siljestokka Skrevet 7. April 2007 Rapporter Skrevet 7. April 2007 Kanskje litt dumt spørsmål, men jeg har ikke peilling . Kan man se om hunden har HD, uten å gå til veterinær. Hva er symptomene på HD? Hva er egentlig HD ?? Bare lurer jeg ??
Ulrikke92 Skrevet 7. April 2007 Rapporter Skrevet 7. April 2007 Jeg kjenner to Berner Sennenhunder som har HD, og man ser det veldig godt på de. De "halter" nesten litt med begge bakbeina. Hopper litt med de, på en måte. Tror HD sto for Hofteleddsdysplasi, eller noe. Hvis en hund har HD så passer ikke hofteskålen og lårhodet sammen og da blir det en slitasje i hofteleddet.
ElZorro Skrevet 7. April 2007 Rapporter Skrevet 7. April 2007 HD er hofteleddsdysplasi som Ulrikke92 skriver. At leddet ikke passer sammen (enkelt og greit forklart). Det beste man kan gjøre er å røntge hunden for å se om hofteleddet passer sammen, hunden kan ha HD uten at den har kliniske symptomer enda. Om dette gjøres kan man forebygge (i mange tilfeller) at hunden i det heletatt får symptomer, eller at det går så langt som at den faktisk blir så halt som det blir beskrevet i forrige innlegg.
Guest Maritus Skrevet 8. April 2007 Rapporter Skrevet 8. April 2007 Ofte kan du se om den har HD, men vis det er i lav grad/middels så er det ikke sikkert du merker det... De kan f.eks ha vanskligheter med og løpe og gå hvis det er sterk grad... Men jeg synes det er lurt og hd-rønke hunden siin... Min mening da
HHC Skrevet 8. April 2007 Rapporter Skrevet 8. April 2007 Enkelte hunder med sterk grad kan man heller ikke se det på. Ikke før oppe i senere alder, eller kanskje aldri, men dette er sjeldent da. Det aller bester er å rønke hunden sin for å kunne forebygge evnt skader dersom den skulle ha HD f.eks
Artemis Skrevet 8. April 2007 Rapporter Skrevet 8. April 2007 Har tenkt litt på dette selv nå. Av tre røntgede søsken til min hund, så har to blitt røntget til D og én fri. DET er en statistikk vi ikke liker! Tenker å røntge sammen med vaksinering nå i april/mai. Men har heldigvis ikke merket noe foreløpig.
siljestokka Skrevet 9. April 2007 Forfatter Rapporter Skrevet 9. April 2007 Har tenkt litt på dette selv nå. Av tre røntgede søsken til min hund, så har to blitt røntget til D og én fri. DET er en statistikk vi ikke liker! Tenker å røntge sammen med vaksinering nå i april/mai. Men har heldigvis ikke merket noe foreløpig. Dette fikk meg litt til å lure Hvilke hunder er størst utsatt for å få Hd da?.. Tisper/hanner? Raser/blandinger?Gjeterhunder/fuglehunder/selskapshunder osv??
Aya Skrevet 9. April 2007 Rapporter Skrevet 9. April 2007 Alle hunder kan få HD. Noen raser er mer utsatt enn andre (du kan sjekke HD-statistikkene hos raseklubben). Tyngre/større raser er mer utsatt for komplikasjoner enn små og lette hunder.
HHC Skrevet 9. April 2007 Rapporter Skrevet 9. April 2007 Dette fikk meg litt til å lure Hvilke hunder er størst utsatt for å få Hd da?.. Tisper/hanner? Raser/blandinger?Gjeterhunder/fuglehunder/selskapshunder osv?? Alle hunder kan få HD, men selvfølgelig hunder der slekta har/har gitt HD har jo i utgangspunktet en større risiko, men også skader/aktivitet som unge mens brusken fortsatt er myk kan også sette sine spor. Men uansett om du mener at den ikke har hatt aktiviteten som ung og at familien er fin; ikke tvil -dra til veterinær å sjekk!
Wicked Sister Skrevet 9. April 2007 Rapporter Skrevet 9. April 2007 Det er ikke vanlig å se at en hund har HD. Som de andre har sagt dra til vetrinæren å få sjekket det, det er det beste alternativet!
ellish Skrevet 10. April 2007 Rapporter Skrevet 10. April 2007 Hvordan kan man forebygge HD? Ikke være for mye i aktivitet i vokse perioden?
Aya Skrevet 10. April 2007 Rapporter Skrevet 10. April 2007 Riktig fòr i vokseperioden, ikke for mye og feil trening frem til hunden er utvokst og røntget (sykling, trekking o.l. er fyfy). EDIT: Hunder kan ikke trene på seg HD, det må ligge latent, men det er vanskelig (les: umulig) å vite om hunden har det latent eller ikke. Har hunden det latent kan man forverre graden med feil fòring og feil trening.
Rottis jentå Skrevet 10. April 2007 Rapporter Skrevet 10. April 2007 Dette fikk meg litt til å lure Hvilke hunder er størst utsatt for å få Hd da?.. Tisper/hanner? Raser/blandinger?Gjeterhunder/fuglehunder/selskapshunder osv?? Tjenestehundraser, rottweiler, dobbermann, schæfer o.s.v er vanlige hunder som har HD og AA, men Vet at raseklubbene har veldig strenge krav for avlshunder o.l så statestikken er mye lavere i dag enn den var før. Heldigvis...
ellish Skrevet 10. April 2007 Rapporter Skrevet 10. April 2007 Skal faktisk røntge Tassen på Torsdag. Jeg fortalte tidligere om haltingen hans som ikke har gidd seg. Så nå er det nok!
siljestokka Skrevet 15. April 2007 Forfatter Rapporter Skrevet 15. April 2007 Hm... Hunden min er snart 5 år og har aldri vist noen tein til HD. Er det vits å sjekke da:P.. Viss han hadde hatt det, så burde det vell komt i en yngre alder? Eller ??
Recommended Posts
Arkivert
Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar