Gå til innhold
Hundesonen.no

Info om Degus


MegaMarie

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Jeg skikket på gnagerne i dyrebutikken her hin dagen, og da så jeg disse utrolig pene dyrene!

Det er vell en blanding av ekorn og ørkenrotte, ikke sant?

Lurer på siden ørkenrotter må være i akvarium siden de biter alt mulig i stykker, må disse være det også?

Og ca hvor stort?

Så ut som at de var veldig aktive og hoppet rundt og slikt, så hva trenger de i buret sitt?

Skrevet

Om ikke jeg vet feil, så er Dengus et feil navn( på lik linje som å kalle tamrotter for hetterotter) på dyret Degus.

Degusen er faktisk en egen art, ikke en kryssing av ekorn og ørkenrotte. De er nærmere i slekt med Chinchilla en ørken rotte og ekorn. Degusen er opprinnelig fra Chile, på vest-kysten av andesfjellene (om ikke jeg har lest feil). Deguser har blitt mye brukt i forskning på f.eks Diabetes da dette er en sykdom som ofte rammer degusene.

Degusenes oppførsel kan lett sammenlignes med Ekornets. De er kjappe, nysgjerrige, spiser oppreist på bakbeina og er ekstremt sosiale. Degusene lever hovedsakelig på planter, løv, bark og spesial tilpasset Degus fòr. Ville deguser også spiser opp avlingene til de lokale bøndene - derfor er de nok også betraktet som skadedyr.

Deguser er flokk dyr! I det fri er det flokker fra 10 dyr til som mange som 100 og kanskje mer!.

Dette betyr ar de må holdes enten parvis eller i større flokker. Hunner og hanner bør separeres om ikke man skal drive oppdrett. Skal man ha hann og hunn deguser sammen må man ha max 1 hann i hver flokk da flertall gjør at de sloss om retten til å parre seg.

Deguser er aktive dyr(som sagt) og trenger derfor et stort bur med gode klatremuligheter, F.eks et Chilchilla eller et volière. De må ha mange leker å aktivisere seg med og gjerne også løpehjul. Deguser liker også å få muligheten til å ta sand bad.

Her er en link til en side med MASSE nyttig informasjon om deguser.

Skrevet

Ok, så da var infoen om deguser sant da, slik som jeg fikk vite det av noen som hadde det her i nabolaget for et par år siden.

De sa at det var noe chincilla i den eller noe sånt.

Syns ikke det lignet litt på det i butikken derfor jeg trodde det var blanding av ekorn og ørken rotte.

Men de lignet jo, haha!

Sikkert skrive feil ja.

Tusen takk for svar! :)

  • 2 weeks later...
Skrevet

Ingen som har personlige erfaringer?

Eller noen som vet om det er noe innavl av de degusene som er i dyrebutikken?

Er dem som er i dyrebutikken født i fangenskap?

  • 3 weeks later...
Skrevet
Ingen som har personlige erfaringer?

Eller noen som vet om det er noe innavl av de degusene som er i dyrebutikken?

Er dem som er i dyrebutikken født i fangenskap?

Jeg har hatt deguser. Hadde 5 stykker.

Personlig ville jeg heller valgt rotter eller ørkenrotter! Mye kosligere dyr :twitch:

Kontaktsøkende og nysgjerrige.. :P

De dyra vi tar inn kjøper vi fra Sverige. Eller privatpersoner vi kjenner.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Men det som jeg liker så godt med deguser er atte dem er så sprettne. Men siden man kan få ørkenrotter i flere farger så er det noe som er noe bedre med ørkenrotte i forhold til degus.

Lenge til jeg får dette uansett, så jeg har god tid til å velge. Kan ha begge deler jeg :D hehe.

I hvertsitt bur selvfølgelig.

Men er ørkenrotter flokkdyr?

  • 3 months later...
Skrevet
Ingen som har personlige erfaringer?

Eller noen som vet om det er noe innavl av de degusene som er i dyrebutikken?

Er dem som er i dyrebutikken født i fangenskap?

jeg har deguser nå jeg to stykker på 4år :)post-2527-1186859514_thumb.jpg sonic fremst på bilde, Spike bakerst :)

  • 3 months later...
  • 5 weeks later...
Skrevet

Vi hadde to deguser før, men dem døde for en stund siden av alderdom.

Men jeg synes de var veldig koselige, men de satt ikke så lenge i ro i fanget før dem begynte å å rundt for å utforske ting. Men når vi åpnet burdøren så kom dem bort til åpningen for å få mat eller kose. Men kjempe kosne er dem ikke. Komme litt an på hvor tam man får dem. :rolleyes:

Degusene i dyrebutikken er født i fangenskap.

Men de er dyr som er kjappe og gjør artige sprang og vendinger av og til. De liker å klatre opp på ting, så et bur som er høyt er best for dem ^_^

Vet ikke om de er bedre å ha enn ørkenrotte eller rotte, har aldri hatt sånne, så jeg vet ikke.

Lykke til uansett :rolleyes:

  • 7 months later...
Skrevet
Men det som jeg liker så godt med deguser er atte dem er så sprettne. Men siden man kan få ørkenrotter i flere farger så er det noe som er noe bedre med ørkenrotte i forhold til degus.

Lenge til jeg får dette uansett, så jeg har god tid til å velge. Kan ha begge deler jeg :P hehe.

I hvertsitt bur selvfølgelig.

Men er ørkenrotter flokkdyr?

Jeg har hatt 2 ørkenrotter fra før av, og ja de er flokkdyr.. Dem trives best i selskap, ellers kan den fort miste "livslysten" ..

Ørkenrotten og degusen har likhetstrekk. Aktivitetsmessig, nysgjerrige, og vennlige. Jeg har blitt bitt av ørkenrotter før, men aldri aldri av deguser. Ble positivt overrasket over hvor vennlige de er. Men degusen har mer energi enn ørkenrotten vil jeg påstå.

Men vil foretrekke Degus fremfor ørkenrotte for å være ærlig. Syns dem har mer utagerende personlighet, og så ser dem drit tøff ut da :angry:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er vel nyttig uansett hva slags pels hunden har vil jeg tro. Du skrev i startinnlegget at du har en "ikke røytefri hund"? Mente du omvendt? Det er jo stor variasjon i pelstype på hunder som ikke røyter også, men uansett må jo ørene nappes.
    • Er det nødvendig? Altså om det er lurt å ha og å bruke på pels som ikke røyter? Om det funker bra?
    • Det var jo en himla krangel her om "etikette" for noen (mange) år siden. Mange sluttet å bruke forumet etter det, antageligvis fordi de "tapte". Ironisk nok forsvant de som vant også, så den diskusjonen var jo mye vits i 😛  Ellers er det vel som flere sier, andre arenaer og livssituasjoner har tatt over. Jeg kikker innom av og til. Blir forhåpentligvis valp i september   
    • Jeg har hunder som jeg napper hår i ørene på.  Bruker earpowder, det gjør det lettere å få tak i hårene og de slipper lettere.  Noen ganger når hårene sitter langt inne, bruker jeg veneklemme (arterieklemme) for å få de ut.  Dette får du i dyrebutikk. Håper dette kan hjelpe deg.  Hvis hunden stritter imot, må det bare trenes på, så går det fint.
    • En hundefrisør kan antageligvis hjelpe deg bedre enn en dyrlege, både med den faktiske jobben og opplæring om hvordan du gjør det selv. Har du ikke fått noe veiledning av oppdretter om tilvenning og trening på pelsstell? Hvis det er en rasehund så er det også mulig at raseklubben har klippekurs eller noen som kan hjelpe.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...