Gå til innhold
Hundesonen.no

Så kom diagnosen...


Recommended Posts

Skrevet
Sterk grad hofteleddsdysplasi.

Lidelsen angår begge hofteledd og røntgenbildene viser at det har oppstått: Store forkalkninger i venstre ledd. Markerte forkalkninger i høyre ledd.

Oscar har altså fått grad E!

Skrevet

Uff, så utrolig leit:( Men han er liten og lett, så det burde gå ann å holde det LITT i sjakk iallefall..:)

Skrevet

Ï brevet står det også:

Hunder med denne diagnosen vil som oftest få problemer med bakparten på et eller annet tidspunkt, selv om unntakene finnes. Har en hund med sterk HD vært symtomfri de første 2-3 årene av sitt liv er dette et godt tegn. Slike hunder vil ofte leve et tilnermet normalt liv under forutsettning at de får fornuftig mosjon og fornuftig foring.

Dette høres jo bra ut for Oscar`s del da...

Han er jo 2 år og har vært symptomfri. :)

Utrolig leit å høre:( Hva skjer med agilitykarrieren da?

Det blir ikke noe mer agility på han da. Blir nok bare lydighet og spor på han i fremtiden.

Veldig synd, for han elsker jo agility.

Skrevet

Jeg har jo og en E hund, og hun fungerer veldig bra så lenge treningen tilrettelegges for henne, sånn sett skal vi være glad for at vi har små hunder!

Guest Belgerpia
Skrevet
Jeg har jo og en E hund, og hun fungerer veldig bra så lenge treningen tilrettelegges for henne, sånn sett skal vi være glad for at vi har små hunder!

Nåja.... jeg kjenner faktisk to hunder jeg som fikk diagnose HD grad E i svært godt voksen alder, den ene var 11 - den andre var 8 eller 9. Den ene en schæfer, den andre en golden. Begge disse gikk agility til diagnosen ble stillet og de var ALRDRI plaget. De ble ikke bevisst HD-røntget. Golden ble røntget fordi de mistenkte forstoppelse etter inntak av noe som ikke var spiselig. Schæferen grunnet mistanke om prostatakreft. At HD ble oppdaget var tilfeldig.

Begge levde lykkelig videre med sine diagnoser uten å være plaget av det.

Skrevet

Huff! Det er ikke kjekt å få en slik beskjed, spesielt ikke når det kommer som et sjokk. Får bare satse på at han fortsetter å holde seg så frisk som han er.

Har selv en hund som skal røntges i løpet av de neste ukene, og når 2 av 3 røngtede søsken har fått konstatert HD D, så gruer vi oss litt selv om han er aldri så symptomfri...

Skrevet

Så utrolig synd! Men er jo bra han foreløpig er symptomfri, og i tillegg har fordelen av å være liten og lett :)

Skrevet
Nåja.... jeg kjenner faktisk to hunder jeg som fikk diagnose HD grad E i svært godt voksen alder, den ene var 11 - den andre var 8 eller 9. Den ene en schæfer, den andre en golden. Begge disse gikk agility til diagnosen ble stillet og de var ALRDRI plaget. De ble ikke bevisst HD-røntget. Golden ble røntget fordi de mistenkte forstoppelse etter inntak av noe som ikke var spiselig. Schæferen grunnet mistanke om prostatakreft. At HD ble oppdaget var tilfeldig.

Begge levde lykkelig videre med sine diagnoser uten å være plaget av det.

-Og nettopp derfor er det at grad har lite å si for hvor plaget hunden er..

Skrevet

Oppdretteren min har en berner med HD grad D og hun har vært ganske plaget. Men så begynte de med akupunktur et par ganger i året og hunden fungerer alldeles strålende uten smerter (Asker dyreklinikk )Det er verdt å sjekke det nærmere om det skulle bli ille for Oscar.

Fordelen til Oscar er jo at han er liten og lett - en diger hund vil nok kjenne belastningen mye mer.

Skrevet

ja, det kom nok som et sjokk ja.. stakkars dere..Cavalier er slett ikke en hd rase for å si det så, men vi kan ikke være trygge.. har hd hund selv, operasjonen i februar ble velykket, og haner friskmeldt ,etter uker på tredemølle og massasje men jeg vet hvordan det føles..

Oppdretter er vel informert? Vi må passe på rasen vår!

Skrevet
ja, det kom nok som et sjokk ja.. stakkars dere..Cavalier er slett ikke en hd rase for å si det så, men vi kan ikke være trygge.. har hd hund selv, operasjonen i februar ble velykket, og haner friskmeldt ,etter uker på tredemølle og massasje men jeg vet hvordan det føles..

Oppdretter er vel informert? Vi må passe på rasen vår!

Ja, oppdretter er selvfølgelig informert. Jeg snakket med henne samme kveld som han ble røntget også, før jeg visste hvilken grad det var. Hun ble selvfølgelig sjokkert.

Han har også en ener på patella luxasjon på høyre kne og oppdretter fortalte at pappan har fått påvist en liten bilyd på hjertet.

Skrevet

Fikk han påvist bilyd på hjertet før eller etter at hun avlet på ham?

Utrolig synd at han har HD, håper han lever et langt godt liv uten noen form for plager eller smerter.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...