Gå til innhold
Hundesonen.no

Möllers Dobbel


LouDan

Recommended Posts

Mener å ha hørt at det ikke er noe bra for hunder, eller gjelder det kun tran eller gjelder det Möllers dobbel og?

møllers dobbel er vel tran hvis jeg ikke tar helt feil. Hunder skal ikke ha så mye A og D vitaminer , som det da er i tran. Men personlig er det ikke det verste å gi hunden:) Er vel satt litt i sammenheng med hvis man gir mye annet tull og hvor ofte man gir det.

Men slevfølgelig, det er jo masse fine alternativer som er til hund så hvorfor ikke bruke dem

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sant at det finnes mye gode alternativer, men det ligger en nesten full flaske her som ingen tar av, så det hadde vært greit å få brukt noe av den :ahappy: hehe :ahappy:

Bajnok synes jo at det er kjempegodt da.. Han har stjålet det fra bordet flere ganger og spiste hele forrige flaska.. Virka ikke som om det ble noen bivirkninger utenom fin pels og hud... ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så vidt jeg vet bruker oppdretteren min det på sine hunder med godt resultat. Hun hadde spurt vetten sin, som mente det skulle gå veldig bra dersom hun fulgte med. Det eneste hun har merket av "bivirkninger" er positivt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min veterinær på andre siden "gikk nesten av hengslene" når jeg spurte om jeg kunne gi bikkja tran (kjøpte en naturell flaske som smakte blæh!).

Tror der var faren for overdose av vitaminer som var hovedsaken. En ting som er farlig med f. eks A-vitamin er at den er fettløselig og dermed vanskligere og "skylle" ut igjen. (C-vitamin f.eks kan man bare drikke ut om man tar for my... slik som ved vitaminsjokk)...

Men blir vel litt måtehold her også... Bør iallefall sjekke opp imot det fôret du fôrer med, og har hunden din egentlig behov for noe ekstra? Personlig synes jeg nemlig det er utrolig mye dill og dall folk skal ha i disse hundene sine (så det er ikke direkte myntet på deg, men generelt tendensen til at "alle tilskudd er bra")

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sant at det finnes mye gode alternativer, men det ligger en nesten full flaske her som ingen tar av, så det hadde vært greit å få brukt noe av den :) hehe :)

Bajnok synes jo at det er kjempegodt da.. Han har stjålet det fra bordet flere ganger og spiste hele forrige flaska.. Virka ikke som om det ble noen bivirkninger utenom fin pels og hud... ;)

Vel, for å si det sånn. Alle mine tidligere hunder fikk tran og alle ble over 11år gamle og han jeg har nå kan gå gjennom ild og vann for en trantablett så det får han nesten hver dag også. Han er nå 8år og har sterk fòrallergi og reagerer ikke på tran.

Dette med å ikke gi tran til hund er satt litt på spissen synes jeg. Det er jo dosen det kommer ann på, for ikke å snakke om hva annet man gir hunden i tillegg. Etter hva jeg har lært på ernæringsforelesningene så skal det ganske mye til før en frisk og normal hund får alvorlige/merkbare tegn av for mye tran o.l.

Jeg tenker hvertfall sånn at alt dette svigermødre, bestemødre og tanter klarer å dytte i hundene mens jeg ikke følger med er nok mere farlig enn litt tran en gang i blant :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Har du kvalitets for til hunden skal den gjennom dette få nok vitaminer og mineraler den trenger. Hunden her har knasket i seg en boks med trankapsler. Gjør nok ikke noe den ene gangen, men i lengden blir det nok for mye. Gi heller sel eller lakse olje, spess for hunder :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har du kvalitets for til hunden skal den gjennom dette få nok vitaminer og mineraler den trenger. Hunden her har knasket i seg en boks med trankapsler. Gjør nok ikke noe den ene gangen, men i lengden blir det nok for mye. Gi heller sel eller lakse olje, spess for hunder :D

