Gå til innhold
Hundesonen.no

Stille Tulla


Huldra

Recommended Posts

Nå tror jeg tiden er inne for at Tulla skal i ringen igjen.. Er litt sint på henne nå, så nå skal hun straffes med å stilles ut. <_< (Jeg er veldig rasjonell, altså) ;)

Historien kan jeg komme tilbake til (skal se på tv snart), men lurer på om noen hadde kunnet tenke seg å stille henne for meg? Jeg har ikke så god peiling på utstilling, har vært på noen valpeshow, liksom. Tulla er altså en springer, så det er en fordel om du har erfaring fra å stille denne rasen/lignende raser fra før av. Og ja, så bor vi i nærheten av Trondheim altså.. ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

om du kommer på en utstilling i nærheten av oslo så hjelper jeg deg gjerne, hehe;)

evt. nkk tr.heim kommer jeg nok på om jeg er av interesse, <- den setningen hørtes dum ut, men jeg får leve med det...

Alltid for meg :closedeyes:

Tema igjen; Skulle gjerne stilt men er lite på utstillinger i nord i år, dropper nok Ålesund og er bortreist på NKK Tr.heim ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er temmelig opptatt i sommer, så det spørs om jeg får tid til å bli med på NKKtrd. Jeg fikk med meg siste dagen i fjor, men spaniels ble stilt dagen før (skjønte ikke hvorfor jeg ikke møtte noen kjente.. ;) men de var vel på dobbelutstillingen tenker jeg..).

Jeg vil gjerne at i alle fall den første utstillingen Tulla er med på nå, skal være utendørs. Og jeg har mine grunner; vi var på dobbelutstillingen i Bergen i mars i fjor, og der fikk hun statisk elektrisk støt av dommeren, som noen kanskje har fått med seg. Hun ble redd, og dagen etterpå knurret hun til dommeren som skulle se på henne da. Hun ble generelt skeptisk til mennesker, men etter et par erfaringer i går, har jeg kommet frem til at jeg tror vi har klart å trene oss forbi det, i tillegg til at hun generelt har blitt litt mer voksen.. ;) Bare for å være på den sikre siden, vil jeg stille utendørs, for det har hun ikke gjort før. Det er også veldig viktig at hun opplever det å gå i ringen og bli "undersøkt" som veldig positivt, hvis ikke er nok løpet kjørt for vår del. Hun generaliserte utstillingsmiljøet, som var innendørs, til å være skummelt, men jeg håper det ikke skjer nå. For å være på den sikre siden vil jeg altså at hun skal stilles utendørs i alle fall den første gangen.

Pga hennes opplevelser, og pga hvordan jeg generelt mener hunder skal behandles, syns jeg det er ekstremt viktig at den som skal gå med henne, er såkalt "positiv". Jeg synes utstilling skal være gøy, også for hunden, og ser ingen vits i å stille ut en hund hvis den ikke syns det er ok. Grunnen til at jeg ikke vil stille henne, er fordi jeg generelt ikke vet så mye om utstilling og hvordan det skal gjøres, og fordi jeg ikke vil at min (eventuelle) nervøsitet skal smitte over på henne og gjøre henne skeptisk. Det var jeg som gikk med henne da hun fikk dette støtet, og jeg vil at neste utstilling skal være så forskjellig som mulig, bare sånn at hun ikke "husker" sist opplevelse så godt.

Vi har ikke trent på ringtrening siden vi stilte sist (over et år siden), så jeg skjønner at det må til. Når jeg vet mer om når jeg skal jobbe i sommer, kan jeg jo si hvilke utstillinger som passer best for oss å komme på. Når jeg først jobber, jobber jeg hele døgnet, så det er liksom ikke så lett å "komme seg unna". I alle fall ikke for en hel utstillings-dag..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Må bare si at jeg syntes tankegangen din er veldig fin ;)

Jeg har også tenkt det samme når jeg skal stille min hund igjen. Hun ble også redd og usikker og trakk seg sist utstilling for over 1 år siden. Derfor har vi trent mye og kommer nok til å tulle(leke) bruke gobiter og prøve å gjøre det mest mulig positivt neste gang vi skal stille.

