Gå til innhold
Hundesonen.no

Shaping og targeting?


Peers

Recommended Posts

Sitter og leser "Klikkertrening for din hund" om dagen, og her er det to ord som går igjen mye: shaping og targeting. Noen som på en enkel og grei måte kunne forklart meg hva dette egentlig er? Forstår det til en viss grad, men hadde vært greit å få en ordentlig definisjon på det :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sitter og leser "Klikkertrening for din hund" om dagen, og her er det to ord som går igjen mye: shaping og targeting. Noen som på en enkel og grei måte kunne forklart meg hva dette egentlig er? Forstår det til en viss grad, men hadde vært greit å få en ordentlig definisjon på det :)

Det er vanskelig å forklare det bedre enn boken, men jeg kan jo prøve:

Shaping kan også kalles suksessiv tilnærming, noe jeg synes sier mer. Når man skal lære hunden en atferd som sjelden forekommer naturlig (fx snurre rundt), så kan man klikke for ting som ligner på målatferden, altså å snurre rundt. Man venter ikke til hunden snurrer helt rundt, men begynner å klikke for ting som ligner på det, eller er starten på det. Det står beskrevet nøyere i boken, hvordan man da går frem. Man nærmer seg altså målatferden gradvis, i små steg, og former frem atferd ved å klikke for ting som ligner/er nærmere atferden.

Targeting er at man lærer hunden å berøre noe med en kroppsdel, fx berøre en musematte med poten, eller en post-it-lapp med snuten. Targeting er ikke en øvelse i seg selv på den måten, men når hunden skjønner prinsippet, kan target brukes som "klikkertreneren lokking". Hvis man vil at hunden skal lære seg å legge seg i kurven sin på kommando, så lærer man den først å legge seg på en musematte (eller noe annet tilsvarende). Så legger man musematten i kurven til hunden, og repeterer at hunden skal gå bort til kurven og legge seg på musematten noen ganger. Deretter tar man vekk musematten, og man får da forhåpentligvis targetoverføring, dvs at hunden nå ser kurven sin som en target, selv om musematten ikke er der mer. Det sies at når hunden er target-klok (en form for klikkerklok), så kan man enklere fjerne targeten, enn man kan fjerne lokking. Alternativet ville jo være å lokke hunden til kurven, fx, og belønne når den la seg ned.

Man kan også shape inn det å legge seg i kurven. Da begynner man med at man klikker for når hunden ser på/går mot/er i nærheten av kurven. Etterhvert skjønner hunden at det er noe med kurven som er viktig. Hunden vil mest sannsynlig prøve å gå oppi kurven sin, og da klikker man, selv om den ikke ligger enda. Når hunden har skjønt at den må være i kurven for å få klikk, kan man holde tilbake klikket litt, sånn at hunden prøver å gjøre ting i kurven sin. Hvis den setter seg, kan man klikke for det, siden det er nærmere å legge seg, enn det å bare surre rundt oppi kurven er. Etterhvert vil hunden kanskje legge seg, og da klikker man selvsagt, og belønner dette flere ganger. Når hunden kan gå til kurven sin og legge seg flere ganger på rad, og det er sannsynlig at hunden gjør det igjen, kan man begynne å legge på kommando, men det går jeg ikke inn på her. Altså kan denne atferden (gå og legge seg i kurven) trenes inn på forskjellige måter, selv om man klikkertrener. Man kan også legge det mer til rette for at hunden kommer til å skjønne det raskere, ved å plassere seg selv nært kurven, ta vekk andre spennende ting, sette kurven midt på gulvet sånn at den er tydelig synlig, for så senere å flytte den dit den vanligvis står osv.

Håper du ble litt klokere. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk skal du ha, jeg ble mye klokere! Ser ut til at du kan en del om dette her, mulig jeg må benytte deg som guru flere ganger nå når jeg skal prøve en overgang til helt eller delvis klikkertrening :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk skal du ha, jeg ble mye klokere! Ser ut til at du kan en del om dette her, mulig jeg må benytte deg som guru flere ganger nå når jeg skal prøve en overgang til helt eller delvis klikkertrening :)

Nåja, jeg er ikke akkurat den som kan mest her.. :) Fanny og Thomas er jo klikkertrenere, bla, og det fins folk her på sonen som har drevet med klikkertrening mye, mye lenger enn jeg har. Men jeg kan jo svare så godt jeg kan på det jeg kan svare på. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
    • Hei! Har en 5 mnd gammel bc valp som knurrer og bjeffer på ting som kommer på avstand, samme om det er kjentsfolk eller fremmede.. hun syntes det er greit når de kommer nærme nok, da vil hun mer enn gjerne hilse og er fornøyd.   idag når faren min kom inn med caps knurret hun og bjeffet her inne, noe hun aldri har gjort før.. noe jeg bør gjøre for å forebygge? hun er dog lett å avbryte enkelte ganger, men mååå liksom bjeffe.. takk for alle svar
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...