Gå til innhold
Hundesonen.no

Reg av valpekull


Guest Jonna

Recommended Posts

Jeg titter inn på forhåndregistrering av valpekull og ser at hannhund eier på sende inn parringsbevis (selvsagt!)

Men må dette gjøres i forbindelse med forhåndregistrering eller er registreringsanmeldelsen/parringsbevis noe som sendes inn når salget er endelig? div når valpene er chipet o.l.

Kom ikke igjennom NKK sin tlf og fant ut at jeg helt sikkert kan få det svaret her inne også :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tror du kan forhåndsregistrere før alt annet papirarbeid er i orden, men skal ikke si 100% sikkert altså.. For å være ærlig husker jeg ikke helt når hannhundeier sendte inn de papirene sist. Det jeg husker er at jeg skulle forhåndsregistrert dem før jeg gjorde det (før 5 ukers alder mener jeg det var), for da hadde jeg fått igjen penger for den valpen vi mista (kommunikasjonssvikt kan straffe seg)..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Paringsbeviset må senest sendes inn når den endelige registreringen skjer.

Hvis du forhåndsregistrerer kan du velge at NKK sender skjema til hannhundeier direkte.

Takk for svar :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Forhåndsregistreringen kan vel også bare brukes dersom hannhunden har valper etter seg i Norge fra før, har han det så er det greit, da finnes han i NKK sin database - finnes han ikke så kan ikke kullet forhåndsregistreres tror jeg med mindre de har endret det i det siste.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Forhåndsregistreringen kan vel også bare brukes dersom hannhunden har valper etter seg i Norge fra før, har han det så er det greit, da finnes han i NKK sin database - finnes han ikke så kan ikke kullet forhåndsregistreres tror jeg med mindre de har endret det i det siste.

Jo det vet jeg at går faktisk. Dem har bare en boks som står "Har hunden noen kull registret fra før i Norge?" Jeg vet at hadde jeg brukt en svensk hund hadde jeg ikke kunne forhåndsregistrert, men så lenge hunden er Norsk så går det bra.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jo det vet jeg at går faktisk. Dem har bare en boks som står "Har hunden noen kull i registret fra før i Norge?" Jeg vet at hadde jeg brukt en svensk hund hadde jeg ikke kunne forhåndsregistrert, men så lenge hunden er Norsk så går det bra.

Alle norske hunder går bra, og også utenlandske som har kull fra før.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

ok, da har dem endret det også siden sist jeg parret henne og pratet med NKK.

Jeg brukte en svenske som hadde et kull før, og det gikk så det suste.... Men vet jo ikke hva førstemann måtte gjennom... :-) (mai 2005)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia
Jeg brukte en svenske som hadde et kull før, og det gikk så det suste.... Men vet jo ikke hva førstemann måtte gjennom... :-) (mai 2005)

Man må ikke gjennom så mye - men man må sende inn kopi av stamtavle, bekreftelse på HD-status (om det kreves), og dokumentasjon på at hunden har begge testiklene - av den grunn kan kullet ikke forhåndsregistreres.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Man må ikke gjennom så mye - men man må sende inn kopi av stamtavle, bekreftelse på HD-status (om det kreves), og dokumentasjon på at hunden har begge testiklene - av den grunn kan kullet ikke forhåndsregistreres.

Jeg har vært heldig som bare har brukt utenlandske hunder som har kull/valper i Norge fra før.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg forhåndsregistrerte mitt kull den gangen jeg hadde det, og den hannhunden hadde ingen kull fra før her i Norge. Det var ikke noe problem det... men jeg sendte jo inn alle papirer og parringsbevis ved forhåndregistreringen (sånt foregikk vel ikke via nettet den gangen.. hehehe).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jo det vet jeg at går faktisk. Dem har bare en boks som står "Har hunden noen kull registret fra før i Norge?" Jeg vet at hadde jeg brukt en svensk hund hadde jeg ikke kunne forhåndsregistrert, men så lenge hunden er Norsk så går det bra.

:) Går vel kanskje ant å forhåndreg.Manuelt??? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

:) Går vel kanskje ant å forhåndreg.Manuelt??? :)

Ikke ifølge NKK den gangen jeg kontaktet dem og det var aktuelt, men det hadde nok ikke vært første gangen jeg får feil informasjon pga dem ikke setter tlf over til rett avdeling.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når kullet forhåndsregistreres over nett, kan det samtidig sendes en mail til hannhundeier. Denne printes ut, signeres av ALLE eiere (hvis hannhunden har flere enn én eier), og returneres til NKK. Da har de det de trenger fra hannhunden, og de trenger bare at du returnerer det rosa skjemaet du får i posten med valpenes navn, farge og eier - og din signatur, for å bekrefte at opplysningene du gir der stemmer.