Utstilling skal jo være gøy.. ^_^

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan jo legge til at jeg ikke skal avle på Tulla, men både jeg og oppdretter hadde satt pris på å vite hvor hun "er" på skalaen, for å si det sånn. Og spesielt i sånne tilfeller (egentlig alle tilfeller) syns jeg det er viktig at utstilling skal være gøy.. Kommer nok til å tulle endel her også.. :icon_fun:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vel, hvis du ikke skal ha henne med på nkk tr.heim men noe der oppe kan jeg ikke hjelpe deg, sikkert noen handlere der oppe som kan ;)

Og er helt enig at utstilling skal være gøy, på mine egne pleier jeg å gire dem opp utenfor ringen med draleke(det er det som får mine gira) og i ringen godsnakker vi masse=)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vel, hvis du ikke skal ha henne med på nkk tr.heim men noe der oppe kan jeg ikke hjelpe deg, sikkert noen handlere der oppe som kan :)

Og er helt enig at utstilling skal være gøy, på mine egne pleier jeg å gire dem opp utenfor ringen med draleke(det er det som får mine gira) og i ringen godsnakker vi masse=)

Ja, det er noen som må det og, mens andre må dempe... :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har litt dårlig tid nå, så seler ikke gjennom alle. Men kan godt stille henne hvis du hadde tenkt deg på NKK Tr. Heim, skal opp dit ganske så sikkert :ahappy:

haha, du hadde hatt fordel å lese gjennom når du kom med den Line:P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Send mail til arrangørene, vel :wub:

Noen som kan stille hund "oppi her" ? Hmm..Vet at to stykker, Victoria & Astrid... Vært inne på siden deres og sett iallefall :D

Innbiller meg at noen av de proffe handlerne her inne kjenner de :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Aner ikke hvem Vicotria og Astrid er.. :wub:

Men sånn som NKK trondheim, der er det jo utendørs? Og utstillinger blir ofte holdt der de ble holdt sist år, så da kan jeg vel anta at det er samme sted i år også. Leangen altså, og at det er utendørs. Fins jo flere utstillinger her oppe, og noen har vel vært på de, og vet om de er inne eller ute? Oppdal da? Og så er det en til jeg ikke husker i farten. Noen som har vært der?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine
Aner ikke hvem Vicotria og Astrid er.. :wub:

Formulerte meg kanskje litt dårlig, men jeg tror noen av disse handlerne sør for Trondheim kjenner de. Syns å ha hørt noe sånnt.. Om noen av de ser i denne tråden igjen og kjenner de, så gir de deg sikkert mail-adresse :D

Edit:

Fant siden deres. Nederst på om oss står det en mailadresse :D

http://www.piczo.com/handlersida

Edit 2:

Victoria og June var visst navna deres :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men jeg kom bare til å tenke på noe: Om du vil gjøre utstilling så morsomt og trygt som mulig for Tulla, er det ikke da bedre at du selv handler henne? Det er jo du som kjenner henne best, og motsatt, og dermed veit hva som skal til for å få det så positivt som mulig. Dessuten så er det vel også lettere for deg å lese på henne om hun syns det er ekkelt eller ikke?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Formulerte meg kanskje litt dårlig, men jeg tror noen av disse handlerne sør for Trondheim kjenner de. Syns å ha hørt noe sånnt.. Om noen av de ser i denne tråden igjen og kjenner de, så gir de deg sikkert mail-adresse :)

Edit:

Fant siden deres. Nederst på om oss står det en mailadresse :)

http://www.piczo.com/handlersida

Edit 2:

Victoria og June var visst navna deres :)

Takk for linken! Forresten heter de June og Astrid.. hihi.. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men jeg kom bare til å tenke på noe: Om du vil gjøre utstilling så morsomt og trygt som mulig for Tulla, er det ikke da bedre at du selv handler henne? Det er jo du som kjenner henne best, og motsatt, og dermed veit hva som skal til for å få det så positivt som mulig. Dessuten så er det vel også lettere for deg å lese på henne om hun syns det er ekkelt eller ikke?

Joo.. samtidig som du har det med at hun kanskje forbinder hele settingen med utstilling som noe ubehagelig, og det inkluderer meg. Hvis jeg er på utsiden av ringen, kan det være hun konsentrerer seg om at jeg er der, selv om hun jobber, og glemmer litt at noen skal se på henne? Jeg vet ikke, men det hadde vært greit å prøvd ut dette på en trening kanskje? Sett forskjellen på henne når jeg gikk med henne, og når fx du gikk med henne, men at samme person liksom var "dommer" (noen hun ikke kjenner), og sett om hun reagerte noe annerledes. Men siden hun allerede har generalisert utstilling, og jeg vil gjøre det så annerledes som mulig, så er jo jeg en faktor jeg kan fjerne? I tillegg til å fjerne "hallen". Hvilken dommer det er eller hvilke hunder hun løper sammen med, har ikke så mye å si. Samtidig har ikke jeg så stor erfaring med å gå i ringen, og jeg kan jo påvirke henne med at jeg er nervøs, og at jeg "forventer" (i mangel på et bedre ord) at hun skal trekke seg. Hun leser jo meg veldig bra, sørsmålet er om hun leser andre like bra og om hun lar seg påvirke av de, og da kommer det jo an på hva de tenker/føler/utstråler.. eh.. merkelig forklart dette, men du skjønner vel hva jeg mener?

