Gå til innhold
Hundesonen.no

Han rakk ikke å fylle 4 mnd engang


Yodel

Recommended Posts

Jeg surfet litt rundt på hjemmesidene til div. basenji oppdrettere, og kom plutselig over nyheten om at en av årets valper- En herlig liten og lovende hannhund som var eksportert til utlandet- ble funnet død i sin egen seng da eier kom hjem fra jobb. Vetrinær ble øyeblikkelig tilkalt, men det var ingenting en kunne gjøre. Vetrinær fant ingen logisk forklaring på dødsfallet.

Valpen hadde blitt vaksinert noen dager tidligere, og eier spekulerte i at det kunne være en allergisk reaksjon? Har noen erfaringer med dette?

Skummelt, og veldig trist.

Min dypeste medfølelse går til oppdretter og eier.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg surfet litt rundt på hjemmesidene til div. basenji oppdrettere, og kom plutselig over nyheten om at en av årets valper- En herlig liten og lovende hannhund som var eksportert til utlandet- ble funnet død i sin egen seng da eier kom hjem fra jobb. Vetrinær ble øyeblikkelig tilkalt, men det var ingenting en kunne gjøre. Vetrinær fant ingen logisk forklaring på dødsfallet.

Valpen hadde blitt vaksinert noen dager tidligere, og eier spekulerte i at det kunne være en allergisk reaksjon? Har noen erfaringer med dette?

Skummelt, og veldig trist.

Min dypeste medfølelse går til oppdretter og eier.

Når valper dør på den måten er det eneste man kan gjøre å obdusere dem. Personlig ville jeg holdt en knapp på hjertefeil - heller enn en allergisk reaksjon flere dager etter vaksineringen. For både eiers, oppdretters og øvrige raseentusiasters skyld så håper jeg de gjør hva de kan for å få bragt på det rene hva som ligger bak.

Trist er det uansett når slikt skjer, for alle involverte.

"Lotta"

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, jeg har også hørt at allergiske reaksjoner på vaksiner ofte kommer FORT etter sprøyten er satt. En vet. jeg brukte slapp ikke valpeeieren ut av klinikken på en halvtime etter vaksinen var satt, nettopp for å kunne gi kontra-medisin (kortison) hvis noe skulle skje.

Men ja, en obduksjon hadde jo vært eneste riktige. Det kan jo ha vært så mangt. Hjertefeil, som nevnt, valpen har spist noe skarpt som har perforert mage el. tarm og fått innvendig blødning, forgiftning (funnet noe ute - eller "gærne" folk i nabolaget), den kan ha blitt skremt av noe og gått i sjokk (og blitt kvalt), etc..

Men fryktelig trist for alle involverte selvsagt!

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, min tanke gikk også på hjertefeil. Jeg var også innom tanken på basenjiens nyresykdom, "fanconi", men slo det raskt fra meg. Selvom den er dødelig kommer den ytterst sjelden så brått på, og jeg har aldri hørt om individer som er yngre enn to år som får diagnosen. Vanligvis vises ikke denne sykdommen før 4-8 års alder.

Jeg håper virkelig at valpen blir obdusert, og at oppdretter har mot nok til å offentliggjøre resultatet selvom det skulle vise seg å være en arvelig anlagt sykdom.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Ei dame oppi nabolaget her hadde for en tid tilbake et kull på sin GS. Naboen av denne damen kjøpte en av henne, og når de skulle ut å reise en gang, så skulle ho som hadde satt kull på tispa si passe på hunden. Ho slapp begge hundene i skogen, og ropte etter de når de ble "borte" og kun den ene kom tilbake. Ho gikk og leita etter den siste, men den fant ho død! ;)

Der var det en hjertefeil som stanset livet.

Trist når sånnt skjer, kondolerer til eieren.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...