Joda.. Det er et kvalitetfor de får, men det er greit å bli kvitt det før det blir dårlig.. Trantablettene altså.. :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Uff, det er vanskelig med oppdrettere man ikke er enig med, dessverre. Du sier det står i kontrakten at avl skal følge NKKs retningslinjer, men hva står i kontrakten om brudd? Det hjelper jo ingenting med en kontrakt dersom ikke betingelsene ved brudd er beskrevet. Juridisk sett står oppdretter som eier, og om hun ikke vil la deg kjøpe ut hunden til full pris så er det dessverre opp til deg å heve kjøpet på grunnlag av kontraktsbrudd. Dette er veldig vanskelig når det er snakk om et levende dyr og ikke en faktisk vare. Du kan jo også eventuelt kontakte NKK for råd.
    • Hei,  Jeg har en 3 år gammel malteser på for. Jeg betalte 5k da jeg fikk henne, men signerte fortsatt en vanlig forvert avtale. Hun skal ifølge avtalen få 2 kull. Det ble spesifisert da jeg fikk henne at hun skulle avles med andre registrerte maltesere.  Oppdretter bestemmer seg i stedet for å få et blandings kull og lage maltipoo på første kull. Jeg likte det ikke, men orket ikke å lage noe styr av det. I oktober hadde hun første løpetid etter kull nr 1. Det er nå ca 6 mnd siden og jeg har fulgt med for å sjekke om hun får løpetid.  I dag fikk jeg melding av oppdretter hvor hun truer med å ta henne tilbake fordi jeg ikke har sagt ifra om løpetid, men hun har jo ikke hatt løpetid enda. Hun mener maltesere har løpetid hver 4. Mnd? Dette høres ikke riktig ut. Jeg ble veldig satt ut siden jeg alltid har gitt beskjed ved løpetid tidligere. Mitt spørsmål er hvilke rettigheter har jeg? Jeg har jo betalt en viss sum for hunden. Jeg har fulgt kontrakten, og kan dokumentere at oppdretter har brutt kontrakten. Kontrakten spesifiserer at hun må følge nkk sine retningslinjer for avl, og de åpner ikke for blandingsavl. Hun sa hun er i sin fulle rett til å blande raser så hun er åpen på at hun vil bryte kontrakten nå og.  Jeg vil egentlig bare bli ferdig med dette og hadde planer om å si ifra ved løpetid som sikkert kommer nå straks, men nå føler jeg meg ikke trygg på dem overhodet. 
    • Hei! Med straff mener jeg noe som avbryter og på sikt reduserer den uønskede adferden. Hva det er og hvor hard straffen er vil selvsagt avhenge av hund og situasjon. For mitt eget vedkommende er det i en del tilfeller nok med et bestemt "nei" for å avbryte stirringen. Men det er jo per def straff det også. Ja, leash-pop kan funke på noen hunder, men i slike situasjoner er min erfaring at man også bør være litt forsiktig med det, da leash-pop faktisk også kan trigge utagering.   Ja, enig i det du sier om å bruke metode som kan utvikle stress ved passering. Det er også noe av grunnen til at jeg bruker motbetinging når avstanden er stor nok. Jeg har forøvrig god erfaring med å benytte motbetinging på langt mindre avstand etter å ha straffet tidligere. Dermed unngår man også stress og at hunden assosierer motgående hunder med noe negativt.   PS! Veldig bra jobbet at det har funket for deg kun med motbetinging.
    • Jeg tenker det kommer an på hunden. ..og hva du mener med straff. Er det en innarbeidet lyd som indikerer avbryt, ellers..? Hva ellers?  Fra YouTube ser det ut som såkalt "leash pop" fungerer på mange hunder. Det finnes jo mange grader av det, det trenger ikke være så kraftig at det gjør vondt, og det kan fungere som Caesar Millans: "Tssscht!" for å få kontakt på en måte som ikke fungerer som belønningsmarkør, men advarsel om at nå blir jeg sur og det blir kjip stemning her? Mange hunder tar det til seg at fører er misfornøyd. Mer interessant å gjøre fører happy. Så er det andre hunder som ikke kunne brydd seg mindre om det.  Personlig er jeg skeptisk til å gjøre noe hunden kan utvikle stress ifbm passeringer av. Motbetinging har alltid fungert for meg, men det kan som du sier ta tid, og jeg vet om TO meget erfarne som ikke har lykkes med den metoden på sine hunder selv etter to år med konsekvent trening, så 🤷🏼‍♀️ Privattimer med erfaren instruktør?    Edit: Av alternativ adferd virker sitt litt kjedelig. Hvor mye begeistring og belønning er hunden vant med at en plain sitt utløser? Jobbe den opp litt om det har gått rutine i den?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...