Gå til innhold
Hundesonen.no

Atferd hund-hund


Huldra

Recommended Posts

Jeg har jo to hunder i hus for tiden, og de har jo atferd seg imellom som jeg ikke alltid skjønner. Det er i hovedsak Tulla jeg tenker på nå.. I tilfelle det har noe å si, så er Tulla snart to år, Ymer er ca 8 mnd.

Situasjon 1: Noen ganger, når de holder på å leke/begynner å leke (ganske rolig), og Ymer setter seg på gulvet og klør seg, eller tygger litt på en leke, så kommer Tulla og stiller seg over han, dvs, hun går mot hodet hans, og over han, sånn at han sitter under henne. Tulla stiller seg da sånn til at han nesten ikke har noe valg, annet enn å snuse på henne "der". :whistle: Det virker som om hun gjør dette med "vilje", for hun har gjort det flere ganger, og det er virker liksom som om Ymer skal snuse på henne der. Hun er ganske vulgær.. :twitch: Hvorfor gjør hun dette? Jeg tror hun får løpetid i løpet av denne mnd, men jeg skal jo ikke garantere noe. Har det noe med saken å gjøre kanskje? Det høres jo logisk ut.. Ymer virker ikke som om han er kjønnsmoden, han har hilst på løpetisper, men ikke reagert med å bli interessert, bare overser de, så jeg tror ikke han vet hva det er. Han har også såvidt begynt å løfte på beinet når han tisser.

Situasjon 2: Igjen, under lek, eller når de skal til å begynne å leke (Tulla inviterer), så går Tulla bort til Ymer og "tygger" på han. Gnafser og gnafser, helst på nakke, øre, framfot, rygg eller hals. Samme bevegelse som når de klør seg med tennene. Jeg har hørt at dette er en form for markering av noe slag, men jeg skjønner ikke hva det skal bety. Tulla har også gjort dette når jeg har hatt andre hunder i fanget, og hun ikke liker at de er der, så jeg tror det er en form for markering om at hun er "sjefen" (i mangel på bedre ord), eller at jeg er hennes eller noe sånt. Når hun gjør det, stopper Ymer helt opp, står stille og lar henne holde på. De andre hundene hun har gjort dette mot, har heller ikke "brydd" seg om det, de har ikke kjeftet på henne, eller gått vekk. De har evt begynt å leke med henne. Det er ikke alle hunder hun gjør dette på, jeg mistenker at hun gjør det på hunder som hun ser at er nær meg/som en "trussel"- dvs at de er hos meg, og hun vil ha meg for seg selv. Hun gjør det på tisper og hanner, kastrerte eller intakte. Men det virker som om hun er "sjef" over de hun gjør det på, og gjør det ikke på noen som tydelig er "sjef" over henne. Men fellesnevneren er altså at det skjer når hunden er i nærheten av meg, eller at den generelt er ofte i nærheten av meg bare ikke akkurat alltid når hun begynner å "tygge" på de. Hva betyr dette, og skal jeg evt gjøre noe med det? Siden hundene hun gjør det på, ikke later til å bry seg, er det fordi de ikke skjønner hvorfor hun gjør det, eller er det fordi de "godtar" at hun gjør det? Med Ymer kan hun gjerne starte en lek sånn, selv om han er helt andre steder enn sammen med meg. Og akkurat med han er det litt rart, for hun har vært veldig lite sjalu på han, jeg er overrasket over alt han får lov å gjøre, som før bare har vært "forbeholdt" henne.

Noen som har vært borti noe lignende før, eller vet hva hun driver med?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei Huldra!

Dette var spennende - har aldri opplevd denne type adferd selv om jeg har hatt tisper & hanhunder i den alderskombinasjon du nevner. Som regel har det vært hvalpen/unghunden som har kontrollert både lek og evt biting. Den eldre tispa har stort sett funnet seg i alt den yngre hanhunden måtte foreslå.

Håper noen andre kan svare på hva dette egentlig betyr.

Om jeg selv skal komme med noen gjetninger vil jeg til situasjon 1 si at det at Tulla stiller seg over Ymer på den måten ikke egentlig er seksuelt betinget, men mer en markering av hennes overordnede rang. (Nå høres jeg antagelig litt ut som Nordenstam).

Til situasjon 2. Kanskje de andre hundene finner det behagelig å bli "lysket" på denne måten. (En overlevning fra "tidligere" tider når de var befengt med lus fx). Mine har alltid elsket å "stelle" ørene til hverandre fx.

Er sikkert helt på villspor med mine gjetninger, men kunne vært hyggelig¨å vite hva spesialistene sa om det du lurte på.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar! Det er jo mange som har lest tråden, men du er den eneste som har "turt" å svare enda. :whistle:

Situasjon 1. Tanken om at hun "dominerer" den yngre hunden, har slått meg også, samtidig som jeg synes det var litt betenkelig å gjøre dette rett før løpetid. Hun begynner ofte med å gå mot han, rolig forsåvidt, mens han fx sitter, legger hodet sitt over nakken hans, før hun bokstavelig talt går over han og stiller seg sånn at hodet hans er under magen hennes. Han er endel mindre enn henne, så det er ikke noe problem for han å verken gå under henne, eller å bli gått over, sånn fysisk sett.

Situasjon 2. Dette er noe hun kan gjøre på oss mennesker også, når vi "stresser" mer enn vanlig, eller det plutselig skjer noe, som fx når vi sitter og ser på tv, for så plutselig å løpe ned trappen til do eller kjøkkenet for å hente noe, i en reklamepause. Da raser hun etter, og hopper opp for å "nappe" (holde) i armen. Stopper vi, kan hun "tygge" slik hun gjør på Ymer. Det er dette jeg har hørt at er markering, da vi var hos en atferdsterapeut, og Tulla faktisk gjorde dette på henne. Terapeuten gjorde ingenting, og sa bare at det var en form for markering. Har derfor trodd det var samme greia når hun gjør det mot andre hunder også. Men jeg vet ikke om de andre hundene skjønner hva det skal bety. Ymer her, han klør endel, og er rimelig kosete, så det virker nesten som om han liker det. Og der kommer jo din tolkning inn i bildet, om lus og når de pleiet hverandre før i tiden. (Gjør de ikke det nå mer?)

Ellers kan jeg jo tilføye at de går svært bra sammen, og konflikter mellom de to har jeg ikke sett, annet enn forsvar av reelle ressurser, som de begge to godtar at den andre forsvarer. (Knurring.)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har en atferd til jeg lurer litt på, som jeg ikke har sett før. Det er altså Ymer, ca 8 mnd, som sitter og tisser. Ikke tispe-sitting, men sitt-sitting.. :rolleyes: Jeg klikker og belønner når han gjør fra seg ute (siden han ikke er stueren), og en gang satt han seg ned og tisset og jeg klikket. Kan jeg ha forsterket denne måten å tisse på pga det? Han har tisset sittende tre-fire ganger nå. Og hvorfor sitter han og tisser? Er han bare lat..? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...