Men jeg skjønner poenget ditt altså. Bare lurer på hva som er best? Som sagt, hadde vært greit å fått prøve det ut. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da fikk vi trent trapp og lykkes med det Ikke en adferd vi fikk etablert med pålitelighet, men den kommer. I tillegg har vi fått trene heis, tog, roterende dører, ståk og kaos med ski og bagasje og rullestol og sikkert mye jeg ikke tenkte over. Tisse på asfalt og drite på perrong fikk hver sin ✅ på lista de også, fordi han ikke kan drite på cue ennå. Vi har altså vært på Trondheim Lufthavn Værnes i dag. Ingen trenger stille spørsmål ved mutterns motivasjon for å dra med Ede dit. View fra togvinduet forklarer mer enn et avsnitt med ord.  Allerede rett etter å ha forsert det skumle underlaget med farge og knatter og en stor sprekk i, uten å ha blitt gitt tid til å undersøke det nærmere på tur ut av toget, så møtte vi første virkelige utfordring: Jeg vurderte ikke prøve engang. Han hadde allerede blånektet de få trinnene fra sentralstasjonens hall opp til spor 1, hvor han måtte bæres av tidsnød. Manøvrerer fint i folkemengde på perrongen, men er ikke noen follower og måtte bæres ombord i toget også, av tidsnød. Ikke en god start på bekjentskapet med tog, men alternativet var å bli stående igjen på perrongen. Må man så må man. Vel inne i toget var han ikke fornøyd. Sutret og klagde fordi det var kjedelig, menneskene der inne ignorerte ham, han fikk ikke roame rundt i vognen og undersøke som han ville, men måtte ligge trangt på gulvet. Godisautomaten var skikkelig kjip og rasjonerte middagen hans som kommunistregimet i Venezuela, mens han var skrubbsulten. Hadde sikkert hjulpet om han kunne fått se ut vinduet, men hunder er forvist til gulvet, og der er det dørgende kjedelig.  Han er en skikkelig good boy. Utover litt klaging og sutring på et akseptabelt volum, bare noen få høye bjeff - forståelig som sulten og rastløs lite barn i en dørgende kjedelig situasjon hvor det duftet fulle lommer - så var han på ingen måte vanskelig å ha med å gjøre. Muttern fikk ta bilder av utsikten og tenke over hvordan dette myke, jakt-, beite- og jordbruksvennlige landskapet rundt den fiskerike fjorden full av blåskjell var et bra sted for forfedre å slå seg ned, mens stakkars liten måtte finne seg i å ligge på gulvet og kjede seg fordi dumme muttern glemte ta med noe å tygge på.    Etter å ha hastet ut av toget uten å få undersøke underlaget i tråd med HMS retningslinjer (leverte avviksmelding på den), blitt båret opp rulletrappen fra perrongen, så gikk han nonchalant gjennom den første roterende døren og fikk tisse på gress. Den neste roterende døren var heller ikke en issue. Inne i den travle ankomsthallen var det mye å ta inn, men muttern hadde et mål basert på et falskt minne om en kaffebar foran sikkerhetskontrollen på øvre plan. Viste seg at lagersjefen i hjernen hennes hadde effektivisert litt i overkant ved å sause sammen minner fra Værnes med minner fra Gardermoen. — Same/same og tar mindre plass på lageret, forsvarte han seg med. Jeg har gitt opp å krangle med ham. Det var altså ingen kaffebar oppe, men vi fikk ihvertfall tatt heis to ganger og sett og luktet mye rart, bl.a. en renholder med vasketralle som tømte en diger søppelbøtte rett foran oss og tok samme heis. Det luktet sterkt av vaskemidler fra den rare og skranglete tralla og de formene da hun åpnet den svære boksen og byttet sekkene var også store inntrykk. Heisen med glassvegger var helt ny, og Ede ble forfjamset da den beveget seg oppover. Genuint forfjamset. Tidligere har han bare tatt lukket heis med speil i, som han har antatt var en ekte sci-fi portal, uten å synes det var merkelig på noen måte. Å se heisens bevegelse var en Eureka opplevelse for ham.  