Gå til innhold
Hundesonen.no

Farger på saluki


Ingvild

Recommended Posts

Skrevet

I dag så jeg en svart og hvit saluki (svart på ryggen og et stykke nedover beina, hvite ører, hale, sokker og poter). Er dette en vanlig farge? Har ikke akkurat sittet og studert salukiringen på utstillinger, men jeg syns selv jeg bare har sett ulike varianter av brunt og rødt.

Den var i alle fall utrolig pen! Sånn omtrent så den ut:

M26.JPG

Skrevet
I dag så jeg en svart og hvit saluki (svart på ryggen og et stykke nedover beina, hvite ører, hale, sokker og poter). Er dette en vanlig farge? Har ikke akkurat sittet og studert salukiringen på utstillinger, men jeg syns selv jeg bare har sett ulike varianter av brunt og rødt.

Den var i alle fall utrolig pen! Sånn omtrent så den ut:

M26.JPG

Mener at Guro har sagt at det er fargen black/silver (etter beskrivelsen, ikke bilde). Ikke en vanlig farge å se lenger, men flott!

Skrevet
Mener at Guro har sagt at det er fargen black/silver (etter beskrivelsen, ikke bilde). Ikke en vanlig farge å se lenger, men flott!

Nei, dette mener jeg bestemt er en grizzle. En black/silver har tegninger som en dobermann (altså mye tydeligere avgrensede), bare at tan-tegningene er veldig lyse:

http://www.saluki.se/colors/black_silver_1.jpg

Her kan man også se ulike farger på saluki:

http://www.saluki.se/Sv/about_saluki/colours.html

Grizzle kalles for øvrig domino på afghanere (de ser veldig annerledes ut på grunn av pelsen, men genetisk sett er det samme farge).

Tillegg: Her kan man se farger på afghanere, bl.a. domino: http://www.sverigesafghaner.se/Sv/colors_bilder.html

Skrevet

Ulike varianter av rødt har du nok sett masser av, men brun, også kalt lever eller chocolade finnes det bare to i av Norge (såvidt jeg vet, finnes det flere vil jeg gjerne vite da). En dyp, mørk chocolade-farget (reg som lever/tan, den vises ikke ofte) og en lever/grizzle (litt mer "avbleket" i fargen, den har vært vist en del). Sistnevnte forøvrig en meget vakker hund :-)

Om du titter innom rase-leksikonet her på siden finner du bildet av en chocolade/tan. Dessverre lever den ikke lenger, men den var en av få av disse fargene i Norge. De jeg vet om er 5 stk totalt over mange år: den som er avbildet, hans mor, hans onkel (ble eksportert til Australia tror jeg det var) og to kull-søsken fra Finland hvorav kun den ene lever fremdeles. I Sverige vet jeg om kun to, en svensk-oppdrettet og en USA-import, begge chocolade/tan.

Sorry, ble bare litt revet med her, det var jo ikke dette du spurte om :-) Men det har du jo igrunn fått svar på allerede.

Alle farger på saluki er tillatt, men brindle er uønsket. Så det er jammen ikke lett å sette en farge da de har 100-vis av varianter.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...