Gå til innhold
Hundesonen.no

Oppkast


Recommended Posts

Hei

Jeg har en leonberger på 3år. Ho kaster opp maten sin ca 1 - 2 ganger i mnd.

Ho har holdt på sånn i ca 2år og jeg fatter ikke hva det er. Ho er også veldig vansklig i mat veien.

Men ikke når det gjelder avføring fra katt, hjort, hest. Hvordan få ho til å slutte med det?????

Er det noen som har det samme problemet?

Er det noen som har noe tips/råd å gi.

Har vært hos dyrlegen og tatt noen blodprøver, og de fant ikke noe.

Husker ikke helt hva de sjekket, det er en stund siden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hva slags fòr gir du henne? Og når hun kaster opp , er det rett etter hun har spist?

Han ene jeg har her begynte fra han var liten å kaste opp sånn ett par ganger i månden, så ble det problemer med betente analkjertler, så øyebetennelse, oftere oppkast også gnaging i labber. Tok lang tid før jeg luktet lunta at det kunne være allergi.

Fòrallergi kan ikke testes med blodprøve så der må man teste ut med et allergifòr/ sensitive fòr .

Tar du en blodprøve/allergitest så finner man også ut om hunden har andre allergier. Det som ofte henger sammen er husmiddallergi og fòrallergi. Så hvis hunden er positiv på husmiddallergi gjennom blodrpøve så er det stor sjans at den har fòrallergi i en slags grad.

Test ut med å skifte fòr til et som er mer skånsom mot magen og se hva som skjer etter 5-8uker

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Shira har gått på flere typer tørr for, men no får ho våt for som heter Hundemat fra fatland ølen.

Det består av kuvom, lever, lunge og svor. Det spiser ho med appetitt hvis jeg blander i makrell i tomat.

Veldig matlei hund.

Det pleier som oftes å gå 3 - 5 timer etter at ho har spist, så kommer maten i retur.

Skal sjekke det med allergi.

Takk for tipset. :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå vet jeg lite på dette området, men stusset litt over at du blander inn makrell i tomat. Dette vil jeg anta er rimelig sterk for magen hennes? Men igjen, når det ikke skjer hver gang-så vet jeg jo ikke om det kan ha noen som helst betydning for problemet.

Det kan ikke være andre muligheter da? At det er spesielt på de dagene dere har vært i veldig aktivitet eller motsatt, som faktisk setter dette igang?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei!

Jeg har hatt en hund som har kastet mye opp. Min erfaring er at ferkfor (V&H) var lettere fordøyelig enn tørrfor. Nå hadde min hund mange andre plager også, og generelt nedsatt allmentilstand, men dette med oppkast var noe som fulgte henne gjennom hele hennes 9 mnd. lange liv. Vet anbefalte for for ømfintlig mage, og det hjalp, men siden du har en matlei hund er jeg ikke sikker på at det vil være noen innertier på smak, men vel verd å forsøke. Foret er også lettere fordøyelig om det er oppbløtt i vann.

Ang. bulemi har jeg ikke hørt om det på hund, men noen sykdommer kan gi anorektisia. Ved feks. nyreproblemer er det ikke uvanlig at hundene blir anorektiske.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...