Ede er god på læx lineføring gjennom søndagstravel flyplass. Passe folksomt. La inn noen sitt-ligg-stå for å stoppe en konsert han ville beære publikum med mens jeg sjekket prisene på kafeen vs Narvesen. Vi endte selvsagt på Narvesen hvor muttern tok til takke med en kjip latte fra maskin, uten sirup eller krem eller noe, og Ede fikk en wienerpølse. Ikke en hel på en gang, men muttern ble nødt til å kjøpe NOE for å bøte på sin manglende evne til å porsjonere ut en stor middag over et kjent tidsrom. Det krever gode bestikkelser å manøvrere ansvarlig sikkerhetspersonell mellom hyllene på Narvesen uten å undersøke noe. Han har en iboende pliktfølelse til å undersøke alt for å kvalitetssikre mutterns vurderinger av HMS. Vi hadde fortsatt mye å gjøre og jeg hadde vært for raus med godbitene, så wienerpølse ble en venn i nøden. Heller for mye motivasjon og glede enn for lite. Høy haleføring på trygg og selvsikker kropp i sånne miljøer er ikke noe jeg tør ta for gitt. Matserveringen hjelper trygge meg i troen på å få en miljøsterk og trygg voksen hund. Vi fikk besøkt et trangt toalett med kø av damer og Edeward lærte at det er sjarmerende og søtt å titte nysgjerrig under veggen til den fornødne ved siden av:  ✅ "Tnååå, så søt!" Vi oppdaget plutselig at roterende dører var rart, begynte bæde på dem og nektet entre. En grundigere sikkerhetssjekk ble foretatt ved å sitte på utsiden og se på et par rotasjoner, for å kartlegge mønsteret i bevegelsen. Den merkelige portalen fikk security clearance og ble ført tilbake på lista over ok ting det ikke er nødvendig å stille flere spørsmål ved.  Det ble tid til å blåse ut med lek etter så mye fokus og inntrykk. Utrolig befriende og skikkelig glad for å få hoppe og sprette og jage og kampe litt etter så mye øving på well behaved big boy gentleman rollen. En riesenschnauzer er alltid på vakt, though. Her lagde noen en lyd: ..men det var ikke noe som krevde nærmere undersøkelser. Mer heis, gullstol i rulletrapp og på egne bein gjennom roterende dører for å tisse før vi dro tilbake til perrongen med enda en failure på å gå opp liten trapp, men vellykket gjennom roterende dører og heis.  Ede ikke var super happy med å plutselig trenge drite på perrongen. Han så seg fortvilet rundt etter et bedre egnet sted, men måtte akseptere et folketomt område mot enden. Sånn kan det gå når en ikke har lært å drite på kommando ennå. Stor lettelse for ham og kanskje noen Shitbreak (American Pie) nykker redusert for fremtiden. Muttern var mest glad for at det ikke var morgendagens suppe av wienerpølse, og noterte seg at den bør siktes inn på et egnet sted.  På toget hjem påstod konduktøren over høyttaler at det ikke var lov med bagasje i midtgangen. Ede som har plukket opp at muttern tenker påføre ham stående spike hanekam (med stivelse) i puberteten, sånn bare for å kommunisere tydelig for omverdenen hvor landet ligger for tiden — han bestemte seg for å begynne øve på den rollen som teenage bøllefrø og holdt en sivil ulydighet protestaksjon. Her har konduktøren nettopp passert i den retningen:  Vi mistet bussen hjem med et simpelt minutt og fikk en hel time på sentralstasjonen, med potesokker, fordi muttern er langt mer germophobe angående togpassasjerer enn flypassasjerer.  Med en hel time til rådighet klarte Ede overkomme sin lammende frykt for trapper flere ganger. Bykset opp flere trinn. Den deilige mestringen han utstrålte da det løsnet var en vidunderlig gave. ..bare for å fryse til av skrekk og skuffelse da vi rundet hjørnet etter den første trappen og ble møtt med dobbelt så mye trapp. Trengte hjelp, men ikke like lammet av angst som før. Dette går seg til med mer trening.  Sitt og bli sittende fungerer fint i mange lange sekunder mens muttern tråkker rundt synlig på noen meters avstand i hallen. Våget på en bli stående som gikk over forventning. Reiste seg fra ligg før markør flere ganger før han koblet at min retur ikke var markøren. Det gikk seg til. Han er så flink gutt 💕 Sa fra om at han måtte tisse også. Skjønner fint forskjellen på inne og ute, selv på fremmede sentralstasjonen. Tisset dog rett på asfalten noen meter fra døren da vi kom ut, etter at jeg i mitt stille sinn hadde konstantert at her var det ingen egnede steder å tisse. Som om vi hadde en mental connection om situasjonen der, før han tok en selvstendig avgjørelse. Å klare dele soner av utendørs asfalt inn i grader av publikums aksept for å tisse på - her eller der borte - det er for mye forlangt av en 14 uker liten valp.  Jevnt over eksemplarisk adferd hele dagen, fra å stå i ro for å få på potesokker og løpe til bussen på dem hjemmefra. Har han tenkt fortsette sånn vil det være en ære å få bære ham opp rulletrapper i fremtiden. Such a good boy jevnt over, han kan få ha noen nykker. 
    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...