Gå til innhold
Hundesonen.no

Dere som trener rundering/feltsøk


Recommended Posts

Skrevet

Når jeg begynte å trene rundering for noen år siden kjøpte jeg noe ala denne:

butikk_dekken.jpg

Tassa er ikke den som går rundt busker og trær, det er heller rett igjennom... Så det var vel 3 av disse trekanene hun brukte den sommeren. Tilslutt sydde ei venninne av meg et dekken til henne. Dette sitter som polstret på, og jeg er kjempe fornøyd med det.

Nå som hund nr 2 er på vei inn i hus må jeg ha et dekken til. Jeg har ikke lyst til å spørre venninnen min om hun kan sy et til før Extra er fullvoksen (enda mindre lyst har jeg til å sette meg foran symaskinen selv).

Derfor lurer jeg på hva dere bruker? :ahappy:

Guest Jonna
Skrevet

Bruker dette

Det er jo meningen dem skal løse seg ut nettopp hvis hunden setter seg fast. Har selv sydd mitt fast igjen 2-3 ganger.

Om hunden sitter seg ordentlig fast i fart så kan det bli stygge skader utav det om dekkenet ikke gir etter. <_<

Skrevet

Jeg bruker og NBF trekanten..kjøpte den av Jeanette faktisk og jeg bruker den på begge (ok, kanskje litt stor til Lyra enda men*ler*) Er fornøyd jeg.. mulig gutten min utrolig nok er mer forsiktig eller mulig han er så høy at han seiler ver de største hindringene, men jeg har aldri opplevd at den har ryki?

Guest Jonna
Skrevet
Jeg bruker og NBF trekanten..kjøpte den av Jeanette faktisk og jeg bruker den på begge (ok, kanskje litt stor til Lyra enda men*ler*) Er fornøyd jeg.. mulig gutten min utrolig nok er mer forsiktig eller mulig han er så høy at han seiler ver de største hindringene, men jeg har aldri opplevd at den har ryki?

Om dem ikke er for voldelige mot seg selv så holder dem gjerne livet ut :ahappy: Også tror jeg nok det har noe med høyden å gjøre. Blaze løper igjennom kratte, Loke bykser nok over med noen hare hopp.

Skrevet
Om dem ikke er for voldelige mot seg selv så holder dem gjerne livet ut :ahappy: Også tror jeg nok det har noe med høyden å gjøre. Blaze løper igjennom kratte, Loke bykser nok over med noen hare hopp.

Loke har egentlig aldri vært kjent for å være så forsiktig liksom :) Det er jo en grunn til at han får lov til å leke med andre hunder, gå løse turer i skogen men altså ikke rundere noe særlig med den ryggen :rolleyes: Så det må nok være høyden som gjør det meste av utslaget ja og da burde lille malle kunne gå klar av di verste buskebasketakene og...

Skrevet
Bruker dette

Det er jo meningen dem skal løse seg ut nettopp hvis hunden setter seg fast. Har selv sydd mitt fast igjen 2-3 ganger.

Om hunden sitter seg ordentlig fast i fart så kan det bli stygge skader utav det om dekkenet ikke gir etter. <_<

Ja, forsto det. Men det var bare å sette seg ned å sy på den etter hver trening <_< Det du har er det bedre enn NBF sin? Hvis du har prøvd det.

Det jeg har til Tassa nå ser slik ut:

feltsok1.jpg

feltsok2.jpg

Hun kan sette seg opp i ting med det også, men det sitter nokså tett inntil kroppen.

Edit: Dette med høyden kan godt ha noe å si ja :ahappy: Tassa er på høyden med en AK, så hun er ikke noe stor :)

Guest Jonna
Skrevet
Ja, forsto det. Men det var bare å sette seg ned å sy på den etter hver trening <_< Det du har er det bedre enn NBF sin? Hvis du har prøvd det.

Jeg har ikke brukt NBF sitt pga det er for stort til Blaze. Det jeg har er mindre stropper på enn NBF sitt og sitter tettere enn dem jeg ser bruker NBF sitt. (også er det litt kult med navnet til bikkja på ryggen også :ahappy: )

Skrevet
Jeg har ikke brukt NBF sitt pga det er for stort til Blaze. Det jeg har er mindre stropper på enn NBF sitt og sitter tettere enn dem jeg ser bruker NBF sitt. (også er det litt kult med navnet til bikkja på ryggen også :ahappy: )

Navn på? Okey, der ble jeg solgt :rolleyes: Da bestiller jeg en slik, men bør jeg kanskje ta størrelsen til en AK, slik at den passer når hun er valp? Eller tror du den blir for stor/liten? Vi begynner vel så smått med treningen når hun er 4 måneder (Malinois).

Guest Jonna
Skrevet
Navn på? Okey, der ble jeg solgt :rolleyes: Da bestiller jeg en slik, men bør jeg kanskje ta størrelsen til en AK, slik at den passer når hun er valp? Eller tror du den blir for stor/liten? Vi begynner vel så smått med treningen når hun er 4 måneder (Malinois).

AK hannhund størrelse tror jeg kan passe bra til en Malle valp (unghund).

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...