Gå til innhold
Hundesonen.no

Ny valp i huset!


Matilde

Recommended Posts

Skrevet

Lille Matilde kom til oss i går, etter 8 uker hos oppdretter og 3 uker hos en snill familie som allikevel ikke kunne ha hund. Det var vår lykke, så nå skal vi gi henne et godt og rolig hjem! Hun er en liten tispe, black&tan, som viser seg å være svært så fotogen! Planen er at hun skal bli en klikkertrent hund, så vi har allerede øvd inn at klikk betyr belønning, og hun har lært "sitt" på en dag! Så vi gleder oss til kurs der vi kan få skikk på eieren, så hun lærer seg å klikke riktig! Hun er ganske så rolig store deler av dagen, og vil helst ikke gå så langt hjemmefra enda! Men i dag skal vi til dyrlegen og få vaksine, så vi må ta buss, og det blir spennende! Vi ønsker gjerne kontakt med andre CKCS-eiere! Send oss en mail på [email protected].

post-1976-1172663707_thumb.jpg

Skrevet

Takk for det! Vi er veldig betatt av henne begge vi som har henne, så det gjelder å gjøre seg hard når man skal distrahere henne fra å gjøre noe galt! :baby:

Skrevet
Søt liten tuppe :baby: Hvor er hun fra?

Heisann!

Vi har vært ute en tur hos veterinæren og fått vaksine, så nå har vi opplevd mye rart! Hun er fra Gjerdeheim på Billingstad. Og nå har hun gjort Ullern-frøken av seg! Men vi er ikke sånn med nesa i sky fordet altså!

Så koselig med all tilbakemelding! Hun er jo såklart mitt :baby: -barn og hun får mange fine kommentarer når vi er ute! :D

Skrevet

Så moro, du kjenner dem?

Foreldrene hennes er Gjerdeheim`s Danny Boy Shadowsønn og Sømaan`s Wilma Alice By Design.

Matilde har nettopp fått sitt første ben av oksehud, og det var så skummelt at hun kom med sitt aller første bjeff! Men så fort hun fikk den opp i kurven, så kunne hun tygge i fred! Hun klør fælt i tennene! puppeh.gif

Skrevet

Kjempe herlig liten frøken! Har du noen planer om agility, lydighet, utstilling eller lignende med henne? :baby:

Skrevet

lille vennen! så utrolig søt. Synes det var så fint at du sa hun er ditt hjertebarn, det sier så mye synes jeg. Man blir jo så ufattelig glad i sine små sjarmtroll. Synes forresten navnet er NYDELIG, jeg har jo en liten tuppepus som heter Tilda. (et navn jeg har blitt veeldig glad i)

Skrevet

Kjempe herlig liten frøken! Har du noen planer om agility, lydighet, utstilling eller lignende med henne?

Hun er primært en kosehund, og får være i sofaen der vi andre holder til! Men jeg skal gå klikkerkurs med henne, og vi har allerede lært inn noen småting... Fikk lov til å se på tenner, stusse potepelsen og gre henne i dag!

lille vennen! så utrolig søt. Synes det var så fint at du sa hun er ditt hjertebarn, det sier så mye synes jeg. Man blir jo så ufattelig glad i sine små sjarmtroll. Synes forresten navnet er NYDELIG, jeg har jo en liten tuppepus som heter Tilda. (et navn jeg har blitt veeldig glad i)

Ja, det er ikke tvil! Noen ganger får hun litt sånne biteraptusser, men når hun så stilner til og ligger med magen opp i favnen og bare lager verdens beste koselyd, ja da er man solgt! :P Og hun er definitiv mer kosete enn hun er vill og freidig! Men det klør jo så klart masse i tennene! Forresten, noen som har tips til hva man bør gjøre da? Og finnes det noe man bør smøre på steder man IKKE vil at hun skal bite, feks i ledningen som sørger for internettkobling? Hadde blitt kjedelig uten den altså! Hehe... :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...