Gå til innhold
Hundesonen.no

Shettisen vår avlives nå


Mirai

Recommended Posts

Skrevet

Pga den ***** jentungen som ikke har fjernet hesten sin enda.

Hun kom hit, mamma var inne og ei venninne av mamma kom gående rundt hjørnet og så at hun andre eiere drev og giret opp hestene. Kaldblodsene begynte å løpe rundt, noe de aldri har gjort før. De er to rolige hester og det eneste de ønsker er kontakt og å se hva som skjer. Så hadde de løpt mot shettisen, den ene hoppa løp til siden mens den andre løp på han og hoppet halvveis inn i han. Da hadde det kommet lyd fra beinet hans. Så vi ringte veterinærer og niesa til stefaren min kom for å se, det er henne vi bruker til vanlig. Og hun sa det var et klart brudd, hun kunne kjenne med hendene at det knapp inni der og kunne bevege det fra side til side. Stakkars shettisen stod bare der og svetten rant av hele kroppen hans og dryppet :ahappy:

Så hun sa at hun var 99% sikker på at det ikke var noe å gjøre, men hun ringte hesteklinikken på Bjerke (lettere å komme gjennom der enn på høgskolen, men det er samme greiene). Og de sa at et sånt brudd er ikke mulig å operere på en hest, de har ikke utstyr til det. Uansett ville det være en stor påkjenning og det er få som hadde klart rekonvalesensen. Så de kunne ikke gjøre noe med det. Beinet hans bare hang slapt ned og han var tydelig sliten av å holde seg oppe på de tre andre. Han fikk beroligende og litt bedøvende.

Så nå ble nødslakt ringt for ca litt under en time siden. Noen flere hestefolk og venninner av mamma er der nå, så de skal ta de to andre hestene på andre siden av huset mens shettisen blir skutt. Så blir han tatt med vekk.

Stakkars lille hesten som bare er herlig ;) Fortjente virkelig ikke noe slikt, ikke var han gammel heller! Var så vidt jeg ikke gikk bort til hun andre eieren og smalt til henne i trynet, det hadde vært fint. Hun stod bare og holdt hesten sin og fant tydeligvis at hun skulle børste den for første gang på 1 mnd eller noe slikt.

Nå er han kanskje død, jeg orker ikke gå ut og se. Neste gang jeg ser ut på jordet der er det en liten ponni mindre :ahappy:

070410014.jpg

Skrevet

Jeg hadde pælmet ut både jenta og hesten på sekundet! De hadde ikke fått stått en time til i min stall! Fy pokker! Sånne uansvarlige folk som det der er ikke verd en spiseskje hesteskit engang!

Skrevet

Nei.. det er jo det man har mest lyst til å gjøre. Men vi har ingen rettigheter, vi har snakket med politiet og Mattilsynet har vært hos oss.

Vi har jo ikke samvittighet til å bare slippe ut hesten heller :icon_redface:

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...
Skrevet

Uff! Slikt er så utrolig kjedelig! Ihvertfall med tanke på at det fra hestene sin side ikke var gledelig lek. men ei som sto å gira de opp! Jeg hadde blitt så sint jeg!

  • 2 weeks later...
Skrevet

Å herregud! :'( Jeg gråt når jeg leste det!

f*en, du skulle bare gått til hu sjelt hu ut, klappa til hu, og bedd hu komme seg unna på 24 timer.

Sorry at jeg drar opp denne tråden fra i fjor, du har sikkert kommet over det. Undskyld.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...