Gå til innhold
Hundesonen.no

slapp hund på tur


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en sheltie som jeg prøver å få ned i vekt. Han får eukanuba slankefor fra vet som han har brukt nå i 2 måneder. Han virker frisk og rask, men problemet er når vi skal gå tur. Han holder følge i 10 minutter så begynner tempoet å dabbe av. Han går bak meg og vil ta det veldig med ro. Dette har han ikke gjort tidligere når han gikk på vanlig for. Det jeg lurer på er om det har noe med slankeforet å gjøre? At han ikke får nok energi av slankeforet som han gjorde av vanlig for. Noen med erfaring om dette??

Skrevet

Du kunne jo tatt en kjapp telefon til vet'en (siden det er der du får foret fra) - og hørt med de om det er vanlig at hunden får mindre energi av light-for.

Eller du får pakke noe rosenrot i litt leverpostei! :P

Skrevet

du kan jo prøve teknikken fra det omstridte hundeprogrammet nrk sendte igår: hopp, varier og oppmuntre hunden. Ser kanskje litt rart ut, men det hjalp for folket der igår;)

Et slankeför inneholde rmindre energi (derfor det er slankefôr), men det burde ikke få så stort utslag på hunden. Du får prøve å finne nye teknikker for å motivere:)

  • 2 weeks later...
Skrevet
Du kunne jo tatt en kjapp telefon til vet'en (siden det er der du får foret fra) - og hørt med de om det er vanlig at hunden får mindre energi av light-for.

Eller du får pakke noe rosenrot i litt leverpostei! :)

Seriøst? Kan man gi rosenrot til hunder?? :shocked: Det er jo i så fall genialt!

  • 3 weeks later...
Skrevet
Er ikke Rosenrot en blomst? Skal vi före bikkjene våre med blomster? :wub:

Er vel ikke snakk om å fore med blomster i ordets rette forstand, blomstene er behandlet til et middel.

Mange urte medisiner har utrolig god effekt :D

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...