Gå til innhold
Hundesonen.no

Neseprøve-problemer


M-lady

Recommended Posts

Hei, alle vise LP folk!

Jeg har et lite problem med neseprøveøvelsen. Jeg har nok trent litt feil, og nå må jeg rette det opp.

Bira er blitt avhengig av min bekreftelse når hun plukker opp riktig neseprøvepinne. Om jeg ikke roper "bra" eller liknende, blir hun usikker og slipper den for å prøve en av de andre! Hvordan kan jeg trene på å gjøre henne mer sikker? HJELP!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er egentlig på farten ut - med litt dårlig tid - men husk på en ting:

Hun er ikke usikker på om hun har riktig pinne - hun er usikker på om du synes hun gjør riktig!

Jeg husker jeg også drev og styret voldsomt med neseprøver, og gnikket og gned "lukten" min i den, eller pølser som jeg smuglet med i lomma og greier og greier, masse hokuspokus.

Men i realiteten er enhver hund istand til å skille på sekundet hvilken du har tatt i.... usikkerhetsmomentet deres er at de er usikre på dine forventninger på et eller annet vis.

For jeg har jo sluttet å trene vanlig LP siden jeg sluttet å starte - men driver masse med søk, og ser at det holder at jeg sparker BORTI en kongle med skotuppen et kvart sekund for at min gamle LP-heltinne her skal finne igjen riktig kongle!

Ofte så er det vel at vi roser når de tar opp den riktige, og så blir det nærmest innlært - slik at når det IKKE er lyd, så tror de det er feil.... som i all annen trening.

Kanskje du kan legge litt om på rutinen, gå tilbake fra start igjen - slik du lærte det inn opprinnelig, og så "fjerne lyden", altså din ros? Og at den ikke kommer før hunden sitter på plass eller så?

Det er sikkert mange meninger, men jeg måtte le da jeg så hvor fullstendig jeg - og trenerne jeg trente med dengang - undervurderte hundens EVNE til å finne den riktige pinnen, etter at jeg begynte med konglesurret mitt! Det gjelder alt annet også forresten - vi morer oss iblant med å finne riktig fyrstikk, selv om den ender som tannpirker. Artig når man ikke behøver å bevise noe :icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
    • Er det noen som har kompetanse når det gjelder forvask av spisebestikk og servise før man setter det inn i maskin med kort vaskesyklus (steamer). Skal man vaske med håndoppvaskmiddel først, eller bare bruke rent vann? Finner ingen spesifikk beskrivelse hos mattilsynet. Har bare hørt at det kan ødelegge maskinen. Hvis noen har en link å vise til, helst fra produsent (Miele, Hobart el.lign.) hadde det vært fint.  
    • Huken multisele eller Troll nomesele. 
    • Avstand? Om hun kjefter, ta henne bort fra ham. Eller ham bort fra henne.  Dette er en prosess som tar mye tid, så jeg tenker at det kan være hun har større behov for rom og avstand en god stund til. Å ta igjen et par år med sosialisering som skulle skjedd fra valpestadiet vil ta lang tid og mye tålmodighet tror jeg.
    • Nå har frøken Lilje, usikker omplasseringshund, bodd hos meg i 3,5 mnd. Hun begynner å bli ganske husvarm og trygg på meg, men andre hunder og fremmede mennesker som tar kontakt er skumle, så de prøver hun å skremme bort. Det er greit nok, jeg skjønner at det har vært hennes eneste forsvar så langt i livet. Men så har vi en veldig grei og trivelig nabohund som vi har gått litt turer med, og han kjefter hun voldsomt på. I begynnelsen var det helt sikkert usikkerhet, hun ville gjerne følge etter og være nær han på tur, men så snart han snudde seg og så på henne ble det skummelt = bjeffing. Men nå synes jeg nesten det bikker over i bølling fra hennes side, for nå kjefter hun på han nesten uansett hva han gjør. Han er verdens snilleste og lar henne være helt i fred, så det er absolutt ikke noen grunn til at hun skal holde på sånn. Og ikke minst er det fryktelig urettferdig at han skal få så mye kjeft for ingenting. Hva gjør man? Hun er helt klart fryktelig dårlig sosialisert og har godt av å være sammen med snille hunder, men denne oppførselen synes jeg er uakseptabel.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...