Hvis hannhundeier ikke har mail, eller av annen grunn ikke får slik mail, kan dere enten bruke et vanlig parringsbevis i papirutgave (og notér på det at kullet allerede er forhåndsregistrert over internett), eller lage seg en erklæring. "Eier sånn og slik bekrefter at hannhund sånn og slik den og den datoen parret tispe sånn og slik."

Ja, kullet kan forhåndregistreres med papir - men det er dyrere, nettopp fordi NKK da må gjøre mer selv.

Internettregistrering kan gjøres når begge avlsdyrene er registrert i NKK (og utenlandsk kjøpte hunder skal omregistreres), eller hvis hannhunden har utenlandsk eier - men har hatt kull i Norge fra før av. Da ligger opplysningene inne.

Hvis utenlandsk hannhund har flere titler enn sist den ble brukt, kan det være greit å sende med en bekreftelse på dette for å få det på stamtavla. Bekreftelse trenges ikke på svenske og finske hunder, da de i NKK kan gå inn på Hunddata/KoiraNet og sjekke dette - men si fra at titlene må oppdateres.

Sånn, litt om alle mulige hvis og om man kan dukke borti ved registrering av kull. Det er nå så mye forskjellige man skal måtte prøve på de ulike kullene sine! :lærer:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
    • Hei,  Kjøpte akkurat en flexi classic L. 5m. bånd. Den fungerer helt greit, men vurderer et annet alternativ neste gang jeg kjøper. Det jeg kunne tenke meg er låste posisjoner uten å holde inn knapp i tillegg til et enda mer robust tapebånd og et noe større håndtak. Noen anbefalinger? Jeg har en nokså sterk staff-presa blanding på. 35 kg., som tidvis kan dra noe. Ser nå at jeg skulle flyttet denne til utstyrstråden, men vet ikke om det er mulig.  På forhånd takk for svar😊
    • Ede har endelig lært å sette pris på vanntette potesokker, og vil nå heller gå med enn uten. Trenger ikke bestikke med godis for å få dem på lenger, han husker nå at det er langt mer komfortabelt å gå ut på iskaldt klissvått og ekle grussteiner med dem på enn å gå barbeint.  Han ga uttrykk for å ville ha dem av inne på kjøpesenteret, da han selv la merke til at bakken var tørr, varm og stenfri der inne, men klagde ikke, bare gjorde meg oppmerksom på at han kunne tenkt seg å få de av der inne.  Nytt for dagen var å reise på rullebånd. Det har vi ikke prøvd før. Kunne gått meget bedre. Min feil. Trodde han ville forstå greia og bli med av, men han ble usikker da vi nærmet oss toppen, satte seg tilbake istedenfor å bli med frem, så jeg måtte panikk løfte-dra-heise ham over kanten i en faderlig fart, noe som selvsagt stresset ham. Not a good introduction.  Vi tok samme greia ned også, hvor han var helt kewl med å stå på båndet i bevegelse etter å ha blitt løftet på Ante fare og ble nervøs da han så slutten nærme seg, men virket som han synes det var helt ok å bli hjulpet over kanten med et muntert: "Whoppsie!" og en stor bit Nom Noms trøkket i ansiktet på landing. Han spiste det ivrig, så håper den sammenhengen med rullebåndet ble en sterkere neural pathway.   Videre på miljøtreningslisten har vi rulletrapp.. 😰 Det må gjøres. Rakk ikke øve opp den vanlige trappen i dag, fordi vi hadde ærender, men i morgen har vi ingenting annet å gjøre, så muttern får kle på seg, ta med sitteunderlag, pledd, varm drikke, kanskje niste, just in case, for om det ikke løsner etter noen forsøk med bare de øverste trinnene og gradvis økning, så kan vi sitte i den trappen og henge og ha det dødsens kjedelig til han finner ut at det lønner seg å gå den opp og vi får full fest.  Flashy blinkende helikopter med lyd hadde Mr. T on staircases ingen issues med. Gikk rundt det på baksiden mot veggen og så inn i cockpit og synes ikke det var noe uvanlig med det der.  Har forøvrig passert masse små og større unger også, både inne og ute og han begynner bli kjempeflink til å se, men ikke røre nå, på tross av de mange flørtende blikkene som inviterer til kos og lek.  De minste barna har jeg vært litt nervøs for skal trigge jakt når de plutselig løper, så jeg har vært veldig på alerten, men det eneste som utløste jakt i ham og strammet båndet var en dinglende skulderstropp på en bag. Så ut som en biteleke. Bykset, men fikk ikke nå frem til den. Med unntak av den har han vært eksemplarisk og avbrutt intensjoner om å undersøke andre mennesker på kontaktlyd hver gang jeg så ham vurdere det og var nervøs for et byks mot noen. — Food before Feckers, any day. Noen ganger også mom over nom. Han bryr seg om og tar min veiledning selv når han er mett og ikke vil ha mer. Vi begynner få et bånd utover måltidene 🥳
    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...