener, selv om det ikke har vist seg hos din hund. Dette er hovedårsaken til at raseavl er lettere å gjøre på en god måte, fordi man har registrert statistikk over helsedata i flere generasjoner. Hvis du tenker å få valper så kan det uansett også være greit å gå NKKs oppdretterskole, det er mye viktig informasjon der uavhengig av om du avler på renraset eller blandingshund. https://www.nkk.no/kurs-utdannelse-og-aktiviteter/kursoversikt-alle/ Generelt tenker jeg at det er veldig mange hunder som omplasseres og unødvendig å avle om man ikke har noe målrettet tanke for det, som de fleste seriøse oppdrettere har for rasehunder når de studerer helse- og utstillingsresultater. Det finnes mange gode og snille hunder som trenger et hjem.       
    • Hei. Jeg har en maltipoo hund som er blanding av havanes og malteser. Veldig godt gemytt på han. Rolig og veldig snill. Ble 2 år 17 juli. Hvordan kan jeg gå fram? Han er i ekstase å merker han er ungdoms tiden nå. Trenger litt tips . Vil gjerne forme han videre pga hvor fin han er. 
    • Alle dyr har naturlige instinkter som styrer dem. Noen er byttedyr, som lever av gress, bær og annet de finner i naturen, og som har fluktinstinkter når det er noe i nærheten de oppfatter som fare. Typisk eksempel er hester, sauer, hjortedyr osv. Noen er rovdyr som lever av å fange, drepe og spise andre dyr. Både katter og hunder er rovdyr, samt ulv, gaupe, bjørn osv. Fra lenge før hunder (og katter) ble domestiserte og holdt som arbeids- og kjæledyr har dette vært instinkter som rett og slett har holdt dem i live. Det er naturlig adferd å jage og drepe, men vi har avlet bort veldig mye av de sterkeste instinktene. Ulike dyr har også ulikt språk og væremåte, og de aller fleste kommuniserer best med sin egen art. Og så er det noen som kommuniserer på tvers av arter, i varierende grad. Anbefaler å lese litt om språk og adferd både hos hund og katt, og som sagt få hjelp fra fagfolk.
    • Hvorfor er det sånn at alle katter skal jages?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...