Gå til innhold
Hundesonen.no

Felix


Aya
 Share

Recommended Posts

En junidag 2006 hentet vi lille store Felix i Egersund. Han var en av tre valper, eneste gutten i kullet.

babyF.jpg

Han var en tøff og herlig liten krabat, han bestemte seg fort for at han skulle være min og omvendt.TurmedFelixogIngvild024.jpg

Han var en aktiv valp (rimelig slitsomt innimellom), og vi hadde en veldig fin sommer sammen.

StevneiSandefjord24.jpg

Vi hadde blant annet en skikkelig fin langtur på heia sammen med Trine og Silje, den siste skikkelig turen før han ble halt.

IMG_2326FelixLite.jpg

IMG_2313Felixlite.jpg

Men med høsten kom haltingen, og vi var hos flere dyrleger.. Nr en sa strekk i ryggen, nr to sa prolaps og nr tre+veterinærhøyskolen sa det jeg fryktet mest- HD. Vi hadde en rolig høst, Felix måtte holdes i ro for å prøve å få ned betennelsen i hofta.

Vinteren kom og Felix ble voksen. Han haltet fremdeles, men vi hadde en herlig julehelg på fjellet hvor han gikk ut og inn som han ville. Det var herlig å se hvor godt han trivdes. Vi hadde mange fine turer denne vinteren, blant annet på Hellestøe-stranden utenfor Stavanger.

felix6-1.jpg

felix3.jpg

Men med våren ble han dårligere og dårligere, han klarte ikke lenger å gå ned trapper eller bratte bakker. Han ble mer stresset, begynte å bite litt på bein og hale.

Den 28. Februar ble han veldig skremt under kveldslufting, av en hissig mann som sparket etter han. Felix ble redd, og løp rett inn i piggtråd. Resultatet var store flenger og sår langs beina. Da sa vi stopp. Felix hadde hatt nok vondt i sitt korte liv, han fortjente å få slippe nå.

Tidlig Fredag 02/03 dro vi til dyrlegen, og tok nye røntgenbilder. Han var enda ikke gammel nok til å få bildene sendt inn til offisiell avlesning, men vår kjære dyrlege kikket på de selv. Han viste oss hoftene til en frisk hund, i forhold til Felix sine, og det var helt tydelig at det var sterk HD. En D eller en E ville nok blitt resultatet hos NKK.

Min kjære lille gutt sovnet rolig inn i armene mine klokken ni. Nå har du fått fred, alle dine smerter er borte, det er vi som er igjen som sitter med smertene. Du var en humørspreder av rang, og hadde alltid mange ting fore. Hvem skal nå angripe tv'en hver gang Tele 2 sender reklamen med den kortvokste som hogger ved? Hvem skal løpe to runder rundt huset hver gang du kommer hjem fra biltur? Hvem skal hilse meg med uling når jeg kommer hjem fra skolen?

Jeg savner deg sånn Fix'en min. Jeg elsker deg skatt. Nå må du leke med fetteren din og gjete englesauene på den andre siden. Verden er et tommere sted uten deg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...