Gå til innhold
Hundesonen.no

Katt som markerer


Marthe

Recommended Posts

Skrevet

Nå er jeg dritt lei den katten <_< For noen dager siden så tisset han på kjøkkenbenken på brødfjølen. Veldig deilig... Han har tisset inne noen ganger før også, men nå i en periode så har han vært ekstrem. Han er 4 år og kastrert. Han har hele tiden tilgang på å gå ut (åpent vindu), så det irriterer meg at han ikke gjør det. Nå er ikke jeg noen katteekspert, så jeg vet ikke om det har noe å si hvor han tisser :o

Til nå så har det vært på kjøkkenbenken, i hundeteppene som er rene, midt på stuegulvet og i sofaen. Så det er ingen faste plasser.

Hva gjør man når en katt markerer? Vi får aldri tatt han på fersken, så det blir gjerne noen timer etterpå.

Skrevet

Jeg glemte å skrive det, selvfølgelig har han vært hos veterinæren. Han er helt frisk :innocent: Så det er derfor jeg må spørre her. Så lenge han har mulighet til å gå ut, så bør han vel gjøre det?

Skrevet
Jeg glemte å skrive det, selvfølgelig har han vært hos veterinæren. Han er helt frisk :innocent: Så det er derfor jeg må spørre her. Så lenge han har mulighet til å gå ut, så bør han vel gjøre det?

har ikke vært borti katt som tisser inne uten at den er syk.. du fikk tatt urinprøve hos vet også?

Skrevet
har ikke vært borti katt som tisser inne uten at den er syk.. du fikk tatt urinprøve hos vet også?

Ja, alt det er gjort. Han mente at det kun var ren markering fra katten sin side :innocent:

Skrevet

Hm, kjipt at han fremdeles markerer til tross for at han er kastrert.. Høres ut som om han ble kastrert for sent rett og slett. Men altså, tilbake til en evt. løsning. Har du førsøkt kattenes versjon av D.A.P? Denne skal visstnok roe dem slik at de ikke får trangen til å markere...

  • 4 weeks later...
Skrevet

Har selv en kastrert hannkatt som gjør dette i perioder. Veterinæren mente det var psykisk og skrev ut resept på antidepressiva. Dette har vi gitt i noen år nå, og det funker supert.

Så fort han starter med markerin inne får han 1/4 tbl. om dagen i ca. en uke, og da kan han være helt fin i flere mnd. etterpå.

Vi har tre katter og to hunder, og for ham medfører det mer stress enn han kan tåle, mente veterinæren. De to andre er ikke sånn, men katter er jo forskjellige, akkurat som oss:-))

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...